Читати книгу - "Руйнівниця фортець, Марчін Швьонтковський"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
– Ти якось не кидаєшся на мене з кинджалом.
– Тому що in dubio pro reo[9]. Дурна історія Тіленхайма про те, як ти продався дияволу і обдурив голландців за жменю срібняків, відмовившись від своєї справжньої віри, як тільки вона дійшла до мене, я відразу помістив серед казок. Ми знаємо один одного занадто давно. Знаю, що не тільки я сумнівався в цьому досить суперечливому судженні. Проте мені цікаво, що насправді сталося.
Еркісія коротко резюмував для нього події в Амстердамі. Чоловік уважно слухав, киваючи головою, показуючи, що він розуміє. Коли іспанець закінчив, він глибоко задумався.
– Ну, ти сам винен, – без жодного жалю підсумував він. – Ти завжди були запальним, a qui ventum seminat, turbinem metit[10].
– Складно сказати, що я сам посіяв цей вітер, – скривився ренегат, наливаючи собі вина.
– Я не про інтригу, жертвою якої ти став, а про те, як ти взагалі в неї вплуталися. Тут немає провини Тіленхайма чи ордену, лише твоя та твоїх гріхів: гордині, зарозумілості, гніву і сумнівів. Якби ти заспокоїлися після цієї історії в Гаазі, можливо, можна було б притиснути Святого Отця, щоб він хоча б зняв відлучення.
– Ти сердишся на мене?
– Не мені бути злим чи звинувачувати тебе у твоїх гріхах, – спокійно відповів німець. – Ти матимеш важку покуту в Царстві Небесному, і мені цього усвідомлення достатньо. Тим часом я ціную тебе досить високо, щоб не відмовляти в допомозі, якщо ти про це попросиш. Залежно, звичайно, від обсягу запиту. Impossibilium nulla est obligatio[11].
Еркісія замислився. На кінчику язика в нього було запитання, яке він насправді не хотів задавати. Але знав, що інакше шкодуватиме про це все життя.
– Думаєш, у мене немає можливості повернутися до ордену? – нарешті рішився він.
– Ні, Домінік. – похитав головою німецький теолог. – Ти вирішив свою долю, співпрацюючи з кальвіністами. Ти вибрав свій власний шлях, на мою думку, неправильний. Але досвід показує, що ultima veritas[12] ми відкриємо тільки в кінці.
– А може… – з надією почав Еркісія.
– Ні, – перебив його Коппенштайн. – Навіть якби ти не був заплямований зрадою і вважався просто невдалим інтриганом, шанси на те, що тебе відновлять в Ордені, були б дуже мізерними. Ти завжди йшов своїм шляхом, не маючи підтримки з боку ієрархів, не кажучи вже про Святий Престол. Моє слово може щось означати, але, насправді, дуже мало, особливо тому, що верх у керівництві зайняли крикуни та бойовики в стилі Тіленхайма. Твоя справа є res judicata[13], і ти повинен змиритися з нею.
Вираз обличчя іспанця спохмурнів, наче він образився, і він довго не говорив. Еркісія роздумував, граючись келихом. Усе, що розповів йому Коппенштайн, було йому відомо й без цієї розмови. Коли він поставив своє запитання, він просто хотів почути відповідь від когось іншого, щоб позбутися будь-яких ілюзій, що залишилися. Тепер, коли похмура думка його приятеля пролунала, мов дзвін у темряві, він пошкодував про це. Ймовірно, йому більше подобалася крихта надії, яка тліла десь глибоко в його душі. Його дуже кортіло запитати, що йому тоді робити, але він знав, якою буде відповідь: Коппенштайн розсміявся б йому в обличчя і сказав, що він мав би подумати про це заздалегідь. А потім відправив би на покуту. Тому він мовчав.
– Тобі відомо, – нарешті сказав він, щоб порушити мовчанку, – які плани у Тіленхайма та Фердинанда?
- Уяви не маю. Я, знаєш, не цікавлюся політикою. Дотримуючись девізу Марка Аврелія, я ставлюся до військ та імператорів як до бурі чи вітру. Ти, мабуть, питаєш про свою нову, гм, протеже?
– Катаріну, так. Саме через це, серед іншого, я доклав зусиль, щоб знайти тебе.
– Про це не важко здогадатися. Хоча я не знаю, як я можу тобі допомогти з нею. Дівчина, звичайно, могутня відьма, а я відкидав чаклунство як нечисте мистецтво. Поняття не маю про них.
– Думаю, що ти можеш мати про них краще уявлення, ніж багато хто з прецизіологів.
- Можливо. Але я не маю бажання вникати в тему. Ignoti nulla cupido[14]. І все ж, якщо хочеш, я маю кілька думок про фроляйн Катерину фон Бессерер із замку Обертальфінген.
– Якщо лише вони не стосуються стану її душі…
– Це теж. Але перш за все: її політичний статус. Ти потрапив у справді неприємну історію, Домінік. Ти хоч уявляєш, що означає її поява під мурами цього міста, перед десятком тисячами жителів?
– Напевно, це приверне увагу не дуже цікавих людей, - Еркісія скривився.
– Чи приверне увагу? Вже зараз звістка про те, що тут сталося, розноситься по всій Німеччині. Я приймав участь в облозі фон Тіллі. Його армія налічувала тридцять тисяч солдатів, двадцять гармат, тарани, вежі, катапульти, що завгодно. Місто захищали кілька тисяч найманців, які тільки чекали нагоди змитися. Битва тривала три місяці, один лише штурм тривав три дні. Твоїй дівчині знадобилося близько двадцяти хвилин, щоб перемогти набагато краще підготовлену оборону, і, наскільки мені відомо, вона вже повторила цей подвиг у Ладенбурзі. Ти і справді ще не розумієш, що це означає? Твоя підопічна є arma mirum[15]. А це означає, що кожна сторона цієї війни захоче її здобути.
– Повір мені, – пирхнув Еркісія, – що "здобути" Катаріну набагато складніше, ніж будь-яке місто.
– І власне тут ми підходимо до суті проблеми. Ти й справді вважаєш, що Густаву Адольфу Вазі чи Фердинанду Габсбургу було б не байдуже, що дівчині подобається, а що ні? Якщо її спіймають, то посадять у клітку, підпилять кігтики, і вашій юній відьмі пощастить, якщо вона взагалі виживе. І з цим нічого не поробиш. Більше того, візьми до уваги, що arma mirum можна використовувати для створення власної армії mire armata[16], але ти також можеш взяти до уваги, що вона потрапить до рук ворога. А потім...
Він прицмокнув губами і похилив голову, зробивши театральний жест, що імітував перелам шиї петлею.
– Тобі не здається, що ти трохи перебільшуєш? Ні король Швеції, ні король Німеччини не є якимось варварами з Нового Світу, а Катаріна все ж-таки аристократка. Звичайно, я розумію, що вони обидва будуть зацікавлені в дівчині, але, вважаю, з ними можна буде порозумітися.
– Ех, Домінік, – несхвально зітхнув старий теолог, знімаючи окуляри. – Ти стільки літ ходиш по цьому світу та й досі дурний, наче в тебе замість голови
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Руйнівниця фортець, Марчін Швьонтковський», після закриття браузера.