BooksUkraine.com » Детективи » Пацієнт, Трюде Тейге 📚 - Українською

Читати книгу - "Пацієнт, Трюде Тейге"

3
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Пацієнт" автора Трюде Тейге. Жанр книги: Детективи. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 59 60 61 ... 68
Перейти на сторінку:
Маріанне ще 1994 року переїхала разом з ними до Кістевіки. Напередодні її переїзду ми розлучилися.

— Легко розлучилися?

— Та де там! — похмуро буркнув Клаус Вінтер.

Карстен змінив тему.

— Які у вас професійні зацікавлення?

— Я гідролог, працюю над проектами водозабезпечення. Тепер у Непалі.

— А я думав, в Африці.

— Прожив там багато років, у різних африканських країнах. Я такий собі кочівник. Усе життя від чогось утікаю, — додав він.

Карстен промовчав, а Клаус Вінтер після короткої паузи повів далі.

— Я зрадив своїх дітей. Полишив їх на неї, — він знову замовк, задивившись на філіжанку з кавою. — Коли довідався про зникнення Юлії, першою була думка — втекла!

— Не пригадую, щоб читав про це в давніх протоколах ваших свідчень.

— Та ні, було, але якось побіжно, я не акцентував на ймовірності її втечі. Скоро зрозумів, що все значно серйозніше. Дні минали, вона не озивалася. А потім не було сенсу про це говорити.

— Чому ви подумали, що втеча могла бути добровільною?

— Ну… люди часто розкидаються словами, не завжди правдивими чи правильними, хоча в цьому випадку так і є…

Карстен нічого не зрозумів.

— Психопатка. Такою вона була. І є! Маріанне…

— Так часто після розлучення говорять про своїх колишніх.

— Але це правда! Правильне вживання клінічного терміна…

Він мав би зрозуміти це раніше, але роками знаходив виправдання її словам і вчинкам.

— Важко визнати самому собі, що міг так кардинально помилитися в людині. До того ж, легко піддатися на маніпуляції психопата.

Коли народжувалися діти, Маріанне відмовлялася від грудного вигодовування, наймала няньок і продовжувала навчання в попередньому темпі. А коли на світ з’явилася Сюсанне, уже через тиждень вийшла на роботу. Опіка над дітьми лягла на його плечі, він відводив дітей до школи і дитсадка і забирав; щоб все встигати, довелося певний час працювати лише на пів ставки.

— У її житті існувало лише одне — дослідницька робота, — розповідав Клаус. — Вона була одержима. Все, окрім роботи, відходило на задній план. Абсолютно все… І діти — теж. Вони її лише дратували. Але діти чудово допасовувалися до образу успішної жінки, яка встигає і кар’єру робити, і дітей ростити. Такий образ вона створила сама.

— Але ж вона, мабуть, любила своїх дітей?

— Ні, — категорично відрізав Клаус. — Їй не знайомі такі почуття.

Все почалося з дрібниць. Маріанне могла впасти в гнів, коли був неготовий обід чи безлад у ванні, коли діти не лягли вчасно спати, коли блузка, яку вона хотіла вдягнути, невипрана. Дрібні, нормальні моменти, які часто трапляються в клопітних буднях.

— А коли ми сварилися, вона… могла зірватися.

— Вербально?

— Не лише, — Клаус потупив погляд. — Та найгірше…

Він задивився поперед себе порожнім поглядом, мовби зайшов у ступор.

— Що — найгірше? — запитав Карстен.

— Їй це подобалося, — заговорив Клаус знову. — Вона за будь-якої нагоди вишукувала в мені недоліки, чіплялася до дітей, — він провів долонею по очах. — Якщо хотіла, могла й спокійною бути, навіть ласкавого. А тоді… я почав підлаштовуватися під неї, запобігати її ласки, якою вона мене зрідка обдаровувала, добиваючись виконання своїх примх. Я виконував геть усе, лиш би її не провокувати, лиш би вона була спокійною і доброю до дітей. Я навіть вивчив її діагноз, — сумно всміхнувся він. — Такі, як Маріанне, щоб почуватися в тонусі, мусять гнобити й принижувати свого партнера; вони брешуть і маніпулюють, ніколи не просять вибачення і ніколи не визнають своїх помилок.

— Вона піднімала на вас руку?

Клаус Вінтер на мить зажмурив очі.

— Так.

— І на дітей?

— Не часто, але могла дати ляпас по обличчі. Я ніколи ні з ким про це не розмовляв… і, зрештою, не витримав. Вона втоптувала мене в болото, я мусив утікати, щоб вижити, — Клаус підвів погляд на Карстена. — Бачу, ви не дуже мені вірите? Ви не єдиний… Психопати часто чарівливі, стороннім важко розпізнати їхню сутність. Вона чудово знає, як слід поводитися перед чужими, але їй бракує емпатії, до того ж, вона понад всяку міру егоцентрична. Маріанне має всі ознаки психопата, включно з нездатністю прив’язуватися до людей, когось любити. Коли ж побачила, що мені стало досить, не дуже втішилася.

— То ініціатором розлучення були ви?

— Так. Мені запропонували роботу в Норвезькій агенції розвитку, і я покинув усе… і всіх. Звісно, нема чим пишатися, — Клаус Вінтер провів долонею по обличчі. — Я покинув власних дітей, щоб врятуватися самому.

За якийсь час після зникнення Юлії, Аллан несподівано зв’язався з батьком. Він хотів піти з дому і вмовляв батька забрати до себе Сюсанне. Донька жила з ним кілька років, тоді й розірвала будь-які стосунки з матір’ю.

Клаус Вінтер знову замовк, дивився у далину порожнім поглядом.

— Сюсанне… з нею не все було гаразд. Комплекс меншовартості, тотальна невпевненість у собі. З неї нічого й не вийшло, освіти не здобула, а тепер ще й на допомозі з непрацездатності сидить, і це у двадцять чотири роки, — Клаус знову потер долонею обличчя. — Гадаю, їй тепер зле ведеться, чоловік пішов від неї і забрав з собою донечку.

Прощаючись, Вінтер не відразу відпустив Карстенову руку, серйозно, настійливо подивився йому в вічі.

— Пообіцяйте мені, що Юлія за жодних умов не зустрінеться з матір’ю. Це найгірше, що могло б зараз статися…

Карстен гостро відчував, що розповідь Клауса Вінтера дуже суттєва для слідства. Він, безумовно, довідався багато нового про Маріанне Вінтер. Можливо, це давало відповідь на запитання, чому Юлія добровільно пішла з Нільсом Лієр-Гольмом, та чи могло мати значення для розслідування вбивства Аллана?

83

У вівторок, 10 травня, Кайса мала свій перший сеанс хіміотерапії.

— Як ти почуваєшся? — запитав Карстен, коли вони йшли на паркінґ біля клініки в Драммені.

— Так само бадьоро, як і до сеансу, — відповіла Кайса, перевіряючи на ходу мобільний.

— Це добре!

Хтось телефонував їй з невідомого номера. Вона відтелефонувала, сідаючи в авто. Відповів Ейвінн Бюлль. Їй доводилося щосили прислухатися, аби зрозуміти, що він говорив.

— Ейвінн Бюлль хоче зі мною зустрітися, — сказала вона, пристібаючи пасок безпеки. — Мабуть, таки має, що розповісти. Він дуже хворий. Завтра може бути надто пізно. Мусиш піти зі мною.

* * *

Від колишнього Ейвінна Бюлля майже нічого не залишилося. Він лежав у ліжку у вітальні, тіло ледь вимальовувалося під ковдрою. Очі запалися у глибокі провалля під лобовими кістками. До ніздрів підведені трубочки з киснем. З мішечка, почепленого на штативі біля ліжка, рівномірно крапала прозора рідина.

«Усе підготовлено для того, щоб він міг померти

1 ... 59 60 61 ... 68
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Пацієнт, Трюде Тейге», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Пацієнт, Трюде Тейге"