Читати книгу - "Руйнівниця фортець, Марчін Швьонтковський"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
– Я не можу приходити сюди щодня, – відпарував Шенк вітання, прослизаючи всередину. Він обережно зачинив за собою двері. — Можливо, хтось спостерігає за мною. Як справи? Доброго ранку, Агата.
Молода міщанка, що сиділа в глибині похмурої, тісної кімнати, заставленої безладними й непоєднуваними меблями, кивнула йому. Це була сестра Клауса — вдова майстра чинбаря, поставна брюнетка цілком звичайної вроди, на обличчі якої відбилися праця й стрес останніх місяців. Разом з братом вони ховалися в цьому флігелі більше трьох тижнів, чекаючи, поки загальна неприязнь у місті до колишнього командира зменшиться до прийнятного рівня. На жаль, нічого не вказувало на те, що це станеться найближчим часом. Міська рада винесла смертний вирок колишньому командиру гарнізону.
– Я спостерігаю через вікно, як інші розенкрейцери гуляють вулицями, а сам застряг тут, як щур у схованці. То як вважаєш, як у мене справи? – запитав Клаус. Він сів за стіл. – Цікаво, чому вони так зляться на мене?
"Може, це тому, — подумав Шенк, — що ти особисто забирав у людей дітей і останні мішки зерна, бив їх до непритомності і гнав до церков на примусові служби?". Але він не сказав цього вголос. Не йому було морально оцінювати приятеля. Натомість, сівши навпроти, він оголосив:
– Хтось має бути цапом відпущення. Мені шкода, що це сталося з тобою. Слухай, як у тебе ребра?
– Я казав тобі минулого разу: у мене все в порядку.
– У такому випадку, – вирішив відверто сказати Шенк, – я вважаю, що час покинути місто.
Клаус спохмурнів.
– Через місяць ви вже не можете розраховувати на скасування вироку міською радою, – продовжив Шенк. – І чим довше ти тут залишаєшся, тим більша ймовірність, що ви їм попадетесь. Треба йти кудись на північ, у Мекленбург чи Бранденбург. Або до якоїсь іншої мирної протестантської країни. У мене є для вас готівка, і я можу також дістати коней.
– Але ж ми тут живемо все життя!– раптом втрутилася Агата.
– І ще близько двох тижнів, якщо ви не поїдете звідси ! – роздратовано кинув Шенк.
Клаус похмуро дивився на стіну. Його колишній підлеглий чекав, здогадуючись, що другий зважує всі "за" і "проти". Нарешті він відкашлявся, ніби хотів нагадати про свою присутність.
– Ти маєш рацію, – понурим голосом сказав розенкрейцер, відштовхнувшись від своїх думок цим звуком. – Вибач, Агато, але те, що каже Шенк, правда. Ми не можемо тут більше залишатися. В тебе є план, найманець?
– Ось вам п’ятнадцять флоринів. – Юнак кинув на стіл гаманець, який дав йому Бергер.– Увечері я можу послати слугу з двома мулами до східних воріт. Щоправда, у інтенданта станеться серцевий напад, коли він дізнається, що йому бракує двох коней, але він виживе. Брама й досі розламана, а ремонт тільки почнеться, тож охорони там теж немає. Я сам не зможу вибратися вночі із замку, але, думаю, що ви зможете пройти через місто?
– Якось впораємося.
Вони узгодили деталі плану втечі – це не зайняло багато часу, бо тут нічого особливо складного і не було. Потім деякий час згадували про Трояндовий Хрест і Штейна, поки не запала ніякова тиша. До Шенка дійшло, що якщо все піде за планом, то вони бачать один одного востаннє в житті. Клаус, мабуть, подумав теж саме, тому що підвівся й урочисто простягнув йому праву руку.
– Дякую за все. І перепрошую за все.
– Не дозволь себе вбити, це буде найкращими перепрошенням, – відповів Шенк і потис йому правицю, потім кивнув Агаті й просто пішов. Таке солдатське прощання пасувало обом краще за сльози.
Зворушений, він швидко рушив до виходу з кам'яниці, але не встиг подумати про сцену, яка щойно сталася, бо в холі будинку, притулившись до стіни, стояв Вовкодав із дуже задоволеним обличчям.
– Ну-ну, – весело сказав він, побачивши юнака. – Клаус Мішке! Хто б міг подумати?
– Що ти тут робиш? – Шенк аж спітнів. — Підслуховував?
- Звичайно. Я слідкував за тобою, дурень. Невже ти й справді думав, що Бергер матиме справу з кимось, з ким він не зможе впоратися? А тут не гачок, а гачисько, цілий гак-велетень! Я б навіть сказав, король гаків. – Вовкодав насолоджувався своїм каламбуром.
– Чого ти хочеш?
– Нічого. – Знизав плечима той. – Бергер же неодмінно від тебе чогось захоче, бо він ненавидить Мєшке, як скаженої повії, тож я тобі добре раджу: прийди до нього ввечері, а то біля східної брами буде не тільки охорона, а й, може, теж посіпаки...? – Він прицмокнув губами.
Шенк безсило стиснув кулаки. Ще б пару тижнів тому він би просто кинувся на цього чоловіка і зарізав би його на місці, але перелік причин, чому він не міг цього зробити, був дуже довгим: по-перше, у нього не було зброї, по-друге, він нещодавно був двічі важко поранений і взагалі не мав впевненості, чи зможе впоратися з розбійником. По-третє, він сам сприяв створенню судів і міліції, яка б більше зацікавилася зарізаним в будинкові чоловіком, по-четверте...
Не встиг він закінчити цей список у думках, як Вовкодав розвернувся й, задоволений, просто пішов, мабуть вирішивши, що більше нема про що говорити. І він мав рацію. Шенк, стоячи в темному коридорі, якусь мить розмірковував, чи сказати Клаусу, щоб той негайно тікав, але подумав, що це нереально, бо в нього не було коней, до того ж був вечір, і вулиці були повні людей, а колишній комендант фортеці був цілком відомий. Але треба було діяти. Він пішов слідом за слугою купця, сподіваючись щось придумати, перш ніж той повідомить про своє відкриття Бергеру.
Різун, мабуть, був упевнений, що перебуває у виграшній позиції, тому його абсолютно не цікавило, чи йде хтось за ним - за іронією долі, як це робив раніше Шенк. Слідкувати за ним було легко. Юнак відчув полегшення - чоловік, за яким він стежив, прямував не до будинку Бергера, розташованого на півночі міста. Замість цього він попрямував на південь. Пройшовши кілька вулиць, він дійшов до публічного будинку фрау Ліпциг. Юнак здалеку спостерігав, як Вовкодав сперечався з викидайлом, який не хотів його пускати — мабуть, у різуна щось було на совісті. Це підсунуло відчайдушному слідопитові одну думку.
Він кинувся бічними вуличками на вулицю М'ясників, ледве уникаючи людей у людному центрі міста. Міліціонери дивилися на нього підозріло, але більшість він завербував особисто, тому його залишили в спокої. Захекавшись, він дійшов
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Руйнівниця фортець, Марчін Швьонтковський», після закриття браузера.