Читати книгу - "Як ведеться, так і живеться, Панас Мирний"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
— Що це ти робиш, сину? — пита мати. А той ледве язиком у роті ворочає та вичитує: а хто тут хазяїн? Хто гроші заробляє? Стара мовчить уже та богу молиться, щоб хоч він зглянувся на її старість та образумив сина. Та видно не щиро молилася вона богозі, бо Пилип її все більше та більше утягався в той запій. Опустився, обідрався, старцем ходить і труситься увесь як старець. Чує стара на службі йому щодня моркву скребуть, уже грозяться і вигнати. Лихо їй! побігла вона знову до Власова, у ноги пала товстопузому купцеві, обнімає його коліна та, поливаючи слізьми, молить зглянутись хоч на її старість, бо з голоду ж прийдеться помирати. Власов обіцяв їй не виганяти, коли тілько він справиться. Кликнули його, налягли з матір'ю на Пилипа, пообіцяв він і держався щось з тиждень, а там знову почав. Правда, менше ніж перший раз, здержувався, щоб непримітно було, а проте очі матерні бачили все те, серце чуло лиху годину…
Ото Пилипка тепер і виганяють. І дурний же справді, дума Василь, — у просту дівку, у курносу утитюрився. Ради неї пропав. А хлопцем ще у класі першим ішов. Тьфу! — гидливо плюнув Василь і геть одігнав думку про Пилипка. Так йому і треба, дурневі! Хай не лізе, куди його голова не влазе. Чого йому, дворянському синові, іти на таку службу. Дай мені сьогодні дворянство — чи зашукував би я ласки у Власова. Та пропади він з своїми великими грішми. А то — де ж нам дітися, коли ми не призвичаювані змалечку до чорної роботи? Он брати — ті і так щасливі. А мені, мені так не можна. Узявся за одно — і держися вже його. От і треба кланятися Власову. Часів он треба, одітися треба… Як його не кланятися. Шия не гнеться — гни! Ох, життя каторжне! Хоч би старий чорт здох скоріше, молодого можна прибрати до рук. А справді, що коли б старий умер? От би нахідка була. Уже 6 і сестру віддав хоч і в горнишні. Що їй? Не всім же панувати. Служила б… А добре було б. Може б і знайшлися дурні, що заспівали, як у пісні співають:
Татарин, братік, татарин!
— Сількісь — за те одкупом цілим ворочали б. Почот… грошей скілько?.. Ще не було такого, здається, на світі, хто б перед грошима не схибив… Гроші… гроші — сила… А скілько їх?.. Раз бачив у казну несли — купа, отака купа… Ех, що сестра таке? Злиняла б від того? Певне Сашко так би не кинув і їй немало перепало… А з грошима і рідну матір знайдеш, не тілько чоловіка.
Василь озирнувсь кругом себе. Повний місяць якраз дивився йому у вічі, наче хто близький, визвірившись, допитувався: що це ти робиш? що ти задумав?
Василя наче хто лапою по душі дернув. Він устав з місця і пройшовсь скілько раз по хаті. Серце його дуже билось, голова горіла. Ех! махнув він рукою, — буть тобі Василю або на шибениці, або — паном!..
І, роздівшись, він мерщій ліг спати.
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Як ведеться, так і живеться, Панас Мирний», після закриття браузера.