BooksUkraine.com » Наука, Освіта » Фактологія 📚 - Українською

Читати книгу - "Фактологія"

239
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Фактологія" автора Ханс Рослінг. Жанр книги: Наука, Освіта. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 67 68 69 ... 77
Перейти на сторінку:
чисельність людей, які живуть поблизу конфліктів у всьому світі (743 мільйони у 2016 році), а також карти з WorldPop, Інституту показників і оцінювання здоров’я, IHME [6], Продовольчої та сільськогосподарської організації, FAO [4] та Програми досліджень конфліктів Уппсальського університету, UCDP [2]. Див. швидкість покращення протягом останніх десятиліть тут: gapm.io/edafr2.

Прогрес у Китаї, Бангладеш і В’єтнамі. Великий внесок в ідею про те, що Азія й Африка ніколи не зможуть прогодувати своє населення, яке постійно зростає, внесла книжка Пауля й Анни Ерліхів «Бомба популяції» (The Population Bomb, 1968). Дані про жертв голоду отримано з Бази даних про міжнародні катастрофи, EM-DAT. Інститут досліджень проблем миру в Осло (PRIO) розробляє карти конфліктів і бідності: gapm.io/mpoco. Інформація про глобальне виробництво текстилю є тут: gapm.io/tmante.

Прогнози МВФ. Наші коментарі щодо прогнозів МВФ ґрунтуються на Огляді перспектив світової економіки МВФ, IMF [2]. Див. gapm.io/eecof.

Народжуваність в Ірані. Професор Госсейн Малек-Афзалі з Тегеранського медичного університету приймав нас під час подорожі в Іран. Він показав мені репродуктивну клініку, розповів про сімейне планування і програми сексуальної освіти в Ірані. Щоб порівняти Іран, світового лідера з планування сім’ї, з іншими країнами протягом певного часу, завітайте сюди: gapm.io/vm2.

Малюки й релігія. У більшості країн значна частина населення належить до однієї з найбільших релігій світу. Однак у низці держав немає чіткої більшості. Наприклад, згідно з даними про релігію Дослідницького центру П’ю, Pew [2, 3], 2010 року в Нігерії 49 % населення становили християни, а 48 % — мусульмани. Ми розмістили 81 країну у трьох окремих бульбашках на відповідних графіках та за допомогою Дослідницького центру П’ю, Pew [2], й Агентства міжнародного розвитку США — Управління соціального обслуговування, USAID-DHS [2], вивели коефіцієнт народжуваності в кожній релігійній групі та приблизно оцінили дохід на душу населення кожної групи на основі інформації Лабораторії глобальних даних, GDL [1, 2], Організації економічного співробітництва та розвитку, ОЕСР [3], та інших джерел. Див. gapm.io/ereltfr.

Азійські цінності. У книжці «Пояснення змін народжуваності» (Explaining Fertility Transitions, 1997) Кареп Оппенгейм Мейсон розглядає зміни родинних норм. У будь-якій культурі гендерні ролі змінюються дуже швидко відповідно до того, як люди стають багатшими, а їхній спосіб життя — сучаснішим. У культурах з акцентом на розширені сім’ї зміни можуть відбуватися дещо повільніше. Див. gapm.io/twmi.

Азійський університет для жінок у Бангладеш. Див. www.auw.edu.bd.

Природні резерви. Дані щодо захисту природи ґрунтуються на інформації зі Всесвітньої бази даних про природоохоронні території, UNEP [5], звіту «Захищена планета», UNEP [6], та Міжнародного союзу з охорони природи і природних ресурсів IUCN [1, 2]. Огляд тенденцій 1911–1990 років узято з книжки Абучакри та співавторів «Погляд уперед: 50 тенденцій, які мають значення» ( Looking Ahead: The 50 Trends That Matter, 2016). Детальна інформація є на Gapminder [5].

Застарілі мавпячі запитання. У 1990-х студенти Каролінського інституту не знали, що жителі багатьох європейських країн мали гірші показники здоров’я, ніж азійських. Ці результати я показав у своєму першому виступі на TED (2006). Тринадцять років по тому, коли вирішили перевірити, чи покращилися людські знання, ми вже не могли використовувати оригінальні запитання, тому що європейці наздогнали азійців, як це видно на анімованому графіку тут: gapm.io/vm3.

Культурні зміни у США і Швеції. Дані про ставлення до одностатевих шлюбів у США отримано від Інституту Ґеллапа, Gallup [5]. Розділ восьмий. Інстинкт єдиного ракурсу

Результати опитувань серед професійних груп. Результати опитування серед професійних груп, згаданих тут, та інших, див. на gapm.io/rrs.

Прогнози експертів. Люди з надзвичайним рівнем знань і навичок у певній сфері мають так само погані результати, як і всі інші. Навряд би це здивувало Філіпа Тетлока й Дена Ґарднера, авторів «Суперпрогнозування» (2015). У цій книжці вони описують спосіб перевірити спроможність людей прогнозувати майбутнє, і вважають, що найгірше на якість прогнозування впливає саме вузька експертність. Вони також описують риси, що сприяють здатності тверезо мислити: смиренність, цікавість і бажання вчитися на помилках. Ви можете вправлятися у прогнозуванні у проекті Good Judgment: www.gjopen.com.

Зустріч нобелівських лауреатів у Ліндау. Це велика зустріч блискучих молодих дослідників, які завдяки цій чудовій організації мають щорічну нагоду повчитися в нобелівських лауреатів. Ми нікого не критикуємо. Ми просто використовуємо їхні низькі результати в запитаннях про вакцинацію, щоб показати, що експертність не гарантує широких загальних знань. Дізнатися більше про презентацію в Ліндау можна тут: gapm.io/xlindau64.

Сплюндровані природні ресурси. Для обговорення спільних природних ресурсів і того, як уникнути їх розграбування, див. працю Пола Кольє «Сплюндрована планета: чому ми маємо і як можемо керувати природними ресурсами для глобального процвітання» ( The Plundered Planet: Why We Must and How We Can—Manage Nature for Global Prosperity, 2010) і Червоний список Всесвітнього союзу охорони природи, IUCN Red List [4].

Освіта потребує електропостачання. Більше інформації тут: Департамент ООН з економічних і соціальних питань, UNDESA.

Витрати США на охорону здоров’я. Усі дані отримано від ВООЗ, WHO [12]. Порівняння витрат США та інших капіталістичних країн щабля 4 отримано від Організації економічного співробітництва та розвитку, OECD [1], із результатів дослідження «Чому у США такі високі витрати на систему охорони здоров’я?». За даними цього дослідження, витрати на охорону здоров’я в цій країні високі загалом, а особливо у сфері амбулаторно-поліклінічного обслуговування й адміністрації. І збільшення видатків не призведе до покращення результатів, тому що система не стимулює лікарів проводити час з пацієнтами, які найбільше потребують допомоги. Див. gapm.io/theasp.

Демократія. Книжки Пола Кольє завжди спираються на факти, але вони дуже бентежать. У праці «Війни, зброя й голосування: демократія у небезпечних регіонах» (Wars, Guns and Votes: Democracy in Dangerous Places, 2011) він описує, як демократичний режим може радше дестабілізувати країни, особливо зі щабля 1, аніж убезпечити їх. Ще тривожніші проблеми обговорюються у книжці Фаріда Закарії «Майбутнє свободи: неліберальна демократія вдома й за кордоном» (The Future of Freedom: Illiberal Democracy at Home and Abroad, 2003). Варто нагадати слова мудрого Вінстона Черчилля: «Ніхто наївно не вважає демократію досконалою й наймудрішою. Насправді недарма кажуть, що демократія є найгіршою формою правління, якщо не рахувати всіх інших, які були випробувані в певний час». Див. gapm.io/tgovd.

Швидке економічне зростання й демократія. Інформація ґрунтується на економічних даних від МВФ, IMF [1], на Індексі демократії 2016 від The Economist [2]. За цим даними, кожна країна отримує індекс демократії від 1 до 10. Найнижчий рейтинг у Північної Кореї (1,8), а найвищий — у Норвегії (9,93). Ось десять країн із найшвидшим економічним зростанням (найшвидші насамперед) за останні п’ять років

1 ... 67 68 69 ... 77
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Фактологія», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Фактологія"