Читати книгу - "Руйнівниця фортець, Марчін Швьонтковський"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Розділ XVII
Катаріна не була впевнена, що її розбудило: тепло, біль чи світло. Якусь мить вона взагалі нічого не бачила, доки не закрила обличчя занімілою рукою. Її розбитий ніс одразу розболівся. Незважаючи на те, що вона була накрита якоюсь ковдрою, вона відчувала, що лежить на твердій холодній землі – дрібні камінчики впиналися їй у спину. Все одно вона вся спотіла. Її праве стегно пронизував сильний, пульсуючий біль – власне, ніколи в її житті нічого в неї так не боліло, і вона голосно простогнала. Потім розгледілася.
Дівчина знаходилася в невеликому таборі в якихось кущах. Сонце весело світило, стоячи в зеніті і під акомпанемент співу птахів освітлюючи зелені кущі. З одного боку Катаріну захищала стіна з гілок. З іншого боку горіло багаття. Навколо нього сиділо шестеро шотландців, включаючи МакТавіша. Усі були закутані в ковдри. Їхній одяг, у тому числі її пошарпана, порвана та обгоріла сукня, висів на вітках ліщини, що оточували їх.
Щойно дівчина видала звук, МакТавіш підійшов до неї, перепоясавшись ковдрою. У нього були вузька, густо волохата грудна клітка, яку він нахилив над графинею, розглядаючи її ногу. Катаріна почервоніла від збентеження і підтягнула ковдру до шиї, ніби це мало щось дати, оскільки він оглядав її стегно. Однак біль швидко вибив скромність з голови. Під час огляду дівчина шипіла від болю. Жахливі хвилі жару поширювалися по всій її нозі, вимушуючи її стогнати. Катаріну нудило. Незважаючи на те, що шотландець дуже вправно змінив пов’язку, дівчина була вся вкрита потом, перш ніж командир знову накрив її ковдрою та дав їй води. Катаріна важко впала на спину. Вона запитально подивилася на МакТавіша.
– Ти – кров, ми – погоня, потрібно ріка, – лаконічно пояснив він, розуміючи, що дівчина не знає, що властиве сталося.
Катаріна насилу підвелася на ліктях. Залишки загону дивилися на неї похмуро, але з повагою. Вона помітила на обрії стовп синювато-бурого диму, що чітко виділявся на блакитному весняному небі. Вона смикнула підборіддям, озираючись на МакТавіша. Той обернувся, ніби намагаючись зрозуміти, що вона має на увазі.
– Ох. Рейнешанце – сказав він, вимовляючи німецьке слово з дуже дивним акцентом. – Ти зробити.
Події минулої ночі дівчина пам'ятала смутно. Останнє, що чітко до неї дійшло, це відчуття шоку після поранення – пов’язане як з болем, так і з раптовим пробудженням. Решта втечі з фортеці була калейдоскопом випадкових зображень, які відмовлялися об’єднуватися. Понад усе, вона відчувала неймовірну втому – настільки, що навіть не мала сил думати. Катаріна швидко знову заснула.
Коли вона знову прокинулася, був уже ранок наступного дня. Стовп диму зник, і команда чекала, одягнена та готова до маршу. Шотландці погодували її залишками зайця, якого вполювали в кущах, напоїли теплою водою, а МакТавіш вигнав решту людей із табору й допоміг їй одягнути зіпсоване плаття, дуже намагаючись не вводити дівчину в сором, що, звичайно, збентежило її ще більше. Однак зрештою їм вдалося прикрити її понівечене тіло. На жаль, стояти на пораненій нозі можна було лише в мріях. Одне те, що Катаріна стала прямо, викликало таку хвилю болю, що вона ледь не знепритомніла, а торкання ногою землі лише погіршувало ситуацію. Проте треба було рушати в дорогу й повертатися до своїх, бо в них не було припасів для тривалого перебування тут. Коли МакТавіш усвідомив ситуацію, він послав кудись двох солдатів. Ті повернулися через півгодини, і після короткої розмови з ними капітан підійшов до дівчини, ведучи одного з них за плече.
– Огілві. – Він показав на солдата. – Йти Огілві.
Він показав дівчині, як спертися на шотландця, щоб максимально розвантажити травмовану ногу. Вони зробили кілька кроків, і Катаріна вирішила, що вона зможе продовжити ходу, хоча шипіння та стогін продовжували виривати з неї.
МакТавіш і не думав про це хвилюватися. Вони виповзли з кущів зі швидкістю равлика, і дівчина нарешті змогла побачити, де вони насправді — приблизно за дві милі вниз за течією, за вигином Рейну. Мангейм було неможливо побачити – з-за горизонту визирали лише найвищі шпилі церков. Погода була чудова, тож вона виставила своє обличчя сонцю, намагаючись на мить забути пекучий біль, але той нагадував їй про себе паралізуючою присутністю з кожним кроком.
Вони шкутильгали вниз по схилу, де був їхній табір, до річки. Там Катаріну поклали на ковдру, а троє солдатів зникли за пагорбами. Дівчина дивилася на воду, намагаючись без успіху не думати про рану. Живіт у неї болів, ніс, м’язи боліли, але найгіршим була її нога, нескінченний фестиваль пекучого болю.
Розвідники з’явилися через півгодини – вони прибули на човні, який, начебто, вкрали у якогось рибалки. Усі вони не мали жодного шансу поміститися в крихітну ще й протікаючу лушпинку. Незважаючи на протести дівчини, МакТавіш відніс її до човна і разом з її тимчасовим опікуном Огілві зайняв місця за веслами. Він дав ще кілька вказівок англійською чи гельською решті тих, хто вижив у ніч, і вони відчалили від берега, веслуючи до міста. Катерина, напівлежачи, вчепилася в борт нестійкого човника. Від гойдання й болю її виблювало до Рейну — шотландці вдавали, що не помічають. Решту подорожі вона провела, стримуючи нудоту та плачучи, тому що хотіла відрізати собі ногу, щоб та перестала боліти.
Вперше в житті вона була серйозно поранена – їй навіть на думку не спадало, скільки страждань і шоку це викличе. Якщо цього було недостатньо, у неї почалися гарячка, дівчину знобило.
Не минуло й години, як вони проплили Мангейм, над яким уже гордо майоріли прапори Віттельсбахів Рейнських. Ніхто не помітив єдиного човна посеред течії. Дівчина обернулася і подивилася на Рейнешанце, бажаючи побачити роботу своїх рук. Стіни й укріплення залишилися цілими, але на щоглах не майоріли прапори, а сама фортеця ще трохи диміла. Катаріна не знала, що це насправді означало, але це було останнє, про що вона планувала зараз хвилюватися.
Згодом МакТавіш і його підлеглий помітили на березі шотландський патруль і почали махати йому руками. За мить Катерину вже вивантажували з човна, де її оточила гучна й збуджена юрба хайлендерів, найманців і слуг, які розступилися лише тоді, коли нізвідки з’явився один із полковників. Він розігнав товариство зацікавлених і наказав перевести Катаріну до табору. Вичерпана з сил, змучена й в гарячці, вона все це розуміла невиразно
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Руйнівниця фортець, Марчін Швьонтковський», після закриття браузера.