BooksUkraine.com » Класика » Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний"

142
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Хіба ревуть воли, як ясла повні" автора Мирний. Жанр книги: Класика. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 67 68 69 ... 111
Перейти на сторінку:
в шинку, або й так де, та одно тiльки й чути: рощот, та й рощот... Пi­ймали раз одного з Побиванки. Розпитують: чи дав двори? чи пода­ру­вав хати?.. - Дав, подарував!..

- Бач!.. - в один голос:- значить наш дурить! Коли ж так, - не дiжде!..


На завтра, ще чуть стало сiрiти, зiбралися коло воло­стi та взяли старшину з собою i пiшли до пана в Красно­горку.


Прийшли; стали в дворi коло ганку - повнiсiнький двiр, нiгде голки просунути; послали просити лакея, щоб сказав пановi; обiщали навiть "на табак" лакеєвi, коли швиденько пановi скаже.


Василь Семенович ще спав i з лiжка почув щось за гомiн, за топiт. Вiн подзвонив лакея; розпитав, що то. Той сказав. Наче хто голкою шпигнув вельможного пана, так вiн прожогом скочив з лiжка; звелiв подавати мерщiй убрання; випив нахватку стакан чаю i, не глядя на те, що жiнка, ламаючи руки, благала не виходити, вискочив з ха­ти - червоний, сердитий...


Вiн догадався, що це недаром цiла пiщанська громада присунула, - та думав своєю смiливiстю зразу її осадити.


- Що вам треба, пiщани? - сказав вiн, хоч грiзно, але зде­р­жуючись.


Пiщани поздiймали шапки; кланяються.


- До вас, пане...


- Чого?


- За грiшми, пане...


- За якими грiшми? - скрикнув пан i глянув гостро на гро­маду.


- Що два роки служили, пане...


- Дураки! Ви ж повиннi були цi два роки служити...


Мовчать переднi, кланяються.


- Як повиннi? - обiзвався хтось зсередини. - За плату ж, то й служили...


- За яку плату?.. Закон велiв!


- Закон? - знову викрикує зсередини: - то ви самi на­ста­новили такий закон!..


- Хто там озивається? - питає пан. - Ану, виходь сюди, та побалакаємо...


- А чорта! давай грошi!


- Хто озивається, сякi-такi сини? - кричить уже на все го­рло пан. - Хто смiє бунтувати? - Та й пiдскакує до пере­днiх.


- Ми не бунтуємо, пане, - кажуть, кланяючись, пере­днi: - ми тiльки прийшли просити плати...


- Якої плати? за що плати? Я вам дам!.. - уже нав­с­пра­вжки лаявся пан...


- Не цвiкай!.. годi... не боїмося!.. - знову зсередини.


- Хто там, сякi-такi?.. Давай менi того, хто озивається! давай зараз!.. Давай... а не то - я вас всiх у тюрму запру... на Сибiр попру!


- Не дуже! не дуже! не скачи так! Ач, який прудкий! да­вай лиш грошi!


- Кажiть: хто там озивається?.. - аж розлягається пан до переднiх.


Переднi мовчать; зступаються ближче один до одно­го, кланяються...


- Ага? так ви не хочете бунтовщика видати? не хоче­те?.. Так ви бунтувати?.. га?.. Постiйте ж, я вас побунтую! - кричить пан, розпалившись, i з криком бiжить до себе в гор­ницi.


Громада на хвилину стихла, а потiм, немов набирала­ся духу, пройшов спершу глухий якийсь гомiн; далi – дуж­чий, дужчий, поки не перейшов у викрик...


- Що вiн нас страхає? Дума - злякалися?.. Минуло те!.. Да­вай плату!.. плату давай!!, рощот!!!


Крик, гук з усiх бокiв, на весь двiр, довго ще невгавав i долiтав у горницi страшним, диким галасом. Василь Се­ме­нович поблiд, як крейда. Його розбирала досада, злiсть; йому хотiлось кричати, лаяти, бити, - та страх брав своє... Вiн погнав його в горницi, а тепер не випу­скав надвiр. Жiнка Василя Семеновича ходила, як з хреста зня­та. Од тривоги вони обоє мовчали; ходили тi­льки з одної кiмнати у другу, та збоку нищечком пози­рали у на­двiрнi вiкна, нiби таїли свiй страх одно перед одним...


Громада не розходилась цiлий день: вигукувала та ви­крикувала аж до самого вечора... Так i простояли на ногах. Тiльки нiч погнала пiщан додому...


Василя Семеновича й нiч не вдержала. Перегодя трохи пiсля того, як пiшли пiщани, вiн звелiв запрягати конi, виносити важкий сундук з своєї спочивальнi - i вку­пi з жi­нкою покотив у Гетьманське...


На другий день - чуть зоря - вже були на ногах спра­в­ник, посередник Кривинський (що колись, за ви­борiв, був справником), послали гiнця в Котолупiвку по станового Ларченка, щоб їхав мерщiй в Пiски: "бунт!" Ла­рченка, як хто по потилицi лигнув: вiн стояв, наче чмелений, i якось без тямку дивився вниз своїми косими очима... На помостi вимальовували його думки розгнiвано­го Василя Семено­вича, котрий тупає на його, Ларченка, но­гами за те, що "допустив" бунт у себе в станi... У головi станового думки каламутилися: то вiн прощався з котолу­пами, й здавалось йому, що вони хрестилися, як вiн ви­їжджав з їх мiстечка; то йому прийшов на думку той ща­сливий день, коли вiн раз на обiдi вихваляв, як поет, Васи­ля Семеновича вiр­шами... Конi пiд'їхали пiд рундук: гая­тись було нiколи. Ларченко вскочив у санчата та, тiльки духу, попер у Пiски.


У пiщанськiй волостi сидiв уже посередник. Вiн при­їхав заранi, звелiв скликати громаду. Громада ще тiльки сходи­лась. Незабаром цiлi Пiски збiглися. Хто на громаду, а хто - на дивовижу.


Становий з посередником вийшли з волостi; стали на громаду гримати, далi страхати, потiм батькувати, а там - пiд­скакувати та репетувати на все горло, - аж пiна з ро­та летiла...


Громада собi гуде: - Не застрахаєш!.. Рощот подай!.. Не скачи, коса собако!.. котолупе!..


Нiчого не вдiяли нi становий, нi посередник, - тiльки дарма накричалися, та з тим i поїхали.


А пiщани слiдом за ними послали в Красногорку Васи­ля Деркача нишком довiдатись, чи дома пан? що там чут­но?


Деркач незабаром вернувся.


- Немає, - каже. - Учора звечора зiбрався та з панiєю й по­ї­хав... не сказав i куди.


-Еге... значить наша правда! Недаром перелякався...


- Глядiть же! Не попускай, братця, свого! - викрику­вали пiщани, розходячись по домiвках. На диво козакам, а на злiсть жидовi, рiдко хто зайшов до його й у шинок.


Коли це, на ранок - летить у Пiски сам справник, ле­тить стряпчий, летить становий. Сказано - цiле "времен­не отдiленiє". Приїхав i посередник. А незабаром, слiдком за ними, вступила москалiв сила...Громада збилася в ку­пу, як овечки пiд дощ та лиху годину. Нiхто - нi пари з уст. Тiльки чутно важке зiтхання та якийсь тихий гул... Мо­­скалi за­йшли з бокiв - i кругом, як кiльцем, обложили гро­ма­ду.


Кривинський, як посередник, вийшов наперед громади та став допитуватись: чого вона бунтує?



- Ми не бунтуємо, добродiю... Ми свого просимо...


- Як свого?


- А так! за вiщо ж ми два роки служили?.. дурно??. - хтось подає голос зсередини.


- Хто там кричить? давай сюди! -

1 ... 67 68 69 ... 111
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний"