Читати книгу - "Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака, Річард Фейнман"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Під ранок нас, двадцятьох першокурсників, лишилося охороняти лише троє другокурсників, але ми цього не знали. Вони кілька разів перепарковували машини, щоб створити враження якоїсь бурхливої діяльності, а ми й не здогадалися, що це одні й ті самі машини і одні й ті самі люди. Так що в той раз ми програли.
Трапилося так, що того ранку приїхали подивитися, що їхній син поробляє в Бостоні, мої батьки — поки я не повернувся з полону, їх розважало все братство. Я не спав усю ніч, був настільки виснажений і брудний після всіх цих визвольних змагань, що вони були в шоці — на що перетворився їхній син у Масачусетському технологічному інституті!
Крім того, у мене схопило шию — пам’ятаю, що вдень під час перевірки на військовій кафедрі я не міг рівнятися на стрій. Командир схопив мене за плечі і гаркнув: «Рівняйсь!».
— Я не можу, сер! — відповів я, повернувшись усім тілом.
— О, вибачте, — примирливо сказав він.
У кожному разі, вперта боротьба зі «зловмисниками» і намагання визволитися створили мені потрібну репутацію і я вже не переживав, що мене вважатимуть слабаком.
Я спостерігав, як мої сусіди по кімнаті — обидва були старші — вчать теоретичну фізику. Якось вони билися над задачкою, яка здавалася мені цілком зрозумілою, і я сказав:
— Чому б вам не використати рівняння Баронелі?
— А що це? Про що ти кажеш?
Я пояснив, що маю на увазі і як це працює, — задачка розв’язалася. Виявилося, що я маю на увазі рівняння Бернулі, але я вичитав про нього в енциклопедії, ні з ким про це не говорив і не знав, як правильно вимовляється це прізвище.
Сусіди були просто в захваті й відтоді стали обговорювати зі мною різні фізичні задачі — не завжди мені вдавалося їх розв’язувати, але наступного року, коли в мене почалася фізика, я йшов по програмі дуже швидко. Це була дуже хороша школа — обговорювати зі старшими їхні задачі і вчитися, як що вимовляється.
По вівторках увечері я любив ходити в дансинг «Реймор і Плеймор» — дві танцювальні зали, поєднані між собою. Товариші по студентському братству не ходили на «відкриті» танці й віддавали перевагу своїм окремим збіговиськам, дівчата, яких вони запрошували, належали до верхніх прошарків суспільства, з ними треба було зустрічатися «за правилами». Мені було байдуже, хто батьки дівчини, з якою я знайомився, тож я спокійно ходив на такі танці. Інші хлопці мого вибору не схвалювали, але й спинити мене не могли. Мені подобалися ці танці.
Якось я кілька танців протанцював з однією дівчиною, але ми майже не розмовляли. Нарешті вона вимовила щось типу: «И ануеш уше доре-е».
Я майже нічого не розібрав — у неї були проблеми з мовленням, — але вирішив, що вона сказала: «Ти танцюєш дуже добре».
— Дякую, — відповів я, — мені приємно з тобою танцювати.
Ми знайшли столик, до нас приєдналася її подружка зі своїм хлопцем, і ми сіли вчотирьох. Одна дівчина була майже глуха, а друга — майже німа.
Дівчата перемовлялися між собою, активно жестикулюючи і трохи мугикаючи. Але мене це не бентежило, дівчина добре танцювала і була дуже милою.
Ще через кілька танців ми знову сіли за столик, і дівчата почали перемовлятися жестами туди-сюди, сюди-туди, нарешті моя партнерка сказала щось, що я витлумачив як прохання відвезти їх у якийсь готель.
Я спитав хлопця, чи він піде. Він спитав:
— А навіщо вони хочуть, щоб ми поїхали в цей готель?
— Чорт, я поняття не маю. Розмовляти нам непросто.
Насправді мене це не обходило. Це ж просто весело — поїхати і подивитися, що буде. Це ж пригода!
Та інший хлопець побоявся і відмовився. Ми з дівчатами взяли таксі й поїхали в цей готель. Виявилося, що там — ви не повірите! — відбуваються танці, організовані клубом глухонімих. Виявляється, багато глухонімих відчувають ритм, можуть танцювати під музику й аплодують оркестру після кожного номера.
Це було дуже, дуже цікаво! Я почувався, ніби в іншій країні, не знаючи мови: я міг говорити, але ніхто мене не чув. Усі говорили жестами, а я нічого не розумів. Я попросив свою партнерку навчити мене кількох жестів, задля розваги, як ото люди вчать кілька фраз іноземною мовою.
Усі були радісні, охоче спілкувалися, жартували й усміхалися. Було схоже, що вони не відчувають жодних труднощів у спілкуванні. Це нічим не відрізнялося від спілкування будь-якою іншою мовою, тільки що вони жестикулювали й постійно мотали головою. Я зрозумів чому. Якщо хтось хотів щось сказати або перебити, він не міг гукнути: «Ей, Джеку!» — треба було зробити жест, а його не помітиш, якщо не звик крутити головою навсібіч.
Їм було цілком зручно між собою. Те, що я чогось не розумів, було моєю проблемою, не їхньою. Дуже цікавий досвід.
Танці тривали досить довго, а коли зал закрився, ми перейшли в кафетерій. Вони замовляли, показуючи на предмети пальцем. Пригадую, як хтось жестом запитав мене: «Звідки ви?». Моя дівчина відповіла: «Н-ь-ю-Й-о-р-к». Ще пам’ятаю хлопця, який жестами сказав мені: «Класна розвага», — підняв угору великий палець («класно») і показав на уявний лацкан («розвага»). Прекрасна система.
Ми сиділи, жартували, вони приязно приймали мене у своєму світі. Я хотів купити пляшку молока, підійшов до стійки і беззвучно вимовив губами «молоко», але хлопець за стійкою мене не зрозумів.
Показую «молоко» жестами — ніби дою корову, але він усе одно не зрозумів. Тицьнув пальцем в етикетку з ціною молока — теж не допомогло. Нарешті хтось замовив молоко, і я показав на цю людину.
— А! Молоко! — здогадався хлопець.
Я кивнув на знак згоди. Він подає мені пляшку, а я кажу:
— Дуже дякую!
— Ах ти ж чорт! — відповів він з усмішкою.
Я любив розігрувати людей, коли вчився в МТІ. Якось у кабінеті креслення один хлопець підняв
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака, Річард Фейнман», після закриття браузера.