BooksUkraine.com » Сучасна проза » HHhH. Голову Гіммлера звуть Гайдріх, Лоран Біне 📚 - Українською

Читати книгу - "HHhH. Голову Гіммлера звуть Гайдріх, Лоран Біне"

47
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "HHhH. Голову Гіммлера звуть Гайдріх" автора Лоран Біне. Жанр книги: Сучасна проза. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 71 72 73 ... 86
Перейти на сторінку:
class="p1">Дівчина вирушає на вокзал. Але, перш ніж сісти на потяг, вона зупиняється перед новим червоним оголошенням. Ганка негайно телефонує Моравцям: «Тут дещо цікаве, вам слід це побачити». На оголошенні — фотографія Вальчика й підпис унизу: «100 000 крон винагороди». Далі йде опис зовнішності десантника — не дуже точний. Це, а також не надто подібне фото дає Вальчикові шанс уникнути впізнання. Прізвище, яке зазначено в оголошенні, правильне, однак ім’я і дата народження (насправді він старший на п’ять років) помилкові. А наприкінці дрібними літерами сама сіль усього повідомлення про розшук: «Цілковита анонімність гарантується».

227

Однак крім цього оголошення є ще дещо, що варто побачити.

Томаш Батя побудував свою імперію ще до війни. Почавши з невеличкої взуттєвої фабрики у місті Злін, він розвинув виробництво до гігантських масштабів, розкинувши мережу своїх крамниць по всьому світу, але насамперед у Чехословаччині. Не бажаючи жити під німецькою окупацією, Батя емігрував до Сполучених Штатів. Однак, навіть за відсутності власника в країні, усі крамниці його відчинені й працюють. На початку величезного Вацлавського майдану стоїть будинок номер шість, де розміщується величезний магазин фірми «Батя». Утім, цього ранку у вітрині замість взуття виставлено зовсім інші речі: велосипед і два шкіряні портфелі, а на вішаку висять плащ і берет — речові докази, знайдені на місці замаху на Гайдріха. Висить також і звернення до свідків. Перехожі, що зупиняються перед вітриною, читають таке:

Обіцяну винагороду розміром у 10 мільйонів крон буде виплачено повністю за вказівки, що посприяють арешту підозрюваних. Ставляться такі питання:

1. Хто може надати інформацію про злочинців?

2. Хто бачив їх на місці злочину?

3. Кому належать, а також у кого зникли згадані речі: жіночий велосипед, пальто, берет і портфелі?

Кожного, хто володіє потрібного інформацією і добровільно не повідомить її поліції, буде розстріляно разом із сім’єю за наказом від 27 травня про запровадження надзвичайного стану.

Усі, хто надасть свідчення, можуть бути певні в суворій конфіденційності процедури.

Крім того, усі власники будинків, квартир і готелів тощо у всьому Протектораті зобов’язані, починаючи з 28 травня 1942 року, реєструвати в поліції всіх осіб, які в них проживають і досі не зареєстровані в поліційних відділках. За невиконання цього наказу покарання смерть.

Обергрупенфюрер СС

Голова поліції

при Райхспротекторі Богемії та Моравії

К. Г. Франк

228

Чеський уряд у вигнанні заявляє, що замах на чудовисько, яке зветься Гайдріхом, є одночасно актом відплати, відмовою змиритися з нацистським ярмом, а також учинком, символічним для всіх поневолених народів Європи. Постріли чеських патріотів — це свідчення солідарності із союзними державами й віри в остаточну перемогу, яка незабаром прогримить по всьому світу. Під кулями німецьких каральних загонів знову гинуть чеські громадяни. Але цей новий напад нацистської люті захлинеться перед незламним опором чеського народу й лише загартує його волю й рішучість.

Чеський уряд у вигнанні закликає населення ховати невідомих героїв і попереджає: на тих, хто зрадить їх, чекає справедлива кара.

229

Полковник Моравець отримує на свою цюріхську поштову скриньку телеграму від агента А-54: «Wunderbar[71] — Karl». Пауль Тюммель, він же А-54, він же Рене, він же Карл, ніколи не зустрічався ні з Ґабчиком, ні з Кубішем і не брав прямої участі в підготовці замаху. Але одним простим словом він передав відгомін тої неймовірної радості, яка охопила борців із нацизмом по всьому світу, коли вони почули цю новину.

230

До квартири консьєржа дзвонять. Це Ата, молодший син Моравців, він прийшов по Вальчика. Консьєрж не хоче відпускати гостя. Той може жити в мансарді на шостому поверсі, там його ніхто не шукатиме… Вальчикові дуже подобаються пиріжки, які пече дружина консьєржа: як мамині, каже він. Тут десантник грає з господарями в карти й слухає радіо Бі-бі-сі. Першого вечора йому довелося сховатися в підвалі, тому що до будинку зайшов ґестапівець, але загалом Вальчик почувається в цих людей у безпеці. «Тоді чому б не лишитися тут?» — наполягає консьєрж. Вальчик пояснює, що дістав наказ і як солдат мусить йому підкоритися й приєднатися до своїх товаришів. Консьєржеві немає чого хвилюватися, їм підшукали надійну криївку. Десантник вдягає пальто, чіпляє на ніс темні окуляри і йде за Атою, який має привести його до нового сховку. Вальчик забуває в консьєржа книжку, яку подарував підпільникові його попередній переховувач. На внутрішньому боці обкладинки книжки написано ім’я її власника. Він завдячуватиме своїм життям забудькуватості Вальчика.

231

Капітулянство й запобігливість — ось два джерела, що живлять мистецтво зради, у якому старий президент Гаха, такий самий недоумок, як і його французький колега Петен, вочевидь досягнув неабиякої майстерності. Щоб засвідчити свою вірнопідданість, він від імені маріонеткового уряду, який очолює, вирішує подвоїти винагороду за злочинців. Тепер голови Ґабчика й Кубіша оцінюються в десять мільйонів крон кожна.

232

Двоє людей, що наближаються до дверей церкви, ідуть туди не для того, щоб відвідати службу. Православна церква Святих Кирила й Мефодія, що колись була католицьким храмом святого Карло Борромео, — це масивна будівля в середмісті Праги на вулиці Рессловій, що схилом спускається від Карлового майдану аж до берега Влтави. Учителя Зеленку, відомого також на псевдо Дядечко Гайський, зустрічає православний священик отець Володимир Петржек. Зеленка привів йому свого друга. Сьомого. Це Ґабчик. Його підводять до люка, і словак спускається драбиною до церковної крипти. Там, де колись у кам’яних комірках спочивали рештки померлих, Ґабчик знову бачить своїх друзів Кубіша й Вальчика, а також лейтенанта Опалку і ще трьох десантників: Бубліка, Шварца й Грубого. Зеленка приводив їх сюди одного за одним, тому що ґестапо не припиняє обшукувати квартири по всьому місту, але ще не додумалося нишпорити в церквах. Залишився один-єдиний десантник, про якого нічого не відомо. Карела Чурду так і не знайшли, ніхто не знає, де він, переховується чи арештований, не знають навіть, чи він досі живий.

Поява Ґабчика збурює всіх мешканців крипти. Друзі бурхливо радіють і кидаються його обіймати. Словак насилу впізнає Вальчика, що пофарбувався на брюнета й надбав тоненькі темні вусики, і Кубіша із синцем під набряклим оком і ще не загоєними ранами на обличчі. Ґабчика самого переповнюють емоції, він то плаче, то заливається сміхом. Він вочевидь неймовірно щасливий бачити своїх друзів цілими й майже неушкодженими. Але він страшенно засмучений тим, як усе обернулося. Ледве товариші випускають його з обіймів, як Ґабчик заводить гірку літанію, до якої його побратимам

1 ... 71 72 73 ... 86
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «HHhH. Голову Гіммлера звуть Гайдріх, Лоран Біне», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "HHhH. Голову Гіммлера звуть Гайдріх, Лоран Біне"