BooksUkraine.com » Пригодницькі книги » Кривавий меридіан, або Вечірня заграва на заході, Кормак Маккарті 📚 - Українською

Читати книгу - "Кривавий меридіан, або Вечірня заграва на заході, Кормак Маккарті"

60
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Кривавий меридіан, або Вечірня заграва на заході" автора Кормак Маккарті. Жанр книги: Пригодницькі книги. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 74 75 76 ... 105
Перейти на сторінку:
вона, облетівши вогнище, повернулася до судді, а той спіймав її і знову всміхнувся.

Дуга, по якій обертаються тіла, визначається довжиною їхньої прив’язі, сказав суддя. Місяці, монети, люди. Його руки рухалися так, ніби він ривками витягував щось із кулака. Пильнуй монету, Дейві.

Він кинув її, монета окреслила дугу у світлі багаття й зникла в темряві. Вони пильнували за ніччю, в якій вона зникла, вони пильнували за суддею, і, пильнуючи за тим чи тим, усі ставали єдиним свідком.

Монета, Дейві, монета, прошепотів суддя. Він сидів прямо, а тоді підняв руку й усміхнувся всім навколо.

Монета повернулася з темряви, пролетівши крізь багаття з тихим високим дзижчанням, і хутко опинилася в піднятій руці судді, де щойно нічого не було. Слабкий ляскіт — і в ній монета. Хоча дехто казав, що він викинув одну і мав у руці іншу, схожу, а звук зімітував язиком, бо був хитрим старим malabarista, а сховавши монету, він сказав те, що всі і так знали: є монети справжні, а є фальшиві. Вранці дехто пішов туди, куди полетіла монета, але якщо її хтось і знайшов, то залишив собі. На сході сонця всі сіли на коней і продовжили подорож.

Візок із ідіотом у клітці котився позаду, а пес Ґлентона збочив зі шляху і біг поруч, мабуть, через певний опікунський інстинкт, що його діти викликають у тварин. Та Ґлентон покликав його, а коли той не прибіг, пустив коня набік від невеликої колони, нахилився і люто відшмагав собаку путами, погнавши його перед собою.

Вони почали натрапляти на ланцюги, сакви, голоблі, мертвих мулів і фургони. Каркаси сідел із геть обгризеним покриттям із сириці були вибілені негодою так, що стали подібні на кістки з рівчачками від мишачих зубів по дерев’яних краях. Вони їхали у краях, де залізо не іржавіє, а цина не тьмяніє. Ребристі кістяки мертвої худоби під клаптями висохлої шкури лежали, як рештки первісних човнів, що перекинулися у цій безбережній порожнечі, і вони, мертвенно бліді й суворі, проминали чорні висушені силуети коней і мулів, яких мандрівники знову поставили на ноги. Зневоднені тварини загинули, витягнувши на піску шиї в агонії, а тепер, сліпі, випросталися, криво похилившись, шматки почорнілої шкіри звисали з їхніх ажурних ребер, і вони спрямували довгі морди за нескінченним цугом сонць, які проминали над ними. Вершники їхали далі. Вони перетнули велике висохле озеро з низкою згаслих вулканів за ним удалині, які вишикувалися, як чималі мурашники. На південь, скільки сягало око, у річищі лави лежали ламані силуети шлаку. Під копитами коней алебастровий пісок формувався в дивовижно симетричні закрутки, наче залізні ошурки в магнітному полі, і ці форми виблискували й блякнули, резонуючи на мелодійному ґрунті, а тоді повертались кружляти над плаєм. Ніби навіть найменша осадкова порода містила певні залишки чутливості. Ніби в тому, що ці вершники проїжджали тут, було щось настільки жахливе, що воно позначилося навіть на найдрібніших виявах реальності.

На узвишші на західному кінці плаї вони проминули грубо збитий дерев’яний хрест, на якому плем’я марікопа розіп’яло апачі. На хресті висів муміфікований труп із роззявленим ротом, схожим на грубу дірку, сама шкіра та кістки були пошарпані пемзою, звіяною вітром з озера, і крізь клаптики шкіри, що звисала з грудей, виднілися бліді гілки ребер. Вони їхали далі. Коні похмуро пленталися чужинським краєм, а кругла земля оберталася під ними, наче перемелюючи величезну порожнечу, у якій вони були. Через нейтральну суворість цієї місцевості всі явища тут набули дивної рівності, і ніщо, ні павук, ні камінь, ні травинка, не могло претендувати на першість. Сама ясність вищеперерахованого давала хибне уявлення про їхній звичний вигляд, оскільки око визначає ціле за окремою рисою чи частиною, і тут ніщо не було ані світлішим, ані більш затіненим за решту, і в оптичній демократичності таких пейзажів усі переваги стають химерними, а людина і камінь набувають спорідненості, якої не розгадати.

У ті дні вони дедалі більше виснажувалися й марніли під білим сонцем, а їхні запалі вигорілі очі були схожі на очі сновид, здивованих настанням дня. Скоцюрбившись під своїми капелюхами, вони скидалися на втікачів іншого, грандіознішого масштабу, істот, яких жадало сонце. Навіть суддя став мовчазним і замисленим. Він заговорював про очищення себе від усього, що висуває претензії до людини, але група, яка слухала його слова, вважала, що впорається з будь-якими претензіями. Вони їхали далі, і вітер гнав перед собою сірі порошинки, тож вони виглядали як сивоборода армія, сиві люди, сиві коні. Гори на півночі нахилилися до сонця хвилястими складками, дні були прохолодні, а ночі холодні, і вони сиділи навколо багаття, кожен у своєму згортку темряви в цьому згортку тьми, а ідіот спостерігав за ними з клітки на межі світла. Обухом сокири суддя зламав гомілкову кістку антилопи, і гарячий кістковий мозок закрапав і задимився на камені. Вони спостерігали за ним. Темою була війна.

У хорошій книзі сказано, що той, хто візьметься за меч, од меча погине[225], сказав чорношкірий.

Суддя всміхнувся, його обличчя блищало від жиру. А яка правильна людина погодилася б на інше? запитав він.

Хороша книга насправді вважає війну злом, сказав Ірвінґ. Але там у ній повно історій кровопролитних війн.

Не має жодної різниці, що люди думають про війну, сказав суддя. Війна триватиме. Так само можна спитати людей, що вони думають про камінь. Війна була завжди. Ще людини не було, а війна вже чекала на неї. Найперше ремесло чекало свого найпершого майстра. Так було і так буде. Так і не інакше.

Суддя повернувся до Брауна, від якого він зачув невиразний шепіт чи заперечення. О Дейві, сказав він. Ми тут віддаємо шану твоєму ремеслу. Чому б не вклонитися злегка один одному. Визнаймо один одного.

Моє ремесло?

Звичайно.

А яке в мене ремесло?

Війна. Твоє ремесло — війна. Чи ні?

А не твоє?

І моє теж. Навіть дуже моє.

А як же твої записники, гральні кості та інше?

Ремесло війни охоплює всі інші ремесла.

Саме тому війна триватиме?

Ні.

1 ... 74 75 76 ... 105
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Кривавий меридіан, або Вечірня заграва на заході, Кормак Маккарті», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Кривавий меридіан, або Вечірня заграва на заході, Кормак Маккарті"