Читати книгу - "Оповіді визволителя"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
3
Вся мудрість військового мистецтва може бути виражена одним словом. Це слово — концентрація.
Тим, хто далекий від військової справи, суть військового мистецтва доводиться пояснювати не одним словом, а цілої фразою: концентрація сили проти слабкості.
Пояснюю на прикладі.
Де у людини найсильніші м’язи? Правильно, в ногах.
А де у вашого противника найуразливіше місце? Правильно, межи ногами.
Суть стратегії: найсильніші м’язи вашого тіла раптово і рішуче використовувати проти самого уразливого місця вашого ворога, вкладаючи в удар всю вашу злість, все вміння і натхнення.
А коли противник очікує такого удару? Коли він захистить своє найуразливіше місце?
Коли очікує, коли готовий захищати, значить, це не найуразливіше місце. В тому і полягає мистецтво бою, щоб найуразливіше місце визначити і вперіщити саме туди. Ось чому дуже часто замість настільки багатообіцяючого удару правою ногою межи ворожих ніг доводиться бити кулаком в лоб або в щелепу, ламати ворогові руки, кидати через себе і молотити ногами по ребрах.
Коли нам абсолютно ясно, де найслабше місце супротивника, проблем не виникає. Приклад: в серпні 1945 року найслабшим місцем японської армії, яка тримала оборону в Маньчжурії та Китаї, був лівий фланг. Слабкість японської оборони на цьому напрямку була обумовлена тим, що обороняти доводилося колосальний фронт протяжністю понад дві тисячі кілометрів. По всьому фронту бути сильним неможливо. Та й не потрібно. Прагнення бути сильним скрізь веде до розпорошення сил і загальної слабкості. Тому найпотужніша оборона була створена японцями на тих напрямках, які були найбільш сприятливими для наступу Червоної Армії і, отже, найбільш небезпечними для японських військ.
Чесно кажучи, для наступу Червоної Армії там всі напрямки незручні: на одному фланзі сухий безводний степ, за ним гірський хребет, по центру і на іншому фланзі — сопки, болота, непрохідна тайга, повна відсутність доріг. Шлях перетинали широкі, глибокі, повноводні (особливо в серпні) річки з сильною течією, серед них одна з найбільших водних перешкод світу — ріка Амур. Всі напрямки можливих ударів Червоної Армії можна було розділити на три категорії: незручні, дуже незручні і цілком незручні.
На тих напрямках, які хоч якось годилися для наступу Червоної Армії, японці звели майже неприступні укріплені райони і готувалися стійко їх боронити. На напрямках, які були дуже незручні для настання, оборона була слабшою. А на лівому фланзі, де територія для наступу не годилася навіть теоретично, японська оборона була ще більш слабкою.
Саме тому Генералісимус Радянського Союзу Сталін і Маршали Радянського Союзу Василевський і Малиновський вибрали цей напрямок, щоб завдати головного удару. Саме тому тут була зосереджене найпотужніше угруповання радянських військ, зокрема, 6-а гвардійська танкова армія, яка завдала раптового нищівного удару через Хінган на Мукден, в обхід укріплених районів і головних угруповань японських військ.
4
Радянська Армія була створена для нищення дуже потужного противника в ході великої війни континентального розмаху.
Однак велика війна — це щось на кшталт бійки в темному підвалі. Удар 6-ї гвардійської танкової армії через Хінган — це рідкісний, майже винятковий випадок, коли ми точно знаємо, де найслабше місце супротивника, і впевнені, що воно захищене мінімальними силами. А в більшості випадків, як в минулих, так і в прийдешніх війнах, ми не можемо точно знати сили противника, не впевнені, де саме він сильний, а де слабкий, не ризикнемо ручатися за те, що він зробить в наступний момент.
Тому потрібно не молотити кулаками в темряві, а перш за все намацати противника. Лівою рукою нишпоримо в просторі, правою б’ємо в щелепу, лиш тільки визначили, де вона.
В бою і бойовищі хтось має організувати чітку взаємодію і тверде управління танковими, мотострілецькими, розвідувальними, артилерійськими і всіма іншими підрозділами і частинами. Командирів для такої роботи готували вищі загальновійськові командні училища. За моїх часів у Радянському Союзі таких училищ було сім. У цих училищах вивчали багато чого, від тактики до вищої математики, від іноземних мов до військової психології і педагогіки. Найголовніші правила ведення бою вбивали ще на першому курсі, потім на всіх наступних курсах тисячократно повторювали. Правил цих було всього два.
Перше: твій успіх у наступі визначається не результатами дій всіх підлеглих тобі військ, а тільки результатами тих, хто спромігся найбільшого успіху.
Друге: твої поразки в обороні визначаються не результатами дій всіх підлеглих тобі військ, а тільки результатами тих, хто відступив далі за інших.
Структура військ Радянської Армії була організована так, що кожен командир мав на руках інструмент, яким він міг здійснювати особистий вплив на хід і результат бою, битви, всієї війни. Чим вищий командир, тим потужнішим інструментом він був наділений.
Ось як це виглядало на практиці.
Мотострілецький батальйон мав в своєму складі три мотострілецькі роти, мінометну батарею і протитанковий взвод. Припустимо все, що в даному випадку до справи не відноситься: штаб, взвод зв’язку, медиків, ремонтників і все інше.
Починається наступ, артилерія відпрацювала по передньому краю противника і перенесла вогонь в глибину. Мотострілецькі дивізії підняті в атаку.
Кожен командир мотострілецького батальйону кидає в бій всі три свої роти. Це ті самі руки, якими він намагається намацати слабке місце супротивника. Ось залягла одна рота, зупинена ворожим вогнем. Ротний — комбату: підкинь вогнику! Мовляв, підтримай мінометами своїми.
А це вже дзуськи! Успіх командира батальйону в наступі визначається не за гіршою ротою, а за кращою. Тому роті, яку зупинив противник, чекати допомоги від комбата не доводиться. Не допоможе! Допомога — кращому!
Ось друга рота напоролася на мінне поле і також застрягла.
Коли зупиниться і третя рота, це буде означати, що батальйон зупинений. Цього не бути! І командир батальйону вводить в дію свій ударний кулак — це мінометна батарея і протитанковий взвод.
Мінометна батарея не витрачає свої боєприпаси порівну на підтримку вогнем всіх трьох рот. Ні! Всі боєприпаси — на підтримку тільки однієї роти! І тільки тієї, яка досягла найбільшого успіху.
На тому ж напрямку діє і протитанковий взвод. У повному складі. Він за назвою протитанковий. Це головне його призначення, проте коли немає попереду ворожих танків, він і по іншим цілям працювати здатний. І працює він тільки в інтересах кращої роти.
Коли я розповідав про це західним експертам, в залі завжди стояла сувора тиша. Потім лунали шалені крики: так як же так! Та де ж гуманізм? А де братство бойове?
На це я відповів: товариші капіталісти, уявіть, що ви володієте трьома невеликими фірмами,
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Оповіді визволителя», після закриття браузера.