Читати книгу - "Щоденники ката, Руслан Шабельник"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
І голоси, два голоси, розділені роками, – писклявий жіночий і втомлений чоловічий, злилися в один. Приєдналися до сонму інших голосів на різних планетах, різних мов, які вимовляли одну й ту саму фразу. Слова, як і побудова, як і інтонації можуть різнитися, залишаючи незмінною суть. Робота для ката. А отже – чергове життя незабаром має обірватися. Не через хворобу чи старість, не за власним бажанням, а виключно забаганками та примхами ось цієї істоти, що сидить зараз переді мною, істоти, яка теж смертна, але яка вважає за право розпоряджатися життями інших істот. Яка ставить силу бажання, або торжество закону вище за людське життя. Може вона має рацію. Може ні. Я лише кат. Подібні думки невідомі молодості, але з наближенням заповітного рубежу в тридцять років, як і зі збільшенням кількості жертв, дедалі більше долають неспокійну голову.
– Робота! – або він мав звичку повторювати останнє слово, або луна у мене в голові смакувала залишок фрази. – Ти оглянеш злочинця, а потім винесеш вирок. Так, здається, це у вас робиться?
Дивно, але в голосі пролунало знущання.
– Саме так. Якщо він порушив загальнолюдські норми і становить небезпеку для оточуючих.
– О-о-о, він порушив, безперечно порушив, і небезпека більш ніж реальна!
«На мою особу вчинено замах!»
Так, владність змінює не лише зовнішність, а й голос – він уже й для мене майже гримів.
«Завдяки Богам-Хранителям і молитвам мого народу, який любить мене, як матір, я не постраждала».
А той, хто робить замах, отже, не з народу.
«Злочинець у в'язниці! Я могла б сама стратити його, згідно з нашими законами, однак Янцзинь цивілізована планета, тому я викликала ката».
Все правильно – цивілізована. Саме тому кати більш ніж часті гості на Янцзині. Яка цивілізація, такі професії й потрібні.
"Тебе проводять!"
Я попрямував до містка, покидаючи світ сакрального.
В'язниця.
Я тут уже був.
В'язниці потрібні будь-якій владі.
Що імператорської, що справедливої народної.
Нова влада розмістила свою резиденцію в іншій будівлі, але не змінила в'язниці.
– Слуга.
– Слуга.
Тюремник та мій супроводжуючий обмінялися кивками. Позаду залишилися прискіпливі перевірки та більш ніж озброєна охорона. Попереду – камера та зустріч із ув'язненим, із жертвою.
– Слуга, проведіть Слугу ката у відому вам камеру.
Тюремник киває двічі. Перший – на знак згоди, другий – мені, запрошуючи слідувати за ним.
І я слідую. Звична, навіть звичайна, як для ката, справа.
Камера, біля неї також охорона.
Скрип дверей.
Заходжу. На лежанці – дерев'яному тапчані із солом'яним матрацом – вона.
Можна було б збрехати, що я не відразу впізнав її, бо вона змінилася. Короля робить оточення. Замість всевладної володарки, на тапчані сиділа немолода, не дуже гарна жінка, розлючена на весь світ.
Але я впізнав. Відразу. Бо здогадувався, навіщо на Янцзин викликали ката.
– Доброго дня, Ваша Божественність, – здається, я вклонився.
Він був один. В камері. Нападник-невдаха.
Захисник слабких та обділених. Надія планети. Герой, який жертвує найдорожчим – своїм життям, в ім'я світлого майбутнього багатьох.
Не потрібно бути телепатом, щоб зрозуміти те, що робиться всередині у хлопця.
Дурень. У смерті немає нічого героїчного. Втім, це погляд з боку ката, отже, може бути помилковим.
Мій гід – добряк Са-хунь дорогою мені все розповів.
Хлопець обмотався вибухівкою і прорвався до інституту дівчат на щорічне вручення дипломів, яке відвідала особисто Імператриця.
На щастя, він виявився нікчемним піротехніком, або боги справді оберігали її Величність. Бомба не спрацювала. Хлопця скрутили, бо перед вибухом він захопився вигукуванням патріотичних гасел, чим привернув увагу. Імператриця, як і всі присутні, включаючи смертника-невдаху, залишилися живими. Втім, не всі – у загальній тисняві затоптали одну дівчину-випускницю, але це так, дрібниці, на які не варто звертати уваги.
І ось горе-терорист сидить переді мною.
Ні, смерті він не боїться.
Подібно до багатьох фанатиків, він шкодує, що помре, не закінчивши розпочате.
– Ти – кат?
Ось як ми вже на «ти». Хоча перед обличчям неминучої смерті допускаються будь-які вільності.
Я киваю.
– Ха! Стара карга вирішила вигортати жар чужими руками! Задумай вона суд, а потім страть мене – на планеті почнуться неминучі хвилювання. Янцзинь і так подібна до бочки з порохом. А з тобою – без суду, слідства, вирок винесе та виконає стороння людина. Навіть не із нашого світу. Вона тут ніби ні до чого. Будь-яка видимість законності дотримана. Та й міжпланетна спільнота буде у захваті. Як же – на Янцзині торжество демократії! Не здивуюся, якщо на моїх похоронах особисто Імператрицею буде вимовлено пишномовну промову, що вона мені прощає і що, якби могла – врятувала, але жорстокі інопланетні кати… Як це, виступати зброєю, іграшкою в чужих руках, а кате?
– Не дуже, – чесно зізнався я.
– То-то, але ти все одно стратиш мене?
– Подивимося, – я ступив до нього, простягаючи до голови руки.
Вона була винна.
За всіма статтями.
У привласненні чужого майна, у вбивствах, скоєних спочатку, щоб зійти на трон, обскакавши багатьох – зараз мертвих, потім, щоб утримати його.
Гріх, скоєний одного разу, дається взнаки.
Вбивство також гріх.
Страшний гріх.
Скуштувавши його, особливо відчуваючи безкарність, важко утриматися від спокуси. Багато проблем, розбіжностей можна вирішити переговорами, але це іноді тривалий, часом – болісний процес. А можна простіше, швидше і майже без мук. Нема людини – немає проблеми. Вбити важко лише вперше, другий – легше, навіть таке сакральне дійство, як позбавлення життя, перетворюється на рутину. Кому, як не мені, це знати.
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Щоденники ката, Руслан Шабельник», після закриття браузера.