BooksUkraine.com » Наука, Освіта » Як упорядкувати справи. Мистецтво продуктивності без стресу 📚 - Українською

Читати книгу - "Як упорядкувати справи. Мистецтво продуктивності без стресу"

235
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Як упорядкувати справи. Мистецтво продуктивності без стресу" автора Девід Аллен. Жанр книги: Наука, Освіта. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 8 9 10 ... 95
Перейти на сторінку:
карате залежить від швидкості, а не від тугих м’язів. Це як прицільний ляскіт батога. Ось чому звичайної статури люди можуть навчитися розбивати дошки та цеглини руками: для цього не потрібна груба фізична сила, просто здатність завдавати точних і швидких ударів. А коли м’язи напружені, вони повільні. Тож на найвищих рівнях бойових мистецтв вимагають володіння рівновагою і відчуттям спокою нарівні з усім іншим. Головне — це очистити свідомість, щоби бути відкритим і відповідно реагувати.

Усе, що змушує вас до перебільшеної чи недостатньої реакції, впливає на вас. Якщо неадекватно реагувати на електронного листа, на те, що необхідно зробити, на дітей, керівника, це призведе до гірших результатів, аніж ви сподівалися. Більшість людей приділяють забагато або замало уваги справам, аніж ті потребують, лише тому, що не діють зі свідомістю, чистою, як вода.

Чи можете ви досягти «продуктивного стану», коли це необхідно?

Якщо ваша свідомість чиста,  вона завжди готова до будь-чого, вона відкрита до всього.

— Сюнрю Судзукі

Пригадайте останній раз, коли ви працювали з високою продуктивністю. Найімовірніше, ви повністю контролювали ситуацію, не відчували стресу, були сконцентровані на тому, що робите. Час, здавалося, зник (як, уже обід?), і ви бачили прогрес у досягненні важливого результату. Вам би кортіло ще отримати такий досвід?

А якщо ви перебуваєте в абсолютно протилежному стані — втрата контролю, стрес, розгубленість, втома, відчуття, що ви застрягли, — чи можете ви повернутися до продуктивного стану? Ось де методологія GTD істотно вплине на ваше життя, вказуючи, як відновити стан «свідомості, як вода», щоб усі ваші ресурси та здібності працювали на найвищому рівні. Для багатьох людей складність полягає в тому, щоби помітити той момент, коли вони вийшли з продуктивного стану. Більшість живе у напівстресі так довго, що не знає, що може бути інакше — що існує інша, сприятливіша, можливість взаємодіяти з цим світом. На щастя, ця книжка допоможе вам визначити рівень навантаження, який ви покладете на себе, знаючи, що існують техніки для його зменшення.

Принцип: як ефективно впоратися зі внутрішніми зобов’язаннями

Після десятиліть навчання і тренування тисяч клієнтів я відкрив просту істину: найбільше стресів трапляється тому, що люди беруть на себе зобов’язання, з якими не можуть упоратися. Навіть ті, котрі свідомо не відчувають стресу, незмінно почуватимуться спокійніше, зосередженіше й енергійніше, коли навчаться ефективно контролювати «відкриті питання» в житті.

Ви напевне виконуєте набагато більше завдань, аніж усвідомлюєте, і кожне з них — велике чи незначне — підсвідомо відстежується вами. Такі незавершені справи або «відкриті питання» — це те, що відволікає вашу увагу від нагальних завдань, якими ви наразі зайняті. Це може стосуватися будь-чого — від справді грандіозних думок, «як покінчити з голодом у всьому світі», до скромніших — «найняти нового помічника» і до мізерних — «замінити лампочку на ґанку».

«Відкрите питання», що не стосується конкретних завдань, які ви зараз виконуєте, володітиме вашою увагою, якщо його на вирішити належним чином.

Щоб ефективно давати раду всім цим питанням, вам спершу доведеться з’ясувати й чітко усвідомити, що ж вас непокоїть, визначити, яке це має для вас значення, і вирішити, як це питання закрити. Це видається легким процесом, але насправді більшість людей неспроможні послідовно з ним упоратися. Їм бракує знань або мотивації, а може, й того, й іншого, і ще й тому, що вони не уявляють, що втрачають, нехтуючи цією практикою.

Основні вимоги для керування зобов’язаннями

Щоб навести лад у своїх зобов’язаннях, слід вдатися до таких простих дій:

По-перше, якщо ви думаєте про них, ваш мозок не відпочиває. Те, що ви вважаєте незавершеним, треба занотувати в якийсь надійний спосіб поза вашою головою. Я називаю це накопичувальним інструментом, до якого ви регулярно повертатиметесь і впорядковуватимете.

По-друге, ви маєте чітко з’ясувати, в чому полягає зобов’язання, і вирішити, що необхідно зробити (якщо потрібно щось робити) для його виконання.

По-третє, щойно ви окреслите всі кроки, слід створити нагадування про них у такій системі, яку ви регулярно переглядатимете.

Потрібно використовувати мозок, щоб звільнити його від справ.

Важлива вправа для перевірки цієї моделі

Я пропоную вам записати проект чи ситуацію, які наразі поглинають усі ваші думки. Те, що вас дратує, відволікає, цікавить або у якийсь інший спосіб забирає більшу частину вашої свідомої уваги. Це може бути проект чи проблема «на носі», щось, із чим вам доведеться мати справу, чи ситуація, яку не варто відкладати на потім.

Можливо, у вас попереду відпускна мандрівка і потрібно остаточно вирішити всі питання стосовно неї. Ви щойно прочитали електронного листа про невідкладну проблему у вашому відділі. Або ви успадкували 6 млн доларів і розгубились, як далі діяти з цією готівкою. Це може бути що завгодно.

Записали? Добре. Тепер опишіть одним реченням вдале розв’язання цієї проблеми чи ситуації, якого ви прагнете. Інакше кажучи, що має відбутися, щоб ви позначили цей проект: «виконано»? Можна просто написати «Поїхати у відпустку на Гаваї», «Прояснити ситуацію з покупцем X», «Розв’язати проблему у С’юзен в коледжі», «З’ясувати щодо нової структури керування підрозділами», «Застосувати нову інвестиційну стратегію», «Знайти варіанти, як заохотити Мануеля до читання». Все зрозуміло? Добре.

Наразі запишіть наступну фізичну дію, яка стане першим кроком до розв’язання проблеми. Якби вам у житті більше нічого було робити, до якої дії ви б вдалися просто зараз? Ви би зателефонували чи скинули повідомлення кому-небудь? Написали б електронного листа? Взяли б ручку й аркуш паперу та влаштували мозковий штурм? Полізли б по інформацію в Інтернет? Придбали б гвіздки у крамниці будматеріалів? Поговорили б про щось важливе наодинці з партнером, помічником, юристом, керівником? Що саме?

Знайшли відповідь? Добре.

Чи була у цих двох хвилинах роздумів для вас якась користь? Якщо ви належите до більшості людей, які виконували цю вправу на наших семінарах, то відчуєте хоча б крихту підвищеного контролю, спокою і зосередженості. Ви також будете більше вмотивовані щось зробити стосовно тієї ситуації, над якою раніше навіть не замислювалися. Уявіть таку мотивацію, лише в тисячу разів більшу, яка є способом роботи і життя.

Думайте, як людина дії, дійте, як людина думки.

— Анрі Бергсон

Якщо ця вправа принесла вам хоча б дещицю позитиву, подумайте: що змінилося? Що сталося такого, що принесло вам відчуття піднесення? Ситуація сама по собі не просунулася в реальному світі, їй ще далеко до завершення. А

1 ... 8 9 10 ... 95
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Як упорядкувати справи. Мистецтво продуктивності без стресу», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Як упорядкувати справи. Мистецтво продуктивності без стресу"