BooksUkraine.com » Класика » Кобзар, Шевченко Т. Г. 📚 - Українською

Читати книгу - "Кобзар, Шевченко Т. Г."

233
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Кобзар" автора Шевченко Т. Г.. Жанр книги: Класика. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 91 92 93 ... 106
Перейти на сторінку:
class="s1">Та на горище б однесли

Мишам на снідання. А потім

Співали б прозу, та по нотах,

А не як-небудь… Друже мій,

О, мій сопутниче святий!

Поки огонь не захолонув,

Ходімо лучче до Харона -

Через Лету бездонную

Та каламутную

Перепливем, перенесем

І Славу святую -

Молодую, безвічную.

Або цур їй, друже,

І без неї обійдуся -

Та як буду здужать,

То над самим Флегетоном547

Або над Стіксом, у раю,

Неначе над Дніпром широким,

В гаю - предвічному гаю,

Поставлю хаточку, садочок

Кругом хатини насаджу;

Прилинеш ти у холодочок,

Тебе, мов кралю, посаджу.

Дніпро, Україну згадаєм,

Веселі селища в гаях,

Могили-гори на степах -

І веселенько заспіваєм…

 

15 февраля [1861, С.-Петербург]

 

 

Шевченко Тарас Григорович

 

КОБЗАР

 

1840

 

 

0002

 

версія 2.0

 

 

Друкований текст для вичитування взято з:

Тарас Шевченко «КОБЗАР».

Київ: Видавництво художньої літератури «Дніпро», 1985.

Серія «Вершини світового письменства»

том 50

 

 

 

Книга потребує доопрацювання!

електронний текст книги можливо не повністю відповідає друкованому оригіналу.

 

Для поліпшення якості цієї книги нам потрібні оригінальні скани:

Тарас Шевченко «КОБЗАР». Київ: Видавництво художньої літератури «Дніпро», 1985. Серія «Вершини світового письменства», том 50

 

Надсилайте на e-mail

openbook.org.ua@gmail.com

 

 

Оцифрований текст взято з інтернету.

 

© Вичитування, правка, форматування і оформлення: OpenBook, 2017

 

© Електронна бібліотека

класики української та світової літератури «Відкрита книга»

 

2017

1 - Причинна - божевільна жінка; тут - від чар ворожки.


2 - Китайка - синя або червона бавовняна тканина; червоною китайкою, за народним звичаєм, накривали козаків, що загинули в бою.


3 - Вірш написано під враженням звістки про смерть І. П. Котляревського.

Котляревський Іван Петрович (1769-1838) - зачинатель української літератури, автор поеми «Енеїда» та п՚єс «Наталка Полтавка» і «Москаль-чарівник». Першим з українських письменників звернувся до художнього зображення життя народу, використовуючи народну мову, яка стала основою мови нової української літератури.


4 - луна


5 - …Де ватагу пройдисвіта... - тобто троянців на чолі з Енеєм, головним героєм поеми І. Котляревського «Енеїда». (У Котляревського: «Еней пройдисвіт і не промах»).


6 - Троя - стародавнє місто в Малій Азії. Змалюванню пригод одного з учасників Троянської війни Енея присвячено поему римського поета Вергілія (70-19 рр. до н. е.) «Енеїда». І. Котляревський скористався її фабулою для своєї травестійної поеми.


7 - Жуковський Василь Андрійович (1783-1852) - російський поет і перекладач, один з основоположників російського романтизму. Брав безпосередню участь в організації викупу Т. Шевченка з кріпацтва. На пам՚ять про день викупу - 22 квітня (ст. ст.) 1838р.- поет присвятив йому поему «Катерина».


8 - Москаль - тут: офіцер царської армії. Найчастіше москалями в часи Т. Шевченка називали всіх, хто служив у царській армії, незалежно від чину й національності.


9 - ...Заспіває Гриця - народну пісню «Ой не ходи, Грицю…». Її Т. Шевченко часто згадував у своїх поезіях.


10 - Кете - дайте, подайте.


11 - Шаг - дрібна грошова одиниця: гріш, півкопійки.


12 - Гетьманщина - напівофіційна назва Лівобережної України разом з м. Києвом (в офіційних актах царської Росії Гетьманщина називалась Малоросією), якою з 1667 р. по 1764 р. управляв гетьман. Цей термін Т. Шевченко вживає у різних значеннях! як суспільно-політичний лад і як територія; тут вжито у першому значенні.


13 - Покотьоло - дерев՚яна дитяча іграшка, що має форму обруча.


14 - Карбівничий - лісник, той, що робить (карбує) зарубки (позначки) на деревах.


15 - ...Ісуса співає - тобто релігійну пісню («псальму»), її співали старці й кобзарі.


16 - Берлин - старовинна карета.


17 - Тарасова ніч.- В основі твору історична подія: перемога козаків над військом польської шляхти під час селянсько-козацького повстання 1630 р., очоленого гетьманом нереєстрових запорозьких козаків Тарасом Федоровичем (якого називали ще Трясилом), під Переяславом (тепер м. Переяслав-Хмельницький, Київської області) в ніч на 25 травня 1630 р.


18 - Уніати - тут: прибічники церковної унії - об՚єднання православної церкви України й Білорусії з католицькою церквою, проголошене на церковному соборі у м. Бресті 1596 р., за яким українська і білоруська православні церкви були підпорядковані католицькій. Ініціатором унії був Ватікан, який активно підтримував загарбницьку політику польських феодалів щодо України й Білорусії. За допомогою унії католицьке духовенство сподівалось розірвати зв՚язки українського й білоруського народів з братнім російським народом. Після тривалої боротьби українського народу проти панування шляхетсько-католицької Польщі унію було ліквідовано на Правобережній Україні, яка наприкінці XVIII ст. увійшла до складу Росії. На західноукраїнських землях уніатська церква існувала до 1946 р., коли церковний собор у Львові офіційно проголосив скасування Брестської церковної унії. На Закарпатті унія ліквідована 1949 р. Нині уніатська церква продовжує свою реакційну діяльність у США й Канаді.


19 - Наливайко Северин - керівник антифеодального селянсько-козацького повстання 1594-1596 рр. на Україні і в Білорусії проти гніту польських, литовських, українських і білоруських феодалів, брав участь у походах запорожців проти турків і кримських татар. Був виданий верхівкою козацької старшини польській шляхті і страчений у Варшаві 1597 р. З ім՚ям Наливайка пов՚язано багато народних пісень і легенд.


20 - Павлюга - Павло Михнович Бут, відомий більше під ім՚ям Павлюка, гетьман нереєстрового запорозького козацтва, один із ватажків народного повстання 1637 р. на Україні проти польсько-шляхетського гноблення. Страчений у Варшаві 1638 р. У даному випадку неточність. Павлюк виступив через кілька років після повстання під проводом Т. Федоровича.


21 - Бунчук - булава з металевою кулькою на кінці і прикрасою-китицею з кінського волосу. Тут - ознака гетьманської влади.


22 - Трубайло - Трубіж, річка, притока Дніпра, на якій стоїть м. Переяслав.

1 ... 91 92 93 ... 106
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Кобзар, Шевченко Т. Г.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Кобзар, Шевченко Т. Г."