BooksUkraine.com » Класика » Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний"

142
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Хіба ревуть воли, як ясла повні" автора Мирний. Жанр книги: Класика. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 91 92 93 ... 111
Перейти на сторінку:
руками надбав те, що мае в господi. Вiн i тепер не лежить: рано встає, пiзно лягає. Вiн не панiє, як другi, а сам з своєю невтомною помiчницею-жi­нкою веде до ладу своє хлiборобське дiло, маючи думку на чесну пра­цю й дiтей напрямити... Вподобав Грицька Чiпка i ча­стенько став навiдуватись до його. Не сором те­пер i Гри­цьковi водитися з Чiпкою - i вiн ще частiше став завертати до товариша дитячих лiт. Жiнки їх теж одна одну впо­добали...

Оце зберуться. Хазяїни позаводять гостей за стiл, пона­ставляють напиткiв, наїдкiв. Чiпка з Грицьком ведуть роз­мову про хазяйство, про свої втрати та користi - завсiднi житечнi турботи.


- А що, Грицьку, як твоя пшениця? - питає Чiпка.


- Та що... плоха. Чiпко! На зрiст то-вона й добра, та на вмолот - не теє... Видно, дощi захопили, як красувалася: сте­кла! Сказано: зерно, як мачина... Хоч би насiння верну­лося.


Грицько завжди перед Чiпкою скаржився. Чи добре що - погане, чи поганеньке - нiкчемне! Грицько лукавив. Вiн бачив, що хоч Чiпка й дукачем став, а душею та серцем зо­стався давнiм Чiпкою. Такий же прихильний до чужого не­щастя, такий же жалiсливий на чужу втрату. Грицько все те бачив - i ще бiльше виставляв свої втрати та згуби, спо­дiваючись, що Чiпка, як товариш, зглянеться на його бiд­кання й, може, коли стане в помочi.


Заможнiсть Чiпчина iнодi розбуркувала заздрiсть Гри­цькову. Вернувшись од Чiпки, набiдкавшись перед ним досхочу, Грицько заводив таку розмову з Христею:


- Отак тепер зажив Чiпка! От собi й удайся таким!.. Сказано: дука на всю губу! А чи сподiвався хто бачити йо­го таким тодi, як вiн п'яний, обiдраний, як несамовитий, га­няв по селу та по шинках волочився?! А тепер... панюга та й годi! I приплило ж таке несподiване щастя... Сказано: як багатство, то й щастя!


- Така вже,видно, його доля! - одказує Христя. - Та й жi­нку ж узяв собi пiд пару... То вже що багата та вродлива, а привiтна та ввiчлива до кожного! А до його... Сказано: мо­гла б, свого серця влупила та йому дала.


- I за що, спитай? - гiрко вимовив Грицько.


- Як за що? Чiпка, Грицьку, чоловiк хороший...


- Що ж у йому хорошого?


- Усе. Звiсно: другiй жiнцi вiн би, може, й не пiдiйшов пiд пару, а до Галi - то мов вони рiднi... Який вiн, така й во­на... Жалiсливi, добрi... Що пара, то пара, - грiх бога гнiвит­и.


Христя завжди заступалася за Чiпку. У Чiпцi споавдi бу­ло багато чогось доброго, чого Грицько своїм, на при­буток напрямленим, розумом не змiг зрозумiти. Христя ж чула те добре своїм жiноцьким серцем, своєю чуткою душею.


- Отже тебе. Чiпко, мабуть, у любистку купали, що так усi жiнки липнуть до тебе, - шуткує, пiдпивши Грицько.


- Як саме? - питає Чiпка.


- Так... Моя Христя, коли тебе довго не бачить, то все згадує: де це, мов, вiн? що це з ним?


- Спасибi Христi за добру згадку, - радо одмовляє Чiп­ка.


- А вам заздро на мого чоловiка? - вмiшається Галя.


- Та ще б, дивiться, не заздро було! Де ж таки? чужу жi­н­ку зовсiм вiд дому одбив!


- Та ми таки Христю й одберемо од вас, - смiється Галя.


- Навiщо? Навiщо вона вам здалася? Чи, може, непе­ре­ли­вки?..


- Так воно так-таки, мабуть, чоловiче й буде, - жартує Христя, - що я i тебе й дiтей покину та й перейду до Галi та до бабусi Мотрi...


- Про мене... Хай вона й вам, - тiльки я собi Чiпку вiзь­му затомiсть, - одказує Грицько.


- Еге, спасибi вам! Ми Чiпки не дамо... Чiпка в нас бу­де, - обо­роняється Галя.


А тут i Мотря, слухаючи їх жартiвливу розмову, уверне слiвце й од себе. Пiдуть у них смiхи, жарти та веселощi.


- Ану лишень, Галю: почастуй нас вареною за таку ви­га­дку! - нажартувавшись вдоволь, каже Чiпка.


Галя швиденько метнеться. Де не вiзьметься варена - пахуча, чиста та смачна. Галя частує. Усi випивають по по­внiй, прицмакують губами, вихваляють Галю, а ще бi­льше - варену, та пересипаються жартами...


Це так у свято або в недiлю. А в будень - коли не Хри­стя у Галi, то Галя у Христi.


Одна другу так уподобали, мов сестри рiднi. Хоч одна однiй, як завжди водиться мiж жiнками, i не розкривала своєї душi до дна, не показувала, що дiється насподi серця; оже одна в однiй чула щось собi рiдне, привiтне й любе. Га­ля далi бачила, ширше сягала своїм розумом: вiн у неї кохався при достатках, у розкошi... В сторонi од лю­дей, од життя, не знавши нi нужди, нi клопоту, - вона сама пори­нала в свої думки, привикла сама повертати своїм ро­зумом. Не такi молодi лiта випали Христi. Тяжке сирiтство з самого малку, гiрка неволя в чужiй роботi - приборкали її шибку думку. Недостачi, нужда добре далися їй знати, - щоб вона не забувала про наживу. Вона була в життi її не останньою гадкою. Отже, як вони не рi­знились, а все-таки обидвi однаково чули, що добре, що лихе, i через те завжди обидвi сходились у своїх думках. До чого Христя тiльки серцем прихилялася, почуваючи добре, те Галя не тiльки серцем кохала, а й у речах вимовляла. Порiднились вони серцем, душею. Вони були щирi товаришки, яких тiльки вряди-годи зводить життя докупи.


Шануючи одна одну, кожна поклялася в душi, що як бу­дуть у них дiти, взяти одна другу кумою. Христя вже й радiла тому. Вона почувала себе матiр'ю, а пiсля рiздва справдi послав їй бог уже другого сина. Галя була хреще­ною матiр'ю. Грицько не тiльки згодився - зрадiв, як почув, що Галя буде кумою. Вiн сподiвався, що хрещени­ковi добре буде вiд такої хресної матерi. Христя ж диви­лася на покумання, як на зв'язок довiчного товариства з Галею.


I справдi, пiсля того вони ще дужче затоваришували. Почалися таємничi сповiдi важких думок та гадок, песто­щi та голубiння веселих надiй. Не проходило дня, щоб або Христя не завернула до Галi, або Галя не побiгла до Христi.


Галя полюбила свого хрещеника, як рiдну дитину. Сорочечки йому шила й мережала; шапочки вишивала. А на руки вiзьме, - носиться, любується, як своїм. Iнодi зупи­ниться її погляд на любому поглядi дитини... довго вона дивиться на його, придивляється йому в вiчi, мов своїми очима хоче з'їсти... То дивись: блиснула

1 ... 91 92 93 ... 111
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний"