Читати книгу - "Беру свої слова назад"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Проте ні в яких документах не відбито це ясне передбачення. Припустимо, що на початку червня 1940 року Гітлер ще не думав про війну проти Радянського Союзу, а Жуков уже наперед знав, що скоро Гітлер до такої думки прийде. Чому б Жукову в цьому випадку не написати рапорт Сталіну? Чому б потім, після війни, не відшукати цей рапорт в архіві і не показати його нащадкам?
Припустимо, що Жуков у кінці липня 1941 року знав, яка думка прийде в голову Гітлера через місяць. Чому б не зафіксувати це передбачення на папері? Перший примірник - Сталіну, другий — у справу вшити, зберегти в архіві Генерального штабу. А потім Сталіну й дорікнути: а от я ж тебе попереджав. Та не просто закинути, а в присутності... І через десятиліття після війни в мемуари цей папір вклеїти: ось воно, свідчення моєї проникливості.
Але ніяких слідів жуковських осяянь нікому поки виявити не вдалося. Але не це головне. Головне в тому, що розповіді про передбачення не підтверджені діями Жукова. Він передбачав напад Гітлера, але робив усе для того, щоб полегшити противнику розгром Червоної Армії. Він передбачав поворот німецьких танків в обхід київського угруповання радянських військ, але діяв так, щоб полегшити Ґудеріанові удар з району Конотопа на Лохвицю.
Він багато всього передбачав, але чомусь діяв всупереч своїм передбачень.
Розділ 24Про безнадійне становище
Жуков як людина - надзвичайно пихата і владна особистість.
Маршал Радянського Союзу В.Д. Соколовський. Виступ на партактиві Міністерства оборони СРСР 2 листопада 1957 р. – 1 -Крім різних версій порятунку Ленінграда, викладених у різних виданнях мемуарів Жукова, численні біографи великого полководця зафіксували його усні розповіді. Тут додано драми та героїзму. Доктор історичних наук професор Г.А. Куманєв: «Маршал Георгій Костянтинович Жуков мені розповідав, як його викликав Сталін і сказав буквально наступне: "Їдьте в Ленінград, становище Ленінграда безнадійне. Але спробуйте щось зробити!"» («Красная звезда», 24 січня 2004 р.).
Давайте ще раз повіримо героїчним баладам великого полководця. З його заяви випливає, що:
– Ленінград знаходився в безвихідному становищі;
– Сталін це розумів, він уже змирився із втратою міста;
– завдання порятунку Ленінграда ні перед ким не ставилося, всі, починаючи зі Сталіна, розуміли: неможливо.
Тому Сталін сказав превеликому полководцю ХХ століття: роби хоч що-небудь.
А Жуков взяв та й врятував Ленінград! А Жуков зробив те, що було за межею можливого!
Проте професорові Куманєву тут же, на тій же сторінці «Красная звезда» м'яко заперечив учасник оборони Ленінграда генерал-майор С.А. Тюшкевич: «Слова Жукова про те, що Сталін вважав становище безнадійним, ніде більше не підтверджені».
– 2 -Інтерес Жукова зрозумілий: Сталін і всі ці навколо готові були здати Гітлеру колиску Революції! Але тут з'явився Я!
А ми засумніваємся. А ми запитаємо: чи так це? Звідки взято, що становище Ленінграда було безнадійним? З яких джерел відомо, що місто було на межі падіння?
Зараз відомо, що кораблі Балтійського флоту і найважливіші об'єкти Ленінграда були заміновані. Але й найважливіші об'єкти Москви, від будівлі ЦК до каналізаційних каналів, теж були заміновані. З цього зовсім не випливає, що Сталін готував Москву до здачі. Адмірал флоту Радянського Союзу Н.Г. Кузнєцов категоричний: «Так, Сталін рахувався з можливістю залишення Ленінграда, інакше не прийняв би такого серйозного рішення. Але це ще не означає, що Верховний Головнокомандувач визнавав безнадійним становище Ленінграда» (Н.Г. Кузнєцов. Курсом до перемоги. М., 1975. С. 120-121).
На кожному кораблі є кінгстони, за допомогою яких корабель можна втопити. Але наявність кінгстонів не каже про намір їх негайно використовувати. Вони - на крайній випадок. У будь-якій ситуації може трапитися щось непередбачене, ось на цей самий крайній випадок було здійснене мінування як Москви, так і Ленінграда і кораблів Балтійського флоту.
Але взяти Москву було важко. А Ленінград — важче.
На захід Ленінграда - затока. І вся вона на багато миль була начинена тисячами круглих рогатих мін, які перетинали шлях ворожому флоту. Тралення мін було неможливе тому, що вся акваторія прострілювалася з надпотужної морської фортеці Кронштадт, з берегових укріплених районів, фортів і батарей. Ніякому флоту противника до Ленінграда не прорватися. Та й не було на Балтиці великих сил німецького флоту. А в Кронштадті і в Ленінграді - весь сталінський Балтійський флот. Тому нападу із західного боку можна було не побоюватися.
На схід Ленінграда - озеро, яке від моря відрізняється тільки прісною водою. На Ладозькому озері кораблів противника не було. А на нашому боці - військова флотилія під командуванням контр-адмірала. У серпні 1941 року в складі флотилії було 66 бойових кораблів і катерів. Тому прорватися через Ладогу противник теж не міг. Навіть теоретично. Так що і за цей напрям можна було не побоюватися.
Північніше від Ленінграда армія Фінляндії відбила свої території, втрачені в ході Зимової війни 1939/40 року, вибила Червону Армію з плацдармів, зручних для нового «визвольного походу», і 1 вересня 1941 року зупинилася на лінії старого державного кордону.
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Беру свої слова назад», після закриття браузера.