Читати книгу - "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Чотири роки потому вийшло з друку дослідження Яна Томаша Ґросса про погром у польському місті Єдвабне[80]. Спираючись на свідчення людей, які вижили, Ґросс довів, що місцеве польське населення вбивало євреїв із власної ініціативи та без будь-якої суттєвої допомоги німців. У наступні роки історики Крістофер Браунінг та Омер Бартов, які раніше у своїх дослідженнях спиралися тільки на дані виконавців злочинів, також дійшли висновку про нагальну потребу використовувати документи та свідчення жертв і свідків[81].
У цьому дослідженні, відгукуючись на заклик Фрідлендера про створення комплексної історії, ми будемо використовувати два види документів: з боку злочинців і з боку жертв. Такий метод дасть змогу побачити повну картину подій. Очевидно, що обидва види документів ми розглядатимемо критично.
Серед документів виконавців злочинів варто розрізняти три їхні види: пропагандистські, внутрішні (такі, що стосуються практичних питань) та апологетичні (це найперше стосується свідчень, зміст яких було викладено у повоєнний час). Ми маємо зважати на істинні наміри авторів таких спогадів та обставини, за яких їх було написано. Також, вивчаючи свідчення та мемуари людей, які вижили, ми повинні співвідносити ці документи зі свідченнями виконавців злочинів. Так само, аналізуючи дані НКВС, маємо брати до уваги, що в цьому відомстві дізнання інколи отримували, застосовуючи насилля, а це, звісно, впливало на їхній зміст[82].
Документи. Інтерпретації. Маніпуляції
Вивчення біографії Бандери, його культу й історії ОУН та УПА значною мірою залежить від дослідження архівних документів та оригінальних публікацій, достовірність яких не завжди викликає довіру. Прагнучи замаскувати екстремістський характер своєї організації, приховати свою причетність до Голокосту й інших видів масового насильства, оунівці та ветерани УПА, які перебували в роки «холодної війни» в еміграції, вдавалися до підробки або підтасовки документів, зокрема видаляли небажані та незручні фрази. З метою вибілити власну історію, 1955 р. вони видали в новій редакції документ «ОУН в світлі постанов Великих Зборів». ОУН також наново передрукувала «Постанови II Великого збору ОУН» — заходу, який відбувся у квітні 1941-го в Кракові. Відповідно до оригінальних «Постанов», на цьому зборі ОУН прийняла рішення про використання фашистського салюту: підняття правої руки «в право-скіс вище висоти вершка голови», вимова гасла «Слава Україні» та відповідь «Героям Слава». У редакції «Постанов» 1955 р. цієї частини тексту вже нема[83].
Прагнення виділяти, вдаючись до викривлень, чи, навпаки, затіняти ключові аспекти цієї теми рівною мірою притаманні як націоналістичному, так і радянському дискурсам. Свого часу відділ культури ЦК КПУ рекомендував творцям фільму «Вбивця відомий» (1972) показати постать Бандери тільки в той момент, коли вона перетворюється на свастику[84]. Викривлення трапляються не тільки у «відредагованих» документах ОУН чи радянських публікаціях. У книжці «Альянс за вбивство: нацистсько-українське націоналістичне партнерство у геноциді» міститься фотографія архієпископа Андрея Шептицького зі свастикою на грудях. Автор книжки вважає, що за часів Другої світової голова ГКЦ носив свастику, оскільки прихильно ставився до нацистської Німеччини (іл. 14). Однак на цій світлині ми бачимо Шептицького з чоловіком, одягненим в уніформу української скаутської організації «Пласт», яка використовувала свастику (іл.63) як емблему ще у двадцяті роки (1930р. цю організацію оголосили поза законом)[85].
Подібні прояви такої тенденції зустрічаються і в повоєнних мемуарах. Приміром, Микола Климишин, близький товариш Бандери та, умовно кажучи, один із засновників його культу, написав історико-біографічні спогади, що містять важливі свідчення про життя Провідника, проте він був досить чесним, аби визнати: на особисте прохання Бандери він вибілив у своїй книжці всі «темні» плями. Климишин пояснював своє самовикриття турботою про майбутні покоління: на його думку, якби він так не вчинив, нащадки могли б засумніватися у правдивості його розповіді[86]. Оунівець Євген Стахів також зізнавався, що інший лідер ОУН, Микола Лебедь, просив його, щоб у своїх автобіографічних творах Стахів «забув» та «не згадував незручних моментів минулого» (серед яких наказ Бандери кінця 1941р. про відновлення відносин з нацистською Німеччиною)[87]. Для того щоби проаналізувати різні види такої «амнезії» чи інструменталізованої історії, слід мати уявлення про оригінальні документи. Частину з них (разом з посиланням на їхнє місцезнаходження) коротко наведено далі.
Архів нових актів у Варшаві (AAN) містить колекції документів з історії УВО та ОУН міжвоєнного періоду. Справи членів ОУН, які брали участь в організації вбивства Броніслава Перацького, а також документи Варшавського та Львівського процесів можна знайти в Центральному державному історичному архіві України у Львові (ЦДІАЛ) та в Державному архіві Львівської області (ДАЛО). Не вдалося віднайти низки документів, серед яких двадцять чотири томи слідчих матеріалів Варшавського процесу. Напевно, їх було втрачено під час війни.
Багато важливих документів, які безпосередньо стосуються Бандери та діяльності ОУН-УПА часів Другої світової, зберігається у двох київських архівах: Центральному державному архіві вищих органів влади та управління України (ЦДАВОВ) і Центральному державному архіві громадських організацій України (ЦДАГО). В архіві Служби безпеки України в Києві (ГДА СБУ) зберігаються документи з колишнього архіву НКВС, які також містять багато інформації про українських націоналістів. Важливі документи про «Українську національну революцію» та про діяльність ОУН і УПА в роки війни зберігаються в Архіві провінції Альберта (Едмонтон, Канада)[88].
Інші значущі документи, пов’язані з Бандерою, ОУН, УПА та німецькою окупацією України, можна знайти у Федеральному архіві Німеччини (ВА) в Берліні та Кобленці, у Військовому архіві (ВА-МА) у Фрайбурзі, а також у Політичному архіві Міністерства іноземних справ у Берліні (РАЛА). З документами розслідування у справі Теодора Оберлендера можна ознайомитися в архівах землі Північний Рейн-Вестфалія (LN-W); ці свідчення важливі для вивчення Львівського погрому 1941р. та комплексу обставин, пов’язаних з розслідуванням діяльності цього федерального міністра уряду Аденауера.
Ще дві важливі установи, де зібрано важливі документи, пов’язані з Україною часів Другої світової, розташовані в Москві: Государственный архив Российской Федерации (ГАРФ) та Российский государственный архив социально-политической истории (РГАСПИ). Велике зібрання свідчень євреїв, які вижили, міститься в архівах Єврейського історичного музею у Варшаві (AZ1H)-, ці документи зібрано переважно в Польщі в 1944–1947 рр. завдяки зусиллям Центральної єврейської історичної комісії (CZKFTf[89]. Важливими для дослідницької діяльності є зібрання свідчень вцілілих людей, що представлені у Меморіальному музеї Голокосту у
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі», після закриття браузера.