Читати книгу - "Відкинуті Богом, Олексій Михайлович Волков"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Стріли полетіли згори із запізненням. А навколо вже тривав справжній бій. Грюкали гармати, сивий дим заволік простір над морем. Суцільний людський крик стояв над водою у проміжках між залпами, раз у раз вщухаючи та підхоплюючись знову, немов пориви вітру, які, своєю чергою, чимдалі сильніше товкли хвилями у прибережні скелі.
Утікачі озиралися навсібіч, не вірячи у спасіння. З висоти бортів «Грюнса» море до останнього здавалося спокійним, а тут хвилі високо підкидали човна, заважаючи плисти. До того ж, хмари диму не давали побачити берег. Флюїти також кудись поділися, і втікачі не одразу зрозуміли, куди тримати курс. Шебек виявився надто великим, щоб одна людина, будучи навіть таким велетнем, могла спрямовувати його уперед лише двома веслами. Тому двоє жовнірів, один із яких мав поранену руку, сіли на одне весло, залишивши Деніелу друге. Це не надто прискорило рух човна, але Крюйс зумів швидко підняти вітрило і взявся правити кермом. Їм будь-що належало лягти на правий галс та спробувати підплисти до «Святої Елізи» або «Місячного Сяйва». Та пориви вітру мали зустрічний напрямок, і Крюйсу довелося скинути вітрило.
Канонада наростала. Здавалося, усі сили з обох сторін вступили у битву, а човен невідомо як несподівано опинився в гущавині бою. Страшний гуркіт стояв навколо, а крізь дим та мряку, що опустилася з вкритих хмарами небес, наче блискавки, спалахували вогні від пострілів кораблів, які стояли найближче. Вони розгубилися, не знаючи, куди плисти. Обидва флюїти мали стояти зовсім поруч, та коли шебек здолав цю відстань у потрібному напрямку, просто на них із димової завіси виринули дві берберські галери.
Урятувало диво. Їх повважали своїми. Вочевидь, таким чином бербери намагалися купками просочитися у відкрите море. Обидві галери йшли повним ходом. Люди у пов’язках на головах щось кричали їм по-своєму, та, на щастя, Деніел зумів розвернути човна. А обриси інших кораблів, що невдовзі наблизилися з лівого борту, принесли нову біду. Вони були схожими на римські галеаси і при наближенні османського шебека вдарили залпом. Кілька ядер недолетіло, закинувши купу води за борт утікачам, та одне таки зачепило носову частину, розтрощивши кріплення бушприта, що невідомо яким дивом залишився триматися на місці.
Крик незгоди вихопився одночасно в усіх чотирьох, але на галеасах не збиралися вважати їх за своїх, і наступний залп мало не потопив наполовину розбитий шебек. Тепер вони гребли відчайдушно, напружуючи останні сили. Почало дрібно дощити. Хмари тягнулися низько, ніби ось-ось настане вечір. Обриси берега зникли невідомо куди, а гуркіт віддалився, хоч і здавалося, що грюкає далі з усіх боків.
На човні виникла суперечка. Усі розуміли, що заблукали. Крюйс закликав тримати проти вітру, щоб якнайшвидше пристати до берега, де з висоти скель вранці виникне нагода роздивитися море і знайти «Святу Елізу», якщо вона ще стоятиме на плаву. Натомість обоє жовнірів справедливо вважали берег ворожим, і небезпека потрапити до рук берберів лякала їх не менше, ніж блукання безмежними хвилями. Як вони, так і Крюйс мали слушність і тепер чекали на слово з його боку, що мало би припинити роздори.
Та шкіпер сам не знав, що обрати. Вітер далі зростав, і пристати до скелястого берега, кому б він не належав, на такому величезному човні означало втратити його, розбивши об каміння. З іншого боку, загубитися у морі було рівноцінним неминучій смерті, особливо якщо натрапити на ворожі галери, а їх упродовж кількох днів тут блукатиме досить. Шебек відносило далі й далі від місця битви, і Деніел наказав ставати проти вітру, аби не заблукати остаточно. Думка тримати курс на захід уздовж берега осяяла несподівано. Разом із ван Герстом та шкіпером «Місячного Сяйва» він бачив перед битвою карту. На захід від затоки Амвраїкос починалися території, куди ще не сягнули жадібні руки мешканців «Золотої країни», яких союзники називали османами. Узбережжя, що лежало на шляху, належало Риму, а південніше простягався величезний острів Сицилія. Звідти прийшла частина кораблів для битви з берберами, і там можна було розраховувати на порятунок.
Та одна думка не дозволяла наважитися на це. Невідомо яким чуттям Деніел відчував переміну вітру. Здавалося, він почав змінювати напрямок іще перед втратою «Грюнса», від якої минуло вже досить часу. Тут, серед хвиль, їм належало, ставши проти вітру, спробувати тримати човна на місці, аби уночі, якщо розвидниться та з’являться зорі, визначити правильний напрямок.
Темна та волога мряка опустилася згори зненацька, поховавши день. Здавалося, Господу набридло споглядати на жалюгідні потуги тих, які прийшли сюди стверджувати його ж ім’я. Чорна завіса швидко опускалася на голови нещасних, народжуючи в їхніх душах новий жах. Голод і виснаження мучили неймовірно, та вони були нічим порівняно зі спрагою, яка стягувала зсередини усе докупи в один жмут, і тоді руки відмовлялися гребти. Люди лягали на дно, роззявляли роти й ловили дрібні краплі, що вітер заносив туди. А збагнувши це, голосно молили Всевишнього полити їх щедрішим дощем. Та небеса лише гуділи, продовжуючи знущатися.
***
Туман, що накрив місце битви надрання, був наче молоко. Здавалося, він прийшов з півночі, залишивши замок Гронінґен. Вітер ущух, і вони лежали на дні човна, не спроможні допомогти собі нічим. Кілька разів за ніч десь осторонь було чути далекі голоси та стукіт, і тоді усі четверо злякано прислухалися. Шебек гойдався на хвилях у повній темряві, а вимучені люди притискалися один до одного, не здатні побороти тремтіння тіл од сирого холоду та виснаження. Уночі легше було терпіти спрагу, і вони по черзі провалювалися у забуття, прокидаючись від стогону поруч або далеких незрозумілих звуків.
Коли почало сіріти, троє вже сиділи попри борти й марно озиралися навсібіч. Море заспокоювалося. Вітру не відчувалося зовсім, але щось тягло хмари туману над поверхнею моря, котра ледь помітно підносила та опускала напіврозбитий човен. У кількох місцях утворилася теча, і вони черпали воду кірасами. Наразі це вдавалося, втім, Деніел розумів, що за дня, коли здійметься вітер, хвилі почнуть потрапляти у човен крізь діру в лівому борті й із цим нічого не вдієш.
Хеєс, один із жовнірів, був дуже слабий. Отримавши кілька ран, він найважче переносив спрагу і вночі, коли темрява вже охопила усе навколо, у нестямі почав пити морську воду. Це помітили надто пізно, і тепер він лежав біля правого борту, час од часу стогнучи. Риси його обличчя загострилися, а блідість розливалася тілом. Будь-що їм належало чимшвидше приставати до берега,
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Відкинуті Богом, Олексій Михайлович Волков», після закриття браузера.