Читати книгу - "Ярмарок суєти - Книга 1, Вільям Текерей"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Отже, зима 1815/1816 року минула для місіс Родон у бенкетах, розвагах і успіхах. Вона так пристосувалася до життя вищих кіл, наче її предки цілі століття були світськими людьми, і своїм розумом, хистом і енергією справді заслужила почесне місце на Ярмарку Суєти. Рано навесні в газеті «Галіньяні», 226 на сторінці цікавих подій, було надруковане таке повідомлення: «26 березня дружина полковника лейб-гвардії Зеленого полку Кроулі народила сина й спадкоємця».
Повідомлення про цю подію передрукували лондонські галети, з яких міс Брігс і прочитала його господині за сніданком у Брайтоні. Ця новина, хоч і не була несподіваною, викликала кризу в справах родини Кроулі. Лють старої панни досягла найвищої межі; вона негайно послала по свого небожа Пітта й по леді Саутдаун із Бранзвік-сквер і звеліла їм зробити те, що так довго відкладали обидві родини,- негайно повінчатися. Вона заявила, що має намір видавати молодій парі тисячу фунтів на рік протягом свого життя, а після своєї смерті заповідає більшу частину свого майна небожеві й своїй любій небозі леді Джейн Кроулі. Прийшов Уоксі й затвердив ці розпорядження. Лорд Саутдаун був на весіллі в сестри названим батьком, і повінчав їх єпископ, а не велебний Бартоломей Айронс, на превелике розчарування цього самозваного прелата.
Після весілля Пітт хотів вирушити з дружиною у весільну подорож, як личило людям їхнього кола. Проте стара панна дуже полюбила леді Джейн і щиро призналася, що не може розлучитися з нею. Отож Пітт і його дружина перебралися жити до місіс Кроулі (на превелике невдоволення бідного Пітта, який вважав тяжкою несправедливістю, що йому доведеться терпіти в одного боку тітчині примхи, а з другого - тещині). Леді Саутдаун, що мешкала в сусідньому будинку, почала володарювати над усією родиною: Піттом, леді Джейн, міс Кроулі, Брігс, Боулсом, Феркін і всіма іншими. Вона нещадно напихала всіх трактатами і своїми ліками, усунула Крімера, запросила натомість Роджерса і скоро позбавила міс Кроулі останньої влади. Бідолашна стара леді стала така боязка, що навіть не зважувалася лаяти Брігс і з кожним днем дедалі ніжніше й з більшим страхом прихилялася до своєї небоги. Мир тобі, добра й егоїстична, шанолюбна й великодушна стара безбожнице! Ми більше тебе не побачимо. Сподіваємося, що леді Джейн підтримає її ніжною рукою і виведе з гамору й колотнечі Ярмарку Суєти.
_____________
Вільям Теккерей
ЯРМАРОК СУЄТИ
Книга перша
0105
Друкований текст для вичитування взято з:
Вільям Теккерей «Ярмарок суєти».
Київ: Видавництво художньої літератури «Дніпро», 1979.
Серія «Вершини світового письменства»
том 29
Відмінна якість:
електронний текст книги повністю відповідає друкованому оригіналу!
© Переклала з англійської Ольга Сенюк
© Вичитування, правка, форматування і оформлення тексту:
OpenBook, 2021
© Електронна бібліотека
класики української та світової літератури «Відкрита книга»
2021
1 - Чізвік - на той час околиця Лондона з великим парком.
2 - Геммерсміт - околиця Лондона неподалік від Чізвіка; Семіраміда - легендарна цариця Ассірії, якій перекази приписують незвичайну мудрість і енергію.
3 - Джонсон Семюел (1709-1784) - поет та історик літератури, був незаперечним авторитетом у царині літературних смаків Англії другої половини XVIII ст. Уславився капітальним «Тлумачним словником англійської мови».
4 - Шапон (1727-1801) - англійська письменниця, авторка книжки «Про освіту розуму», призначеної для виховання дівчат у дусі буржуазних чеснот.
5 - Мадемуазель, я прийшла попрощатися з вами (франц.).
6 - Слава Франції! Слава імператорові! Слава Бонапарту! (франц.)
7 - Сохо - район Лондона, де жило багато чужоземців.
8 - Білої гарячки (лат.).
9 - Наївною (франц.).
10 - Лоргенс Томас (1769-1830) - англійський придворний художник-портретист.
11 - Уест Бенджамін (1738-1820) - художник, один із засновників Королівської академії мистецтв, з 1792 р.- її президент.
12 - Набоб - спершу титул володарів провінцій в імперії Великих Моголів. Потім так почали називати багатих індійців і тих європейців, що розбагатіли в Індії.
13 - Біллінгсгейтський ринок - рибний ринок у Лондоні.
14 - «Синя Борода» - опера французького композитора Андре Гретрі (1741-1813).
15 - Великий Могол - титул володаря імперії Великих Моголів - феодальної деспотії, що існувала в Індії з XVI по XVIII ст.
16 - Ост-Індська компанія - акціонерна компанія, заснована в Англії на початку XVII ст. для
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Ярмарок суєти - Книга 1, Вільям Текерей», після закриття браузера.