Читати книгу - "Відкинуті Богом, Олексій Михайлович Волков"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
— Дякую тобі, — проказав Лук’ян, сідаючи на траву. — Цю шаблю я сам зробив у кузні Ахмета. Своїми руками. Вона рятувала мене.
— Розповіси, — Данило присів поруч. — Обов’язково. Лук’яне! Скоро ти зовсім станеш на ноги. Треба буде йти звідси. Послухай мене. Крюйс і Гален хочуть повертатися до Фризії, де ми жили у замку Гронінґен. Норберт також, бо Саксонія та інші германські князівства лежать поруч, якщо йти звідти на схід. Перед початком битви я бачив карту цих земель. Дейхграф ван Герст привіз із германських країв, де її склали вчені люди за королівським наказом. Я довго роздивлявся цю карту й запам’ятав усе. Бачив не лише море, в якому мала відбуватися битва з берберами, а й усе, що навколо. Там є річка Бог. Їхньою мовою вона зветься «Буг». Ми ж звідти. Не може бути ще однієї річки з такою назвою. Та й потім — вона впадає у менше море, яке вузькою протокою з’єднується з великим, де й відбувалася наша битва. Це море на тій карті зветься «Білим», а ще наші шкіпери звуть його Середнім.
— Ак-Деніз, — мовив Лук’ян. — І я бачив не раз карти мореплавців зі сходу. Вони схожі між собою. На мові османів це море зветься Ак-Деніз. А оте маленьке, куди впадає річка Бог, — Кара-Деніз, тобто Чорне море. Туди мене вивезли у татарському човні.
— Коли я покинув тебе, — додав Данило. — Ти розв’язав мені руки, а я кинув тебе і втік. Давай забудемо те, що сталося колись, — добре воно чи погане. Викиньмо — і все. А шлях до річки Бог тепер є по землі. На захід звідси імперія Карла Габсбурґа, за якого ми воювали, Рим, а ще далі — фламандські землі. На сході — «Золота країна», за яку бився ти. Я бачив її, коли ще давно плавав із каперами. Ти звеш її османським царством. Ми підемо на північ між ними. Десь там річка Бог. Давай підемо! Якщо довго йти, то дійдемо. Там, у Фризії, я також розглядав карти. Бачив навіть круглу, мов куля. Ти знаєш, що Земля також, наче куля! Вона кругла!
— Звісно, — відповів Лук’ян. — Я прочитав про це багато мудрих книжок і знаю навіть її розмір та відстань до Сонця. І те, що вона обертається навколо Сонця, а не Сонце навколо неї, як може здатися людині.
— Брешеш! — не повірив Данило. — Як таке може бути? Та й де ти міг узяти такі книжки?
— У палаці халіфа, якому служив. Це ви звете їх дикими розбійниками. Насправді вони вміють вимірювати відстані, плавити скло, робити пахощі та ще багато такого, що навіть важко уявити.
— І ти бачив це?
— Навіть робив, оцими руками. Доки не став… реїсом. Так, я став воїном, хоча ніхто не вірив у це. Власне, я й сам не вірив. Уже багато років я реїс. Але… не відчуваю, що народився саме для цього.
Лише тепер Лук’ян зазирнув йому в очі.
— То давай підемо! — не вгавав Данило. — Там, у замку Гронінґен, я рахував шлях од Фризії до наших земель. До річки Бог. Це не так складно. На схід од Фризії пролягають германські землі. Там багато князівств, але всі говорять однією мовою. А далі — ти не повіриш — польське королівство! Це ж поляки разом із литваками живуть попри землі русинів. Ми ж із тобою русини! Звідти, з Фризії це не так уже й далеко. Я бував у германських землях разом зі своїм дейхграфом, який — уяви собі — знав нашого пана, того, котрий звався князь Глинський Михайло. Світ не такий уже й великий. Ти не повіриш — я бачив сотника! Гатило — пам’ятаєш? Це ж він у всьому винен. Польському королю тепер служить, до германського курфюрста послом приїжджав. Упізнав мене. Ми навіть билися, доки королівська варта не розтягла! Шкода, не дали мені цю паскудну голову відтяти. Що — не віриш?!
Він бачив, як спохмурніло обличчя Лук’яна, та продовжував доводити й закликати у подорож, щойно той зовсім одужає. Йти навпростець через волоські землі було швидше, хоча головну небезпеку тут становили татарські вершники — ординці, які господарювали у степах північніше моря, зазіхаючи на усі боки.
— Це землі, які русини звуть Диким полем, пам’ятаєш? Перейти його — і вже Русь. А як забрати трохи на захід — то, може, й легшою буде дорога. Підемо! Годі по світі тинятися. То що?
— Важко мені ще, — зітхнув Лук’ян. — Не чую сили. Лише побалакав про дорогу, а ноги — наче увесь день ішов. Лягти хочу.
…Зранку, коли Данило прокинувся, щойно почало сіріти. Усі спали. Крюйс хропів. Лук’ян скрутився обличчям до стінки, натягнувши на голову козячу шкіру. Не раз здавалося, що він уже не дихає. Та, нахилившись ближче, Данило розрізняв слабкий рух його грудей і тихе сопіння. Цього разу стояти довелося довше. Аж ось нарешті рухнулася рука.
Над морем починався світанок. Тут, на березі, до сходу сонця сяйво виходило від води. Воно було ніжним та прозорим, не різало очей, хоча й увібрало в себе усі кольори глибин. Легкий вітерець куйовдив поверхню, наче роздумуючи — заспокоїтися чи розгулятися високими та чорними хвилями до самої ночі.
Даміра не було ніде, а у схові поблизу берега стояли обидва його човни. Куди подівся рибалка так рано? Міг піти до свого поселення, таємницю якого ретельно беріг од чужинців. Чи не замислив чого? Останніми днями ця думка не раз бентежила Данила.
Шурхіт за спиною змусив його обернутися. Лук’ян стояв позаду, тримаючи в руці шаблю. Дивний вираз очей земляка змусив Данила здригнутися. Від того дня, коли знайшов його на розбитій галері, вони дивилися, але нічого не висловлювали. І лише зараз уперше намагалися зазирнути у саму глибину.
— Що ти, Лук’яне?
Той підійшов і мовчки простягнув йому шаблю.
— Навіщо? — не зрозумів Данило.
— Візьми, — мовив Лук’ян. — Візьми та убий мене.
— Що ти верзеш? — не зрозумів той. — Чого виліз у таку рань?
— Не спав я, зовсім. Убий мене, — повторив Лук’ян. — Бо інакше бути не може. Це ж я продав тебе. Побачив твій схов, коли ловив рибу, сам пішов до сотника Гатила і продав тебе. Наче Юда. Сам привів княжих
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Відкинуті Богом, Олексій Михайлович Волков», після закриття браузера.