BooksUkraine.com » Пригодницькі книги » Відкинуті Богом, Олексій Михайлович Волков 📚 - Українською

Читати книгу - "Відкинуті Богом, Олексій Михайлович Волков"

5
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Відкинуті Богом" автора Олексій Михайлович Волков. Жанр книги: Пригодницькі книги. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 13 14 15 ... 159
Перейти на сторінку:
знайомою. Приклавши трубу до ока, він брудно вилаявся. Шкіпером венеційського судна був його брат, Йоганн ван Герст.

***

Дні, що настали, тішили Лук’яна. Жити не стало легше, навпаки. Весняна пора змушувала працювати вдень і вночі. Гатило, княжий сотник, похитавши головою, зауважив, що якби вдягнути такого вояка, то ще й довелося б нести самому, після чого спровадив хлопця до свого писаря, котрий замінив повинність щодо п’ятдесяти великих каменів утричі більшим обсягом малих, які Лук’ян і тягав щоп’ятниці та щопонеділка у відведене місце. Втім, його мати щодня зітхала з полегшенням, розуміючи, що нещасне дитятко не потягнуть туди, де воно складе голову.

І ще одна зміна відбулася у житті Лук’яна. Саме на це він сподівався, почувши про збір до княжого війська. Мали б забрати Данила. Але той зник. Пропав. Утікача довго шукали, та без толку. Дуже лютував сотник, погрожував спалити хату Тишів, та якось обійшлося. Відкупився Тиш, давши зерна та меду. Як би не було, тихі дні настали. Щовечора плив Лук’ян річкою, перевіряючи верші. І нехай більшу частину риби забирали на годування вояків, він ладен був віддати її усю, аби тільки хоругва князя і надалі стояла у Глинському.

А що буде, як військо піде? Думати про це не хотілось, особливо коли у пам’яті оживав лютий погляд Данила, прип’ятого під нагайками на млині.

Зима, надто люта цього року, таки минала. Ось-ось полізе трава на луках, але корови вже не повернеш, а думати про нову після того, як захазяйнував теперішній князь, не виходило ніяк. І все-таки мати відправила його до Ладижина, де її далека сестра з чоловіком жили не те щоб заможно, а все-таки краще, як вони. І може б, якось удалося взяти теля у борг.

Із телям нічого не вийшло. А на річці видалася така зимниця, що до пів шляху в Лук’яна вже зуб на зуб не попадав. Відчайдушно гребучи веслом, він тільки вибився зі сил. Збиралися хмари, і ніч мала опуститися на річку Бог швидше, ніж зазвичай. Плисти у темряві страшно. Лук’янові завжди марилися водяні, які живуть десь у тихих глибинах і, оскільки за дня їх ніхто не бачив, виходять із води уночі. Не одного мешканця ближніх сіл, як казали люди, водяні затягнули під корчі, звідки повернення нема.

Сказати по правді, Лук’ян не надто вірив, що таке буває. Річка завжди була для нього чимось своїм, добрим. Вона годувала і не лише його. Дотепер пам’ятав слова діда Васлая, котрий помер торік і якому Лук’ян завдячував умінням вижити за рахунок неї. «Усе, що живе, лине до неї, — казав старий Васлай, — і звірина, і люди. У річці нашій життя, через те й зветься Бог. Кого прийме вона — той радо житиме, а кого відкине — не буде тому життя».

Досі річка Бог Лук’яна приймала. Через те й не міг думати про неї лихого. Не в’язалась її краса з усякою нечистю. Та коли насувалася ніч, зникали обрії, а навколо залишалися чорні хвилі, хлопець нічого не міг зробити із собою — тремтів од жаху і бажав лише одного: швидше опинитися на твердому.

Морок густішав, і Лук’ян повернув довбанку до берега, не свого низького й заболоченого — протилежного, високого. Тутешні схили поросли лісом, було сухо, а якщо забратися у глибокий байрак, ще й зігрієшся. Минулорічна пожухла трава грітиме боки, і тоді можна переночувати, дихаючи в жупан.

Хлопець обережно витягнув човна й заховав у найближчих кущах, а весло взяв із собою. Вітер стих, лише десь високо шумів у гілках ще голих дерев. Нарвавши високої сухої трави, Лук’ян заліз у кам’яну розщілину й підкулив ноги. Тепер старий, ще батьків, жупан ховав його майже всього. Стало тепло. Заплющивши очі, він намагався відігнати дурні думки.

Гілка хруснула так, що кольнуло попід груди. Й одразу важко задихалося. Такі звуки не бувають самі собою. Хтось мав ногою стати. Якась нечисть крадеться. Тіло його напружилося. Господи, Господи, Господи… Як молив Лук’ян Бога, щоб це тільки здалося!

Марно. Тріснуло удруге, а потім захрустіло. Хтось ішов. Та хіба може нечиста сила хрустіти гілками? Його колотило, і Лук’ян ледве стримувався, щоб не побігти. Лише розуміння, що бігти тут нема куди, ще якось стримувало на місці. Величезна постать виринула з-за рогу розщілини і повільно пропливла перед очима. Вуха Лук’яна ловили обережні важкі кроки. Несподівано постать застигла й повернула голову. Хотілося кричати, і водночас рука його не наважувалася затулити рота, бо тоді зашурхотить жупан.

Ще мить — і він мав померти від жаху. Але то не була нечисть. Обриси людської постаті з бичачою шиєю. Перед ним стояв Данило. Тепер Лук’ян закляк, і невідомо, що було гіршим. Данило дивився просто на нього, а потім, спокійно повернувши голову, рушив далі. Звук, з яким цвиркнула слина з рота, ще раз підтвердив жахливу здогадку. Таку звичку мав лише він.

Ураз стало тихо, а потім десь зовсім близько почувся звук, наче хтось рухав важке каміння. Каменюки шкребли одна по одній. На якийсь час тиша відновилася, потім шкребнуло ще раз і глухо вдарило. Все.

Лук’янові стало млосно. Щойно він мало не потрапив до Данилового схрону. Бракувало зовсім небагато. І тоді б не врятувало ніщо. Мало-помалу дихання заспокоювалося. Про те, щоб зімкнути очі, годі було думати. Про інше — щоб забратися звідси — тим паче. Ворог, найімовірніше, влаштував схрон у сусідній розщілині, вирив печеру і завалював діру каменюкою, адже сили мав із надлишком. Зараз почати хрустіти гілками у темряві означало б кінець. Данило просто задушить його і втопить у ріці, не треба буде ніякого водяного, ані чортів, адже, потрапивши додому, Лук’ян може виказати місце його схову.

Ноги позатікали, але хлопець таки досидів ніч, боячись поворухнутися. Важко було уявити, скільки ще до світанку, коли геть замерзнувши, він почав робити перші кроки. Річка хлюпала зовсім поруч, але діставався до неї Лук’ян неймовірно довго, а потім, переживаючи, аби не хруснути гілкою, шукав заховану довбанку. Світанок ледве починав жевріти, коли човна вдалося знайти. І яким же було його здивування, коли довбня виявилася надто важкою! Він зрозумів. Човен належав Данилові. Вклавши пасми трави на місце, Лук’ян обережно відійшов і продовжив пошуки. Ось де тепер жив його ворог.

Сходило сонце. Він гріб попід берегом проти течії, розуміючи, що свій спокій залишив там, у знайденому Даниловому човні.

Наступного ранку, коли сотник Гатило вийшов до криниці вмиватися, одразу помітив хирлявого хлопця, котрий боязко товкся біля похиленого

1 ... 13 14 15 ... 159
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Відкинуті Богом, Олексій Михайлович Волков», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Відкинуті Богом, Олексій Михайлович Волков"