Читати книгу - "Відкинуті Богом, Олексій Михайлович Волков"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Данило плив з іншого боку, але все бачив. Стримати гнідого у прагненні швидше виплисти було неможливо, тому довелося вилізти верхи. Лише коли кінь почав тонути, Лук’ян у кілька гребків зумів наздогнати нещасну тварину й учепився за поводдя зі свого боку. Данило зліз одразу, і їх понесло далі. Рукам бракувало сил здійматися над водою, неймовірна вага тягла на дно, й обоє розуміли, що без коня їм не виплисти. Якщо той потоне — ріка забере і їх. Тому, пирхаючи, вони докладали нових зусиль, допомагаючи гнідому не захлинутися.
Берег ставав ближчим, але річка, як на біду, в цьому місці робила закрут. І коли обом здалося, що їх знову відносить на середину і хвилі зараз зімкнуться над головою, кінь несподівано поплив із такою силою, що обох потягло уперед, наче човном.
Це була мілина, така, як переважно є на закруті ріки, й кінські копита, намацавши її, зробили останнє зусилля. Поводдя вислизнули з рук побратимів, а ноги далі товкли по камінню, загрібаючи його разом із намулом. Рачки вони вилізли з води і, в’язнучи у болоті й падаючи, кинулися до дерев, що росли по березі.
Татари залишилися на тому боці. Крики ще лунали далеко поза спинами, а тоді затупотіли копита. Зробивши ще крок, Данило послизнувся і впав. Грудям бракувало повітря. Поруч долілиць лежав Лук’ян і також ледве дихав. Тіло дрібно била дрож. Данило перекинувся на спину та ледве простогнав:
— Ти віриш, що ми врятувались? Я — ні.
Навколо розкинувся гай. У гілках співали птахи, й після стількох днів блукання степом це здавалося казкою. Данило заплющив очі. Кінь хоркнув зовсім поблизу. Шкода, що тільки один залишився. Нічого, відійде до ранку. Доведеться їхати по одному, але буде все-таки швидше, ніж пішки. Ось який Ністр, чи як його… Врятував.
Від раптової здогадки серце Данила здригнулося, і він сів. А коли оглядався, уявляв, що зараз побачить. Так хоркати могли тільки свіжі коні. Їх було багато. Більшість вершників — у таких самих кошлатих шапках, але не татари. Обличчям ці люди скидалися на християн. Лише двоє здалися схожими на ординців. Дехто був пішим, інші тримали коней. Не надто ховаючись, вони мовчки стояли за деревами і споглядали непроханих гостей. Здавалося, ці вояки стежили за гонитвою на тому березі, проте не мали бажання втручатися, і тепер просто спостерігали її закінчення.
Зовсім спантеличений, Данило штурхнув Лук’яна у бік, і той підхопився, вражено оглядаючись.
— Ну і звідки ви такі невіруючі взялися? — запитав дебелий незнайомець із сивими вусами, виходячи наперед.
— Господи… — прошепотів Данило, склавши перед собою долоні. — Господи милостивий та всепрощаючий… Наші… свої… Чуєш, Лук’яне? Дійшли ми! Дійшли!
***
Багаття тріщало, розкидаючи навсібіч жовті іскри. Дика втома розливалася змученими тілами, і від цього очі заплющувалися попри бажання, проте Данило неслухняним язиком намагався щось говорити. Лук’ян сидів мовчки, притулений спиною до дерева, і споглядав за несподіваними рятівниками.
— То так вам удалося зустрітися у тридесятому царстві за тридев’ять земель? — не міг повірити ватажок, якого звали Самійло.
— Отак воно буває, — Данило зібрався з думками. — А скільки ще до річки Бог?
— Днів з десять, а може, й більше. Дивлячись як іти, — відповів той. — А навіщо воно вам? Тут воля, життя козацьке. Сам собі господар. От скажи, Гулею, ти ж із Брацлавщини, — хочеш додому?
— Не дуже, батьку, — озвався чорнявий вояк із кривою шаблею. — Що мені там? Панська нагайка, та спину гнути зрання до заходу сонця. А тут усе наше — і гай зелений, і звірина у ньому, і риба в ріці. А молодицю у селі здобуду, як треба. Тут є де. Татарва часом залетить — то у нас коні не гірші, а простору тут не менше, ніж у Дикім полі. Спробуй зловити нас.
— Та й не такий сміливий татарин на цьому березі, як у себе, — додав Самійло. — А доведеться шаблю витягти — що ж… тоді як Бог дасть.
— Усі колись поляжемо, — пробуркотів постарший дядько, якого звали Климом. — Я, слава Богу, до сивого волосся дожив.
— Добре вам кажу, — знову почав Самійло. — Минулої зими ми з молдовським господарем ходили, Стефаном. То наче як князь на Русі. Золотом платив. Скупо, але платив.
— Чому ж пішли від нього? — не зрозумів Данило.
— Влітку татарва у похід іде. І на Молдову, і на Волощину, і на Русь. Тут уже краще самому собі. З ординцями битися — воно непевно. Сила у них, не кожен князь чи господар проти орди виступити наважиться. Хіба король польський. Краще у лісах відсидітися. А на зиму дах над головою потрібен, тож ідемо комусь із князів служити. Там що — на селян хіба гримнути, як бунтувати починають. І татарва взимку більшістю до моря свого тиснеться, весни чекає. Їм у поході коней годувати треба. Як виросте трава — тоді знову сунуть.
— І що, візьме вас назад оцей господар, як ви його перед татарським набігом покинули?
— А його вже нема, — гмикнув Гулей, який сидів поруч із ватажком. — Свої бояри вбили.
— Турки призначили його років два тому, — пояснив Самійло. — Тоді, як султан на Волощину в похід ходив. Данину туркам платив, своїх бояр, казали, добре оббирав. Тож збунтувалися пани їхні. Кажуть, обрали господарем якогось боярина на ім’я Корень. Той своїх воєводами настановив. Он, Микита колись у портара Богдана Кузи служив. То тепер той воєвода при новому господареві. От і наймемося. А заки тепло — ще пару куренів поставимо, та й риба у Ністрі не перевелася. Давай з нами, бачу, ти справний вояк. Ближче до осені до пана одного маємо нагрянути. Тож і в нас похід буде. Там і пшениці, і молодиці!
Сьорбнувши медовухи, Данило невизначено знизав плечима:
— Навоювалися ми, пане-добродію. Віриш — і в походи находилися за стільки років. Додому хочемо.
— А що там? — не вгавав отаман. — Бідося і скупа ласка панська. Нема життя на Русі. Нема й ніколи не буде. Тут воно, життя. Ось тут, де Вкрайна.
— Вкрайна? — не зрозумів Данило. — То що воно?
— А що бачиш, друже. Ще не Дике поле начебто, а вже й не Русь. І татарва, буває, зазіхне, і панство руки простягає інколи. Але як тим, так й іншим — зась. Наше тут. Самий край. І тягнеться він ой як далеко! Аж на схід, де ріка Дніпр, і ще далі. І тут того правда, чия сила. А в
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Відкинуті Богом, Олексій Михайлович Волков», після закриття браузера.