Читати книгу - "Пісня дібров, Павло Сергійович Дерев'янко"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Відьма простягнула малій руку. Та неохоче дала їй долоньку, а іншою помахала вершникам.
— Хай там що ви задумали насправді, — Ліна зробила наголос на останньому слові, виразно глянувши на Северина. — Повертайтеся живими. Обидва!
Перевела погляд на Максима, але той не витримав його загадкової прямоти і відвів очі.
Вершники їхали в мовчанці. Природа теж німувала, поволі готуючись до зимового сну. Пронизливий вітер плювався сльотою, стихав, повертався знову.
— Кохаєш її? — спитав Чорновк ні сіло ні впало.
Альбінос зіхтнув.
— Не повторюй моїх помилок, — буркнув Северин. — Маєш щось на думці? Скажи їй прямо. Так усім буде легше.
Нарешті уроки життя від Чорнововка повернулися! Максим усміхнувся.
— Дякую, Щезнику.
...Ярема схилився за письмовим столом. Гортав папери, курив люльку, що засмерділа димом увесь кабінет. Інший чоловік, закинувши ногу на ногу, вмостився в кріслі і цмулив бурштиновий напій із невеликої склянки. Максим потягнув носом, пробиваючись крізь тютюнову завісу... Що? Чи нюх уперше зрадив його? Невже цей виголений, франтувато вбраний незнайомець із оселедцем і закрученими догори вусами — брат Еней?
— Овва, — розвіяв його сумніви чоловік Гнатовим голосом.
— Брат Щезник, брат Біляк. Просимо!
Відсалютував склянкою, до якої негайно повернувся.
— Не впізнав тебе, Енею, — нова зовнішність побратима справила враження і на Северина.
— Не Еней, а ясновельможний брат Еней, — характерник підняв склянку і манірно відставив мізинця.
Всі зареготали, і Вдовиченко приєднався до сміху.
Ярема обійняв їх по черзі.
— Сідайте, хлопці. Зголодніли?
Він двічі смикнув за довгого шнура з китицями, і незабаром принесли таці з наїдками та гарячими напоями. Максим взявся до почастунку.
— Що розповіси, Щезнику? — Еней долив собі з кришталевої карафи. — Чи Ґаад повідав, як позбутися характерницького прокляття?
— Так, — Северин вмочив хліба в олію, в сіль, додав зубчик часнику і відправив конструкцію до рота.
Гнат аж підстрибнув, закліпав очима і гукнув збуджено:
— То чого мовчиш? Ти не жерти сюди приїхав!
Непроханий весняний спомин: Пилип слухає, Савка тікає за двері, Катря годує Олю кашею... Максим ухопив келих із вином і зробив ковток.
— Потойбіччі діброви? Жолуді в серцях? Господи! Що за бздури? — Гнат махнув руками, мало не переливши на себе вміст склянки. — Як можна повірити таким нісенітницям? Він тобі наплів сімдесят сім мішків гречаної вовни та сорок чотири копи гречки! Казна-що... Це ж Гаспид, захланний купець душ!
Обурений Бойко хильнув до дна.
— Хоч як воно там насправді, він сам хоче здихатися угоди. Файно! — Яровий розкурив згаслу люльку. — Але прокляття — двосічний меч. Чи ми готові втратити потойбічні сили?
— А ти досі сумніваєшся, Малюче? — Северин долив собі вина.
— Лише завдяки цим силам ми дожили донині.
— Дожили? Так, доречне слово. Дожили, дотягнули, доволочили. .. Адже наш час минув, — Чорнововк зазирнув кожному в очі. — Давайте поглянемо правді у вічі, браття: ми — живі релікти зниклої епохи Мамая.
Всі мовчки слухали.
— Змінися, або згинь! Орден не змінився — і згинув, — характерник зітхнув. — Проте згинув не остаточно... Останні лицарі мусять розбити його останню скрижаль.
Максим завмер.
— Коли оповіді Пугача вам не досить... Згадайте Варганів лист. Згадайте Савкові шрами. Згадайте, — Чорнововк осікся. — Згадайте Катрю.
Німі тіні коливалися у тиші.
— Бо прокляття не помре разом із нами, — Северин ковтнув вина. — Ось брат Біляк. Він жодного дня не був джурою, та однаково поставив кривавий підпис.
Гнат і Ярема перевели на нього запитальні погляди.
— Я не обирав вовчої стежки свідомо, — підтвердив Вдовиченко. — Мати вирішила це за мене.
— Пригадайте, скільки сіроманців утекло за кордон, — Северин указав рукою на вікно. — Будьте певні: вони продовжать ланцюжок проклять! Секрет, що зберігався тут століттями, вже розлетівся по світу. Лишень уявіть, як нові обернені з'являються повсюдно, як кожна держава намагається використати їх у власних інтересах... Це станеться невдовзі — якщо вже не трапилося!
— Як у казці про злого духа, випущеного з лампи, — Яровий поглянув на тютюн, що тлів у люльці. — Не сперечаюся, братику. Я чимало про це думав... Так, часи змінилися. Нові винаходи стають дивовижнішими, дедалі більше схожими на чари, за які не потрібно платити кров'ю. Настає епоха нових захисників. Сподіваюся, вони будуть кращими за нас...
— Залиште осторонь ці теревені, — крикнув Гнат. — Вас хлібом не годуй, дай тільки філософії розводити! Скажіть по-людськи: якщо принести Гаспиду серце лісової потвори, то він дасть нам спокій?
— Так. Угоді кінець, — підтвердив Чорнововк. — Зникнуть наші сили. Зникне прокляття.
— І я зможу поїхати до дружини і сина? Жити з родиною без клятого місячного ярма, як звичайна людина, на одному місці?
— Саме так, брате.
Еней рвучко підхопився і загорлав:
— То чого ми тут ляси точимо? Так би одразу й сказав!
Цікаво, чи захоче Ліна жити зі мною, подумав Максим, — і сам здивувався власній сміливості.
Дорогу до прихованого селища наповнювали спомини. З-під людськості останніх місяців — нових знайомців, переживань, втрат і кохання — засовалося, загарчало старе життя. Бігало по спині сиротами, наповнювало рота слиною...
Вдовиченко не хотів повертатися до лісу, та водночас спрагло бажав цього.
— Енею, а куди поділася друга близнючка?
Гнат продовжував бринькати на варгані.
— Агов, Енею! — шляхтич свиснув так, що коні від переляку пригнулися. — Чуєш мене?
— Продав, — відповів Гнат знехочу.
— І купив костюма? — Шляхтич глипнув на нього єдиним оком. — Непоганий, до слова, але швидко
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Пісня дібров, Павло Сергійович Дерев'янко», після закриття браузера.