BooksUkraine.com » Пригодницькі книги » Відкинуті Богом, Олексій Михайлович Волков 📚 - Українською

Читати книгу - "Відкинуті Богом, Олексій Михайлович Волков"

5
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Відкинуті Богом" автора Олексій Михайлович Волков. Жанр книги: Пригодницькі книги. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 143 144 145 ... 159
Перейти на сторінку:
коні, міг мало що. Одна нога стала коротшою, погано гнулася і дико скиміла від ходьби. Що, як із Оверком станеться те саме?

Хата валилася. Кут її, що стояв від сонця, просів, і стіна трісла аж до піддашшя. Солома погнила, й дощ потрапляв біля тієї ж стіни, від чого кут мазанки просідав ще глибше, а глина відлітала шматками. Літо минало, а восени до цього руки не дійдуть, бо взимку треба щось їсти.

Із зусиллям ставши на ноги, Яро обійшов хатину, аби ще раз глянути на сумне видовище. Вона стояла на самому краю села, і північні вітри також робили свою справу. Він оглянув стіну мазанки й почухав голову, збираючись із думками.

Двоє чужих ішли схилом, спускаючись до села. Той, хто крокував попереду, був великий, немов гора, із широчезними плечима. Здавалося, від його важкого поступу тремтить земля. Другий, малий та жилястий, ішов за ним швидким кроком, аби не відстати. Обоє були при зброї і час од часу зупинялися, оглядаючись у пошуках невідомо чого.

Яро застиг, а очі прикипіли до чужинців. Йому ніколи не доводилося бачити цих людей, хоча не раз бував у навколишніх селах. Та й вигляд їхній свідчив, що незнайомці прийшли здалеку. Менший уздрів його, й обоє завернули до похиленої хатини. Щось здригнулося у грудях, коли побачив їхні обличчя, а чому — не розумів сам.

— Дай, Боже, здоров’я тобі, добрий чоловіче, — проказав більший.

— І вам дай Боже, люди добрі, — відповів Яро, не розуміючи, чому слова стрягнуть у горлі.

— А скажи нам, що за село це? Ми у Глинське йдемо. А колись, іще давно, воно звалося Заплави.

— Тож… воно і є Глинське. А ви… про Заплави звідки знаєте? Що — тутешні? Я начебто ніколи вас…

Мова, якою говорив цей велетень, була цікавою — слова звичайні, але звучали вони якось не так, дивно.

— А мо’, ви литваки?

— Яро? — несподівано запитав дебелий. — Яро, це ти?

— Я-а… — розгубився той, — а звідки…

— Я ж Данило! Корж! Забув мене? А я упізнав! На галявині билися, ну! Ти з Поляном, а я сам. Ще хлопцями — пам’ятаєш? Це ж я!

— Данило…

Він розглядав зайду і не міг повірити, що це той самий, про кого вже давно й думати забули.

— Даниле, ти?! Ти ж пропав! Разом із вояками княжими. Довго шукав вас той сотник. Усе село, усі плавні перешнирив, а ти… Де ж ти подівся? Стільки часу…

— Ось так буває, — задоволено всміхався Данило. — Татари наскочили, у полон забрали. На чужині я був усі ці роки, а тепер… Ось, повернувся. А його упізнаєш?

Данило відійшов набік, щоб не затуляти іншого.

— Ні, не знаю… — промимрив ґазда, намагаючись збагнути, хто б це міг бути.

— Лук’ян! — промовив Данило. — Що, невже забув?

— Який Лу…

— Котира! Він же ж на тому березі жив, там, де луки заливні, де сіно соковите росло. Ти що…

— Лук’ян… — силкувався згадати Яро. — Який Лук’ян… Чихоня… Це ти?!

Той лише усміхнувся.

— Не Чихоня він. І ми побратими, — спохмурнів Данило. — Затям це.

— Побратими… — не міг второпати Яро. — Цур мені… Ти ж утопити його клявся!

— Мало що за дитячих років бува, — посміхнувся Данило. — Я й тебе колись уперіщив. Пам’ятаєш? Ти хіба зло на мене тримаєш?

— Ні, що ти… — зніяковів той. — Скажеш таке… Але як, за стільки років… Не упізнав би ніколи. Особливо…

Він подивився на Лук’яна.

— Ще б пак, — мовив той. — Багато води річка Бог відтоді винесла. А ми обидвоє через таке перейшли… Тепер от повертаємося. У вас тут як?

Обоє вирячилися на мазанку, що вростала вікнами у землю, та болото навколо.

— Ніби не бачите… — опустив очі Яро. — Біда тут. Ще більша, ніж колись.

— А що з ногою?

— Коні панські потовкли. Вже дві зими минуло. Так і не оклигав я відтоді. Який тепер з мене робітник?

— Нічого, якось буде, — заспокоїв Данило. — Дай обдивитися. А там щось придумаємо. Ми ж ідемо й гадаємо — наше село чи ні. Забулося. То воно таки Глинське? А де князь? Звів замок?

— Що я про князів можу знати, — буркнув Яро. — Ви панів питайте. А я бідний хлоп. Ганзевичів тепер це село. Їх і питайте про князя.

— Гаразд, а хлопці як? Полян, Гліб, а цей… мірошника син… Радим!

— Полян уже давно голову склав. Літ із двадцять тому. Як пішов із княжим військом, так не повернувся. Гліб уже років з п’ять до вільних земель ходить, козакує. А зо дві зими ніхто його тут не бачив. Хто зна, чи живий. Радим отой млин успадкував, як старий мірошник умер. Цей живе трохи. Торік, як татари наскочили, мало не втопився. Усі в гай чкурнули, а він добро не хотів лишити, човном віз, перекинувся. Живий… А менший брат його Федько дяком у Брацлаві.

— А староста хто тепер? — запитав Данило. — Старий Сова вже помер, напевно?

— Повісився, — зітхнув Яро. — Наступного ж року після того, як ти пропав.

— Чого раптом?

— Кажуть, довів його сотник. Накрав староста добра княжого, а Гатило усе вивідав, не попустив, ну й…

— Весело вам тут живеться, — зітхнув Данило. — А добре щось є?

— Усе, що бачите, — розвів руками той, киваючи на мазанку.

— Матері моєї давно нема? — запитав Лук’ян.

— Давно. Вже й не згадують. А хата завалилася. Та й на тім березі вже ніхто не живе. На луках косять, а щоб жити — ні: позаростало усе.

— А мої що?

— Ніхто не знає, — зітхнув Радим. — Спалив сотник одразу Тишову хату. Як вояки разом із тобою пропали. Лютував, пройдисвіт. А дядько Степан з тіткою Килиною пішли світ за очі, казали, до Брацлава, а може, й ще далі. Ніхто відтоді не бачив їх. Землю їхню ще тоді небіж отця Никодима відкупив чи випросив.

Данило спохмурнів. Кулаки його стиснулися.

— Знав би про це — не стримала б мене сторожа королівська. На площі на шмаття подер би…

— Про що ти, Даниле? На якій площі?

— У Коніксберзі, місті такому, далеко звідси, — пояснив той. — Билися ми біля палацу. Із сотником тим. Уже полковник він був. То вибігла сторожа й розтягла нас. Не дали. Королю Польському Гатило служив тоді. А де зараз… хто зна?

— Не бачили його більше, — розвів руками Яро. — Як повернувся старий князь Острозький — більше не бачили. Та що з того? Теперішні не кращі…

Із важким серцем ішли обидва спорожнілим селом, не упізнаючи хат та людей, із якими віталися. За розлізлими парканами росли яблуні, гуділи бджоли, та кудись поділася ота радість,

1 ... 143 144 145 ... 159
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Відкинуті Богом, Олексій Михайлович Волков», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Відкинуті Богом, Олексій Михайлович Волков"