Читати книгу - "Руйнівниця фортець, Марчін Швьонтковський"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
На жаль, скасувати наказ було набагато складніше, ніж його видати. Частина шотландських карних загонів уже трохи вкопалася в землю, тому для відступу довелося кинути роботу, зібрати речі та вишикуватися, що зайняло багато часу. У свою чергу, наказ про копання укріплень дійшов до найвіддаленіших полків, але наказ про скасування попереднього - ні - в результаті, коли Руперт, Еркісія або Катаріна дійшли до них, вони повністю закріпилися і не хотіли рухатися з окопів, коли час від часу правда, але над їхніми головами летіли гарматні ядра. Ніби цього було недостатньо, більшість солдатів навіть не потрудилися слухати Катаріну, зневажаючи накази жінки, що ще більше поглибило хаос. Коли їм нарешті вдалося відсунути останні війська на півмилі назад, і вони самі, і їхні коні були виснажені. Що ще гірше, коли почало сутеніти, з’явилися найманці, які пересікли лінію досяжності, накреслену шотландцями. Коли вони почали відступати, передня частина колони зіткнулася з її тилом і обозами, і лише завдяки організаторському таланту та швидкій реакції Ханова було якось приборкано замішання, яке знову поглибилося, коли обидва підрозділи почали розбивати табори.
Катаріна чудово знала, якими є основні принципи армійської організації - вона дуже цікавилася цим під час навчання в Лейдені, - але ніколи не уявляла, наскільки великою є сила інерції маси озброєних людей, і скільки всього може піти не так під час найпростішого маневру. Смикання з тим, що її вважали негідною або нездатною віддавати накази, також надзвичайно дратувало. Їй навіть в голову не спало, що вона може просто залишити це чоловікам: графиня була занадто емоційно вкладена в цю кампанію. Однак це не змінило того факту, що кубики на карті було набагато легше пересувати, ніж справжні війська. Тому, коли вона стояла перед розкладним кріслом у ледь поставленому наметі Карла Людвіга, призначеному на штаб, дівчина була виснажена. Її ноги, що боліли від жіночого сідла, відмовили, і вона безсило впала на сидіння.
У штабному наметі зібралися всі зацікавлені: вона, Карл Людвіг і Руперт, фон Найбор і Ханов, а також ерл Крейвен і Еркісія, який постійно крутився поруч. Вирази на всіх обличчях були надзвичайно похмурими, на всіх були сліди довгого дня – за винятком великого шотландця, який, здавалося, трохи занудьгував. Проте Катаріна почала підозрювати, що англійський командувач просто мав таку манеру, особливо тому, що він досі не розумів ні слова німецькою. Коли всі зібралися, запала незручна тиша. Зібрані дивилися на Карла Людвіга. Лише Ханов кидав на свою начальницю тоскні погляди.
– У когось є хороші новини?– нарешті порушив тишу голос палатина Рейнського.
– У мене багато поганих, – злісно сказала фон Найбор, як завжди іронічно посміхаючись.
– З цим почекаємо. Якісь втрати?– звернувся герцог до молодшого родича.
– Троє вбитих, двадцять шість поранених, більшість із них – це нещасні випадки під час відступу. Лазарет уже стоїть.
– У нас трохи краще, – вставив Ханов. – Лише кілька затоптаних кіньми. Але солдати незадоволені, бачать, що їх мало для облоги фортеці, і вважають це абсолютно марним.
– Не їм вирішувати, що має сенс, а що ні, – буркнув Карл.
– Так, але вони будуть думати по-своєму. Незадоволений солдат - це солдат, який є невдоволеним і готовий дезертирувати. Це краще знати, не вважаєш?
Карл не став робити жодних коментарів, але звернувся до Крейвена англійською. Деякий час вони розмовляли.
– Повертаючись до теми фортеці: розвідка визначила, що є у їхньому розпорядженні. На стінах міста розміщено дванадцять або тринадцять картаун і півкартаун. В замку у них чотири кулеврини, принаймні по п'ятдесят цетнарів[3].
Ханов тихенько свиснув, коли почув це число.
– Чули ще й гаубиці, але вони сховані в мурах, тому ми не знаємо, якого вони калібру та скільки їх, – продовжив Карл. – Як ви самі здогадуєтеся, це дуже несприятлива обставина. Нам потрібно триматися щонайменше за півтори милі від міста, інакше ми потрапимо в їх зону дії.
– Чи зможемо ми взагалі замкнути таке велике кільце?
– Ні, але це не має значення, тому що ми не можемо відрізати місто ні з півдня, ні від річки, тому що не маємо можливості її перетнути. Наша облога полягатиме просто в стоянні біля стін і за навколишніми пагорбами.
– Штурм?
– Нездійсненна мрія. Нам довелося б атакувати через міст, а міст вузький і захищений вежею, яка, у свою чергу, має сильний гарнізон. Це була б безглузда бійня.
– Іншими словами, ми потрапили в повне лайно.
– У будь-якому випадку, можна сказати і так.
– Тоді що ми тут ще робимо? – розсердився Ханов. – Це не має сенсу, тут немає ні перемоги, ні здобичі. Давайте візьмемо інші фортеці, у Рейнській області їх не бракує.
У відповідь Карл Людвіг лише похитав головою і сумно подивився на людей, що зібралися.
– Пані фон Найбор?– запитав він голландську розвідницю. – Ви, напевно, хочете поділитися якоюсь інформацією, яка мені відома і без цього?
На обличчі білявки з’явилося раптове розуміння.
– Ах! Отже, так... Ну що ж, пані та панове, французька армія з сімдесяти тисяч чоловік обложила Нансі через кілька днів після того, як ми залишили Фрісляндію. Протягом кількох тижнів вони, ймовірно, займуть всю Лотарингію та увійдуть до Рейнської області, як ми всі і очікували.
– Тоді, я думаю, нам варто поспішити?– запитав Ханов, який, як солдат із плоті, повільніше за інших осягав політичні складності.
– Навпаки. – Карл Людвіг скривився, не дивлячись на брата, а той вбивав його поглядом, який міг перетворити на камінь. — Ми їх почекаємо. Ми знали, що вони використали нас як живця. Ми припускали, я маю на увазі, я припускав, що, якщо ми не зможемо взяти місто з маршу, ми будемо чекати Ла Валетта, він допоможе нам взяти Гейдельберг, і тоді ми будемо вести переговори.
– А яка буде твоя позиція в цих переговорах?– прогарчав Руперт таким тоном, який чітко натякав на те, що брати ведуть цю дискусію не вперше. Карл проігнорував його.
– Генріх Оранський нам напевно не допоможе?– сумно запитала Катаріна, передчуваючи, якою буде відповідь. На її подив, це була фон Найбор, а не принц, яка поділилася з нею.
– Ну, моя люба, – сказала голландка дружнім, пронизаним іронією, тоном, – у Оранських є свої проблеми. А саме, уявіть собі, що восени, в результаті якоїсь гігантської операції з цибулинами тюльпанів, столичні торговці зовсім збожеволіли і навмання почали скуповувати все більше тюльпанів за все більші гроші. Згодом одну цибулину продавали за еквівалент кам'яниці чи корабля. Між тим, кілька тижнів
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Руйнівниця фортець, Марчін Швьонтковський», після закриття браузера.