Читати книгу - "Відкинуті Богом, Олексій Михайлович Волков"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
— Устань, сотнику, — зрештою звелів князь. — Підведися. Тут нема чужих вух. Говори відкрито. Отже, відповідь князя Михайла не свідчить ані про його згоду, ані про відмову…
— Не було відповіді, ваша милосте, — мовив Осип. — Князь Глинський наказав чекати. Нас не кривдили, і ні в чому ми не знали відмови. Їли та пили, наче у себе вдома. І виходити за межі княжих маєтків ніхто нам не боронив. А тоді довідалися ми, що князь відбув до двору великого короля литовського Ягеллона. Гадали — чинити раду, і вже не сподівалися повернутися живими. Та за два тижнів прискакав його гонець і сповістив нас, що князь Глинський, виконуючи волю короля, мусив відбути до земель волоських і ще далі військо для короля наймати. А нам звелів чекати його з відповіддю або повертатися до вашої милості, коли поспіх не велить нам залишатися там. І ще переказав, що гряде війна з ханом Гіреєм, військо якого вже вирушило із Криму та степів, тож не може дати твердої лицарської обіцянки, що доживе до того щасливого дня, коли бачитиме вашу милість, зможе обійняти й особисто відповісти на слова великого Острозького князя.
Дебела постать князя Костянтина застигла посеред покоїв. Зітхнулося не те щоб важко — якось обридло. Та хіба варто було чекати іншого від того, хто, ставши улюбленцем короля, ліз догори, розштовхуючи чужу шляхту? Хто, називаючи себе братом, добровільно прийняв католицтво, ставши запроданцем віри? Втім, сотник мав слушність, гадаючи, що живим повернутися до Московії не вдасться. Але Глинський не повіз його у кайданах до королівського двору, хоча міг таким чином ще більше зміцнити своє становище, змусивши короля думати про його, Острозького князя, невірність.
— А зрадником мене називав, кажеш… — Острозький усівся у важке різьблене крісло. — Може, не раз?
— Не раз, княже, — кивнув Нещада. — Тричі повторив, коли почув, що твоя милість московитам служить. Але відколи повів я мову про бажання твоє об’єднатися з ним за вільну Русь православну, більше жодного разу не повторив. А ще… як ти й наказував, княже, відправив я відразу ж двох вершників на Волинь, і до того часу, як залишили ми двір князя Михайла, прибув із ними твій вірний підданий Василій Друцький, який за той час був обраний до сейму Великого князівства Литовського. Ото й розповів нам Василій, що просив князь Глинський у короля маєтки твої, княже. Брацлав просив, Поділля. І відмовив король Ягеллон. Лише кілька земель дав уздовж річки Бог, бо князь Михайло пообіцяв фортеці будувати, щоб від татар боронитися.
— Відмовив король… — ледве помітне здивування прозвучало у голосі князя. — Диви, як воно складається.
— А до гетьманства, знову ж таки Друцький розповідав, князь Михайло упритул наблизився, — вів далі Осип. — Тепер він друга людина після Великого Гетьмана Кішки, який за твого полону став. Заступає його у часи недуги та по загибелі. Так проголосив король. Про Брацлав — це увесь двір по закутках шепочеться. А стосовно гетьманства — щира правда.
Сотник перехрестився. А князь скочив на ноги й підійшов до віконця. Тепер хмари вже зовсім заховали останні промені, наче намагаючись відібрати у нього розгадку, в якій крилося правильне рішення.
— Це все, княже… — схилив голову сотник. — Не осуди, старалися як могли.
— Добре старалися, Осипе, — зрештою промовив Острозький. — І ваші заслуги не забуду. Заступай до своєї справи. Військо набране. Ти призначений одним із полковників. Це так, для чужих очей. Схоже, не вести його нам.
— Як розуміти це, княже? — запитав Нещада.
— А так і розуміти, — широкі плечі князя Костянтина майже повністю затулили віконце, тому залишки світла припинили потрапляти до світлиці й стало майже темно. Наче навмисне, щоби хтось не побачив або не почув. — Не віддав король Ягеллон Поділля Глинському. Отже, ще не забув мене. Тепер варто добре замислитися — що ліпше. Землі надто багаті, шкода. Отже, з литвинами? Можливо, навіть знову Великим Гетьманом. Хоч завтра удосвіта здіймеш свою сотню — і на Русь. Хто дожене? Але поляк душить. Скоро литвин, не кажучи вже про русина, слова не матиме. Не завтра-позавтра і сейм буде їхній, і трон. І віра. І тоді до скінчення під їхнім чоботом. Отже, виходить — все-таки з московитами? Тут хоч віра одна. А землі свої, дасть Бог, із військом московським відберемо. Але мрії про Русь відсунулися тепер надто далеко. Не купився хитрий князь Михайло. Самим не встояти. Тож мусимо думати. І чекати.
***
Шлях був важкий та виснажливий. Данило давно втратив лік дням і лежав у човні, здавалося, байдужий до усього. Лук’ян ще намагався рахувати, та від важких думок у голові плуталося і поручитися у правдивості рахунку не міг. Пливли уночі. Коли розвиднювалося, татари заганяли човни у хащі й відсиджувалися. З витовченого очерету хлопці розуміли, що ті самі місця служили їм прихистком на шляху сюди.
Та настав день, коли вони попливли завидна. Береги річки змінилися. Зникли скелі, пагорби, і навколо лежала велика рівнина, заросла високим очеретом. Що було за ним, побачити ніхто б не зміг. Лише іноді береги ставали твердими, і тоді навколо простягався безкрайній степ.
Саме у такому місці одного разу зачувся тупіт копит, і біля води зупинився гурт вершників. Вони загукали до поневолювачів, і ті відповіли. Коні пили воду. Якийсь час тривали перемови, а потім загін поскакав далі. На тих також були кошлаті шапки, і кожен мав лук.
Це було Дике поле, і хлопці зрозуміли, куди їх везуть. Лук’ян із Данилом лежали в одному човні. Петра ж перетягли до заднього, того, в якому везли решту ясиру. Данило довго і марно намагався розтягти ґудзи на мотузках, але ординці знали свою справу.
Їх годували раз на день зіпсованим м’ясом, яке смерділо так, що можна було збожеволіти. Лук’ян відвертав писок та ригав. Данило ж їв, переборюючи огиду, бо розумів, що не можна втрачати сил. Нагода втекти могла трапитися будь-якої миті.
А потім течія ріки розділилася. Посередині проліг піщаний острів. Такого Лук’ян ще не бачив. Низькорослі дерева з покрученими гілками наче стелилися по ньому, а трава бідними купками стирчала де-не-де. Зате на правому березі знову здійнялися невисокі скелі, вкриті рідким колючим чагарником. Рукав річки, яким попливли човни, був вузький, і течія посилилася. Вода вирувала, тягнучи усе, що пливло, уперед, і татари намагалися тільки тримати човни поздовж, зовсім припинивши гребти. Попереду трапився величезний камінь, який обоє
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Відкинуті Богом, Олексій Михайлович Волков», після закриття браузера.