Читати книгу - "Сигнальники і горністи"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
— Всяко буває! — сказав він. — Через це всім не вірити?
Зараз, коли мені треба було повірити у Іванка Бєлова, я згадала цю розмову.
Але чому ж я раніше не надавала їй ніякого значення?
Щоб спрямувати енергію Іванка Бєлова у потрібне русло, я, пам'ятаю, в сьомому класі призначила його редактором стіннівки.
Для початку Іванко завів на її колонках анкету: «Що про нас думають наші вчителі?»
Я написала, що люблю їх усіх (усіх сорока трьох!), що тому буваю незадоволена ними, сувора і що бажаю їм усім щастя.
Наступна анкета називалась інакше: «Що ми думаємо про наших учителів?»
У цьому номері Іванко сперечався зі мною: «Не можна, я вважаю, любити всіх на світі людей. А ми — ті ж люди. Я б, наприклад, не зміг полюбити Семена Голубкіна!»
Так прямо і написав. Не побоявся Семена. А я раз у раз оглядалася на Голубкіна…
— Скільки років вашій онуці? — спитала сестра Маша.
— Шість з половиною.
— Восени повинна була піти до школи?
«Чому повинна була? Вона піде до школи… — казала я собі. — Іванко Бєлов урятує її! Зараз, коли я до кінця зрозуміла його… Коли до кінця повірила… Він не може її не врятувати!»
Круглий годинник показував сім хвилин на третю.
«Він пам'ятав тільки про себе. І про свої витівки…» — сказала я одного разу онуці.
Це була неправда. Він думав про інших набагато більше, ніж інші про нього.
Але для Іванка це не мало ніякого значення: здійснюючи свої «рятувальні експедиції», він ніколи ні за що не платив і нічого не бажав натомість.
Зараз він думав про мою онуку. І рятував її.
«Безумству хоробрих співаємо пісню!» — ніби жартуючи, цитував він. Але ніколи не учиняв безумств заради себе. Чому тільки в лікарні я це зрозуміла?
Невже неодмінно повинна трапитися трагедія, щоб ми зрозуміли, хто може нас від неї врятувати?
На виду у великої біди мені хотілося висповідатися перед собою і знайти спокуту.
Я пам'ятаю слова мудрого Монтеня, який сказав про свої очі: «Нема на світі іншої пари очей, які б стежили за мною так пильно».
Мої очі також були того дня дуже пильні… І незадоволені мною.
Коли виявилося, що Геннадій, мій колишній чоловік, став доктором наук, великим вченим, я вирішила, що він раніше приховував від мене свої здібності. Насправді ж це я приховувала його здібності і його характер від нього самого. Я хотіла, щоб компасом для Геннадія були лише мої погляди, мої переконання.
Але життєвий компас, вірний для одного, може збити з пуття іншого… Мені хотілося, щоб мій чоловік дивився на світ моїми очима і жив моїми покликаннями. З тими, хто любить, так поводитися небезпечно: вони можуть підкоритися — і назавжди загубити себе.
Інколи я так поводилася і з сином: вибирала йому друзів, розлучила з Іванком Бєловим… Він любив мене — і теж мені підкорявся. А потім, певно, намучившись зі мною, оженився на Клаві, яка завжди до нього «приєднувалась».
Щоб повірити в себе, людина часом потребує глибокої поваги… Коли син, ще школярем, возився з брудними черепками і в усякому мотлосі бачив ознаки «древньої культури», багато хто сміявся з нього. А Іванко Бєлов захоплювався.
Чому ж я їх все ж таки розлучила?
У Іванка був свій характер. Що не підкорявся… А я у ті роки, несвідомо, намагалася привести до спільного знаменника всі сорок три характери своїх учнів. 1 цим знаменником була я сама.
Про долі учнів мені хотілося знати все: хто батьки, в яких умовах живуть, як вчать уроки… Але виявилося, що пізнати характери набагато важче, ніж долі. І я звільняла себе від цього.
Я хотіла, щоб учні слухняно всьому у мене вчилися. Ваня ж сам міг, якщо не навчити, то, в усякому разі, провчити мене.
— Я зазирну в операційну, — сказала мені сестра Маша.
Вона знову вийняла дзеркальце, поправила зачіску і пішла. Потім повернулась і сказала:
— Нічого… Іван Сергійович усміхається. Все буде гаразд!
І почала наливати валер'янку. Я простягла руку. Але вона випила валер'янку сама. «Як же вона могла побачити, що він усміхається? — подумала я. — Як вона могла це побачити? Адже ж на обличчі хірурга пов'язка. Як же вона?.. Але ж там поруч із моєю онукою Іванко Бєлов! Отже, все і справді буде гаразд…. Я вірю. Якщо Іванко Бєлов…»
Раніше він раз у раз обрушував на мою голову надзвичайні пригоди. «Що буде, коли всі почнуть брати з нього приклад?» — з острахом думала я. Але наслідувати його ніхто не зміг би: для цього потрібен був його, Іванків, характер.
Мій сип, археолог, завжди запевняв, що вплив минулого на сьогодення і майбутнє колосальний.
«Із того, минулого, Іванка, який міг заради врятування Семена Голубкіна пройти по карнизу третього поверху, вийшов хірург, — думала я. — Адже ж хірурги також повинні допомагати всім, хто потребує цієї допомоги — незалежно від достоїнств і якостей: і Голубкіним, і моїй онуці».
Деякі з тих, хто знав мене в молодості, зустрівши згодом, казали:
— Обламало тебе життя… Обламало!
А насправді життя довело мені, що не можна пригнічувати людину. І що добро кожен повинен творити по-своєму. І що третій у п'ятому ряду не повинен бути схожим на п'ятого в третьому ряду… І що взагалі я, вчителька, повинна бачити не ряди, а людей, що стоять поруч або віддалік одне від одного. І що несхожість характерів навряд чи слід сприймати за несумісність…
Цей досвід, на жаль, коштував жертв, які я не повинна була приносити. Учитель, як і хірург,
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Сигнальники і горністи», після закриття браузера.