BooksUkraine.com » Наука, Освіта » Чому Захід панує - натепер 📚 - Українською

Читати книгу - "Чому Захід панує - натепер"

134
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Чому Захід панує - натепер" автора Іен Меттью Морріс. Жанр книги: Наука, Освіта. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 183 184 185 ... 239
Перейти на сторінку:
сторіччя американської глобальної імперії або, якщо економічні терези схиляться не на користь Заходу, китайської глобальної імперії в середині чи наприкінці двадцять першого сторіччя.

Ця логіка, однак, хибує, бо такі великі політичні одиниці майже завжди утворювалися шляхом війни, саме в той спосіб, якому Айнштайнів світовий уряд має запобігти. Якщо єдиним способом уникнути ядерної війни є створити світовий уряд, а єдиний спосіб утворити світовий уряд пролягає через китайсько-американську ядерну війну, все дуже сумно.

Однак насправді жодне з цих тверджень не є цілком правдивим. Від 1945 року дедалі більше функцій виконують неурядові організації, від доброчинних установ та приватних багатонаціональних корпорацій, що працюють під державними парасольками, до федерацій на кшталт Європейського Союзу, Об'єднаних Націй та Світової організації торгівлі, що роблять замах на державний суверенітет. Звичайно, держави далі є гарантами безпеки (Об'єднані Нації у справі зупинення війн трохи успішніші, ніж Ліга Націй) та фінансів (у 2008-2009 роках рятувати капіталізм довелося урядам, що вживали надзвичайних заходів) і в будь-якому разі найближчим часом не згаснуть. Проте найефективнішим способом уникнути Ночі ще на сорок років може бути глибше обплутати держави недержавними організаціями й змусити уряди поступитися частиною суверенітету заради розв'язків, що їх неможливо отримати незалежно.

Це буде складно. Подібно до того, як часто ставалося в минулому нові виклики спонукають до нового мислення. Але якщо ми спроможемося протягом наступного півсторіччя створити інституції, здатні знайти глобальні розв'язки глобальних проблем, це все ще буде лише необхідна, але недостатня умова того, що Синґулярність виграє перегони.

Нашу ситуацію можна порівняти з тим, що відбувалося в першому, одинадцятому та сімнадцятому сторіччях, коли індекс суспільного розвитку досягав сорока трьох балів і впирався у тверду стелю. В одинадцятому розділі я припустив, що єдиним способом, яким римляни чи Сун могли б пробитися крізь стелю у першому та одинадцятому сторіччях, було те, що Європа та Китай зробили у сімнадцятому: переструктурувати географію, перекрити степову магістраль і створити магістраль океанічну. Лише тоді вони могли б купити собі безпеку від міграції, порушити питання того типу, що потребували наукової революції, й почати створювати стимули для початку промислової революції. Звичайно, ані римляни, ані Сун не могли цього зробити, відтак протягом кількох поколінь міграція, хвороби, голод та розпади держав, з кліматичними змінами на додачу, спричиняли катаклізми всеєвразійського масштабу.

Коли європейці та китайці у сімнадцятому сторіччі таки спромоглися переструктурувати географію, вони підштовхнули тверду стелю вгору, але, як ми бачили в дев'ятому розділі, не розбили її. На 1750 рік проблеми нагромадилися знову, але цього разу британські підприємці спромоглися використати час, що надала перебудова географії, і почали революцію у здобуванні енергії.

У двадцять першому сторіччі нам треба йти тим самим шляхом. Спочатку треба перебудувати політичну географію й створити простір для різноманітних глобальних інституцій, що могли б сповільнити війну та глобальну згубу. Потім треба використати виторгуваний час на проведення нової революції в добуванні енергії й розламати стелю, що її створюють викопні палива. Дальше спалювання нафти та вугілля, як у двадцятому сторіччі, призведе до Ночі навіть раніше, ніж вичерпаються вуглеводні.

Деякі фахівці з довкілля рекомендують інший підхід: закликають повернутися до простішого способу життя, що зменшує споживання енергії й відтак зупиняє глобальну згубу. Важко, однак, уявити собі, як це працюватиме. Перш ніж досягти піку в 9 мільярдів 2050 року, населення світу зросте, мабуть, ще на 3 мільярди, до того ж сотні мільйонів людей мають вибитися з надзвичайних злиднів, отже, споживатимуть більше енергії, ніж тепер. Девід Дуґлас, відповідальний за підтримність систем у фірмі "Сан майкросистемз", завважив, що, якщо кожен з цих нових людей матиме лише одну 60-ватову жарівку й триматиме її ввімкненою лише чотири години на добу, до світових енергомереж треба буде додати ще порядку шістдесяти 500-мегаватових електростанцій[520]. Міжнародна енергетична агенція очікує, що світовий попит на нафту зросте від 86 мільйонів барелів на добу 2007 року до 116 мільйонів 2030 року, і навіть тоді, за їхніми оцінками, 1,4 мільярда людей все ще не матимуть електрики.

Подвійний тягар від того, що найзлиденніші люди світу розмножуються та багатшають, робить малоймовірною можливість зменшення енергоздобутку протягом наступних п'ятдесяти років. Якщо ми використовуватимемо менше енергії на виробництво добрив чи палива на перевезення харчів, то тоді сотні мільйонів незаможних людей голодуватимуть, а Ніч настане швидше, ніж будь-що. Але якщо люди не голодують, вони потребують дедалі більше енергії. В самому Китаї щодня на дороги виїздять чотирнадцять тисяч нових автівок; 400 мільйонів людей (більше, ніж усе населення США) між 2000 та 2030 роками, можливо, полишать низько-енергетичні ферми заради високоенергетичних міст; а число мандрівників, що їздять у відпустки через моря, спалюють авіяційне паливо та зупиняються в готелях, зросте, мабуть, від 34 мільйонів 2006 року до 115 мільйонів 2020 року.

Ми не збираємося обмежувати енергоздобуток, хіба що нас змусить якась катастрофа. Отже, єдиний спосіб уникнути вичерпання ресурсів, отруєння планети чи і того, і того — знайти відновне чисте паливо.

Можливо, значну частину його дасть атомна енергія. Страхи щодо радіяції скували ядерні програми вже у сімдесяті, але кайдани можуть впасти, коли нова епоха дістане своє нове мислення. Чи, може, важливішою буде сонцева енергія: до Землі доходить лише половина однієї мільярдної від енергії, що випромінює сонце, і приблизно третину цієї енергії земля відбиває назад. Втім все одно щогодини земля отримує сонцевої енергії досить, аби задовольнити всі поточні потреби людства протягом року, — якщо ми спроможемося діставати її ефективно. Є ще альтернативи — нанотехнології та генетика можуть запропонувати докорінно нові джерела енергії. Звичайно, багато що з цього звучить як наукова фантастика, і на те, аби проголосити таку еру багатства на чисту енергію, безперечно, потрібні величезні технологічні прориви. Але, якщо ми таких проривів не зробимо, перегони виграє Ніч.

Аби перемогла Синґулярність, ми мусимо тримати собак війни на короткій шворці, подолати глобальну згубу та довести до кінця революцію енергоздобутку. Все треба зробити правильно. Ніч для перемоги потребує, аби хоча б одне з цих завдань не було виконано. Шанси видаються поганими.

Обриси прийдешнього

 

ехто з науковців вважає, що вже знає, хто виграє перегони, бо відповідь написано на зорях. Одного дня близько 1950 року (ніхто точно не пам'ятає, коли саме) фізик Енрико Фермі та троє його колег зустрілися за ланчем в Лос-Аламоській національній лабораторії в Нью-Мехіко. Трохи посміявшися з карикатури на летючу тарілку в Нью-Йоркері, вони, перш ніж перейти до поточних наукових проблем, трохи
1 ... 183 184 185 ... 239
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Чому Захід панує - натепер», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Чому Захід панує - натепер"