BooksUkraine.com » Сучасна проза » Як ведеться, так і живеться, Панас Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Як ведеться, так і живеться, Панас Мирний"

5
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Як ведеться, так і живеться" автора Панас Мирний. Жанр книги: Сучасна проза. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 19 20 21 ... 65
Перейти на сторінку:
вип'ємо… Коли удруге доведеться так? Та чи й доведеться? Покинь їх!

— І справді, нумо вип'ємо… Що вони?! — призро одказав Йосип і посунувся до брата.

Тим часом Настя загомонила Параску, примішався до їх старий–стара. Онисько повів розмову про будущину. Він так не покине Йосипа, він не зоставить Параски. Через сіни у їх зайва хата… Чого Параска буде по чужих хатах тинятися? Тут, дома, їй і покійніше, і безпечніше. Він завтра і перевезе їх.

Параска більше згорда, ніж з дякою, прийняла річ старого… Звісно, вона переїде. Чого їй зоставатися між чужими, коли є свої — рідні? Це страмно було б і родові, як сина у москалі узяли — невістку геть одіпхнути… У їх син, у їх дитина. Хто об йому буде піклуватись, коли батько в службі? Звісно, дід та баба…

Йосип сидів біля Якова і слухав.

— Та ти рада будь… Тобі у ногах лазити та дякувати, — одказав він на річ Параски.

— Та буде, Йосипе… Годі. Хай вони там собі погомонять. Чого тобі до їх мішатись? — здержував Яків.

Йосип не вгомонювався. Прихилившись до брата, почав він йому жалітися на жінку, на долю, на свій дурний розум…

— Щасливий ти, Якове! — казав він. — Щасливий! Он твоя сидить… тиха та мирна… Молитися до неї, та й годі!.. А глянь на мою? Відьма… відьмою і дивиться, і дише… А все–таки я її люблю! Ти не повіриш, як мені її шкода!

Сльози на його очах грали, голос тремтів, гіркий жаль та туга у йому почувалися. Яків тільки глибоко зітхнув на братову річ.

— Її люблю… — прихилившись до брата, тихо почав знову. — А сина?.. похвалюся тобі… Ти нікому не скажеш? Не кажи, брате. Який він мені син?.. Брате, Якове! вона тут буде… при батькові, при тобі. Дивися ти за нею… гляди її… Що друге буде… чи син, чи дочка, прийми його, як рідне, як своє… Мене не буде — будь йому за батька…

І Йосип заплакав.

Яків утішав його, клявся, божився… аж тужить Йосип.

Старий побачив, умішався:

— Чого ти, Йосипе?

Йосип припав до столу, щоб скрити своє заплакане лице.

— Випили — виплачемося! — шпигонула Параска…

Йосип, як опечений, кинувся:

— Параско! ще ти мало мене мучила? мені дозоляла?! — скрикнув він і заскреготав зубами.

— Діточки мої! — умішалася стара своїм тихим та ласкавим голосом. — Чого ви, мов чужі ті, сваритеся? Та ще тоді, коли, може, упосліднє… у одній хаті… за одним столом…

Стара не доказала — розплакалася. Розплакався старий і Настя, Йосип, приткнувшись до столу, мотав головою, Яків низько–низько склонився, одна Параска байдуже сиділа і гризла медяник.

Уже було пізно, добиралося до півночі. Старий не пустив ні Йосипа, ні Параски додому; Явдоха нанесла подушок у другу хату, послала молодим. Настя і Яків пішли до себе. Зостався старий з старою.

— А що, може, не Йосип? може, не син? Де ти знайдеш такого другого? — хвастався Онисько перед Явдохою.

— Та вона недобра, — додала плачучи стара. — Їй і трохи його не шкода. Як то вона уживеться з нами?

Онисько наче не чув. Він знову почав річ про Якова.

— А Яків? Яків хіба не брат? Послідня сотня рублів була — і ту віддав братові!.. Не журись, стара, недурно ми вік прожили з тобою! — згорда сказав Онисько, ліг і швидко заснув.

Явдосі не спалося. Стару голову турбували важкі та нерадісні думки про Йосипову долю… Як об йому замолоду піклувались… і от все те марно пішло. Знайшлася та людина, що одірвала його від її серця. Тепер, коли він знову вернувся до роду… жити б та бога хвалити… тепер знову його одривають, навіки одривають. Вона не побаче його ніколи, він не йтиме за труною її. А бог знає, може, ще вона і його переживе… може, вража куля, як косою, скосе його молоде життя… За віщо? ради чого?

Її серце розривалося від болю, і вона одно знала — усю ніч заливала його гіркими сльозами.

А в другій хаті, через сіни, під її плач гіркий Йосип, припавши до Параски, шептався з нею:

— Парасочко! моя доле!.. Швидко не стане мене тута. Хіба яка глуха чутка донесе до мене звістку, що тут робиться з вами… Слухайся батька, корися матері. Вони добрі люди… Я був у їх непокірливим сином.

— Ти скажи їм, Йосипе, щоб вони одділили мене, от як одділили Якова… Знаєш: своя хата — покришка.

— Навіщо, Парасю? Під приводом матері ти учитимешся хазяйнувати, учитимешся доглядати дітей, як вона своїх доглядала.

— Хіба я сама не зумію? Вони старі — і все роблять по–старому. Хіба я, живучи з тобою півтора року, не вела свого хазяйства? А за дитину не журися. Василя я нікому не припоручу; сама виходжу, сама вигляжу… У школу віддам… у люди виведу… Я його паничем зроблю… А ти тим часом вислужишся, офицера заслужиш… вернешся додому з аполєтами… Я офицершею буду! — радісно сказала вона і пригорнулася до його…

У темноті роздався наче поцілунок, а потім кашель… а потім Параска сплюнула.

У Йосипа серце заколотилося… Ті обійми, той поцілунок наче п'янким трунком налили його… Голова закрутилася… і, припавши до Парасчиного лона, він легко заплакав…

— Ні, не любить вона його, — тії ж таки ночі казала Настя Якову, як вони вернулися в свою господу. — Така вона хороша, така вродлива… а й трохи не любить його.

— Не забігай, Насте, вперед. Ще ти не знаєш її, — одказав Яків. — А брата шкода… шкода!

На другий день Онисько перевіз Йосипову худібчину і помістив у противній через сіни хаті, на журбу та досаду Парасчину. Вона цілий день ходила зап'ята платком, нахмурившись. Як її не хотіла Настя розговорити, з якого боку не забігала до неї з розмовою, — Параска нехотя відказувала на ласкаві братової питання.

«Я помилилася… Вона справді любить його… не журилася б так, коли б не любила», — подумала Настя.

Через тиждень виряджали Йосипа. Скільки було сліз–плачу!

Параска теж сумувала. Онисько перед одходом прилюдно сказав

1 ... 19 20 21 ... 65
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Як ведеться, так і живеться, Панас Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Як ведеться, так і живеться, Панас Мирний"