Читати книгу - "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
У 1931—1932рр. молоде покоління встановило контроль над керівними органами Крайової екзекутиви ОУН. Хоча цей політичний орган підпорядковувався керівництву у вигнанні, саме на нього покладали відповідальність за політику ОУН у Східній Галичині та Волині. 1931-го головою Крайової екзекутиви став Степан Охримович (іл. 41), член СУНМ. Референтуру пропаганди він доручив своєму другові — Степанові Бандері, однокласнику та товаришу по «Пласту». За словами Мірчука, у роки навчання у Стрийській гімназії Охримович та Бандера разом штудіювали «Самостійну Україну» Міхновського[209].
У травні 1932р. новим Провідником Крайової екзекутиви став Богдан Кордюк; Степан Бандера — його заступником; Володимир Янів (іл. 39) — головою політико-ідеологічної референтури; Ярослав Стецько (іл.27) — заступником Яніва; Роман Шухевич очолив військову референтуру[210]. Представники молодого покоління, що формально залежали від керівництва у вигнанні, намагалися формувати власну політику, показавши незабаром, що вони налаштовані ще радикальніше порівняно зі старшими товаришами. Виявилося, що саме молодь більшою мірою готова до самопожертви, застосування терору та насильства з політичних мотивів, зокрема вбивства членів ОУН та інших українців, яких звинувачували у різних видах зрадництва. Відмінність поколінь стала надзвичайно відчутною після того, як у червні 1933 року Крайову екзекутиву ОУН очолив Бандера[211].
Хоча молоде покоління загалом було радикальнішим та фанатичнішим, воно не завжди брало на озброєння ідеї, які були більше фашистськими за своєю суттю, ніж ідеї старшого покоління. Наприкінці двадцятих та в тридцятих роках головними пропагандистами фашизму в ОУН були Микола Сціборський (іл.42) та Євген Онацький. Так само, як і Дмитро Донцов (іл. 50), ці люди розробляли українську концепцією фашизму. Андрій Мельник, який змінив Коновальця на посту керівника ОУН, також, зважаючи на все, був прихильником фашизму. У листі Йоахіму фон Ріббентропу (від 2 травня 1939 р.) Мельник запевняв, що ОУН «є ідеологічно близькою до подібних рухів у Європі, особливо до націонал-соціалізму у Німеччині та фашизму в Італії»[212]. На II Великому зборі ОУН, який відбувся у Римі в серпні 1939р., вперше за історію організації офіційно використали титул «вождь» і надали його Мельникові[213]. Молоде покоління, зі свого боку, переймало інші фашистські патерни, зокрема принцип фюрерства (Führerprinzip), що відбувалося переважно завдяки впливу на його представників ідей їхнього визнаного авторитету — письменника Донцова. «Вождем української нації та національної революції» називали Коновальця (у листівках, які, скоріше за все, надрукували до Трійці 1934-го)[214].
Молоді оунівці, заохочені своїми старшими колегами, здійснювали приголомшливі теракта, публічний розголос яких допомагав керівництву у вигнанні збирати кошти (поміж українців Північної Америки) на підтримку революційної діяльності. Оунівці подавали терор як засіб патріотичної боротьби проти окупантів, а відповідні судові процеси розглядали як майданчик для популяризації «українського питання». Щоправда, на конференції, яка відбулася у червні 1933-го в Берліні, Коновалець офіційно не схвалив пропозиції Бандери щодо застосування терору, але він і не намагався зупинити теракта, які здійснювали представники молодого покоління[215].
Масові арешти, які відбулися після вбивства Перацького у червні 1934 р., викликали хаос у лавах ОУН. Бандеру як голову Крайової екзекутиви змінив Осип Мащак (іл. 43), після арешту останнього (20 грудня 1934-го) цю посаду обійняв поміркованіший Лев Ребет (іл.44). Після взяття Бандери під варту Крайова екзекутива припинила вбивства й видовищні пропагандистські акції та зосередилася на зміцненні своїх волинських структур. Кількість українців, які долучалися до руху, зростала швидкими темпами. Незадовго до Другої світової ОУН нараховувала у своїх лавах 8-20 тис. осіб, не враховуючи кількох тисяч симпатиків[216].
Етнічне та політичне насильство
Спроби вбивства поляків, українців, євреїв та росіян, які здійснювали у міжвоєнний період члени УВО та ОУН, були не завжди результативними. Деяких із потенційних жертв, наприклад Юзефа Пілсудського, вважали засновниками чи важливими державними діячами «окупаційної держави». Інші, як-от Тадеуш Голувко, голова Департаменту зі східних питань Міністерства закордонних справ, і Генрик Юзевський, волинський воєвода, — були прихильниками польсько-українського примирення. Українці, серед яких були директор середньої школи Іван Бабій та журналіст і політичний діяч Сидір Твердохліб, часто не схвалювали дій ОУН і не гребували співпрацею з польською владою. Відразу після того, як Бандера став на чолі Крайової екзекутиви, оунівці вбили кількох членів своєї організації, серед яких були Яків Бачинський та Марія Ковалюк. Крім політичних вбивств, ОУН скоїла певну кількість вбивств під час збройних пограбувань банків, поштових відділень, поліцейських дільниць та приватних домогосподарств[217].
ОУН вважала терор інструментом пропаганди, який спроможний привернути міжнародну увагу як до становища українців у Польщі й радянській Україні, так і до їхньої «боротьби за незалежність». Теракта, під час яких убивали людей, були найпотужнішим способом привернути увагу громадськості. До переліку інших видів цієї діяльності належали підпали польських посівів та сільгоспбудівель, а також руйнування залізничних шляхів та ліній зв’язку. Велику кількість подібних акцій оуніувці та їхні молоді помічники влаштували у період з 12 липня по 24 вересня 1930р. У відповідь на масові українські теракта польська влада відреагувала контрзаходами: 16 вересня 1930-го розпочалась кампанія, евфемістично названа пацифікацією (умиротворенням, Pacyfikacja, пол.), яка тривала до 30 листопада 1930р. (іл.29). Для придушення терору ОУН польська влада залучила армію та поліцію. Тими днями значна кількість українців, яких звинувачували у підтримці ОУН, зазнала переслідувань, арештів та побиття; декого вбили. У той же час заборонили діяльність скаутської організації «Пласт» та припинили навчання у трьох українських гімназіях. Залишається нез’ясованим, з якою метою ОУН здійснювала підпал та саботаж: щоб спровокувати повстання? Чи щоб збурити криваву реакцію? Або недопустити перемовин між польськими й українськими політиками? Проте саме Pacyfikacja надала ОУН та іншим українським політичним організаціям підстави для подання до Ліги Націй скарг на дискримінаційну політику польського уряду. Неприйнятне ставлення польської влади до українців також привернуло увагу і деяких міжнародних газет[218].
Складно встановити, скільки людей вбили УВО та ОУН в період з 1921 по 1939 рр. Посилаючись на інформацію, яку надав Петро Мірчук, Олександр Мотиль підрахував, що у цей час УВО та ОУН намагалися вбити 63 людини: 36 українців, 25 поляків, одного росіянина та одного єврея. Варто зазначити, що Мірчук був членом ОУН (1939-го він керував референтурою пропаганди Крайової екзекутиви). У своїх численних повоєнних
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі», після закриття браузера.