Читати книгу - "Занурення в патерни проектування, Олександр Швець"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Адаптер дозволяє створити об’єкт-прокладку, який перетворюватиме виклики програми у формат, зрозумілий сторонньому класу.
Якщо вам потрібно використати декілька існуючих підкласів, але в них не вистачає якої-небудь спільної функціональності, а розширити суперклас ви не можете.
Ви могли б створити ще один рівень підкласів та додати до них забраклу функціональність. Але при цьому доведеться дублювати один і той самий код в обох гілках підкласів.
Більш елегантним рішенням було б розмістити відсутню функціональність в адаптері й пристосувати його для роботи із суперкласом. Такий адаптер зможе працювати з усіма підкласами ієрархії. Це рішення сильно нагадуватиме патерн Декоратор.
Кроки реалізаціїПереконайтеся, що у вас є два класи з незручними інтерфейсами:
корисний сервіс — службовий клас, який ви не можете змінювати (він або сторонній, або від нього залежить інший код); один або декілька клієнтів — існуючих класів програми, які не можуть використовувати сервіс через несумісний із ним інтерфейс.Опишіть клієнтський інтерфейс, через який класи програм могли б використовувати клас сервісу.
Створіть клас адаптера, реалізувавши цей інтерфейс.
Розмістіть в адаптері поле, що міститиме посилання на об’єкт сервісу. Зазвичай це поле заповнюють об’єктом, переданим у конструктор адаптера. Але цей об’єкт можна передавати й безпосередньо до методів адаптера.
Реалізуйте всі методи клієнтського інтерфейсу в адаптері. Адаптер повинен делегувати основну роботу сервісу.
Програма повинна використовувати адаптер тільки через клієнтський інтерфейс. Це дозволить легко змінювати та додавати адаптери в майбутньому.
Переваги та недоліки Відокремлює та приховує від клієнта подробиці перетворення різних інтерфейсів. Ускладнює код програми внаслідок введення додаткових класів. Відносини з іншими патернамиМіст проектують заздалегідь, щоб розвивати великі частини програми окремо одну від одної. Адаптер застосовується постфактум, щоб змусити несумісні класи працювати разом.
Адаптер змінює інтерфейс існуючого об’єкта. Декоратор покращує інший об’єкт без зміни його інтерфейсу. Причому Декоратор підтримує рекурсивну вкладуваність, на відміну від Адаптеру.
Адаптер надає класу альтернативний інтерфейс. Декоратор надає розширений інтерфейс. Замісник надає той самий інтерфейс.
Фасад задає новий інтерфейс, тоді як Адаптер повторно використовує старий. Адаптер обгортає тільки один клас, а Фасад обгортає цілу підсистему. Крім того, Адаптер дозволяє двом існуючим інтерфейсам працювати спільно, замість того, щоб визначити повністю новий.
Міст, Стратегія та Стан (а також трохи і Адаптер) мають схожі структури класів — усі вони побудовані за принципом «композиції», тобто делегування роботи іншим об’єктам. Проте вони відрізняються тим, що вирішують різні проблеми. Пам’ятайте, що патерни — це не тільки рецепт побудови коду певним чином, але й описування проблем, які призвели до такого рішення.
Також відомий як: BridgeМіст — це структурний патерн проектування, який розділяє один або кілька класів на дві окремі ієрархії — абстракцію та реалізацію, дозволяючи змінювати код в одній гілці класів, незалежно від іншої.
ПроблемаАбстракція? Реалізація?! Звучить страхітливо! Розгляньмо простенький приклад, щоб зрозуміти про що йде мова.
У вас є клас геометричних Фігур, який має підкласи Круг та Квадрат. Ви хочете розширити ієрархію фігур за кольором, тобто мати Червоні та Сині фігури. Але для того, щоб все це об’єднати, доведеться створити 4 комбінації підкласів на зразок СиніКруги та ЧервоніКвадрати.
Кількість підкласів зростає в геометричній прогресії.
При додаванні нових видів фігур і кольорів кількість комбінацій зростатиме в геометричній прогресії. Наприклад, щоб ввести в програму фігури трикутників, доведеться створити відразу два нових класи трикутників, по одному для кожного кольору. Після цього введення нового кольору вимагатиме створення вже трьох класів, по одному для кожного виду фігур. Чим далі, тим гірше.
РішенняКорінь проблеми полягає в тому, що ми намагаємося розширити класи фігур одразу в двох незалежних площинах — за видом та кольором. Саме це призводить до розростання дерева класів.
Патерн Міст пропонує замінити спадкування на делегування. Для цього потрібно виділити одну з таких «площин» в окрему ієрархію і посилатися на об’єкт цієї ієрархії, замість зберігання його стану та поведінки всередині одного класу.
Розмноження підкласів можна зупинити, розбивши класи на кілька ієрархій.
Таким чином, ми можемо зробити Колір окремим класом з підкласами Червоний та Синій. Клас Фігур отримає посилання на об’єкт Кольору і зможе делегувати йому роботу, якщо виникне така необхідність. Такий зв’язок і стане мостом між Фігурами та Кольором. При додаванні нових класів кольорів не потрібно буде звертатись до класів фігур і навпаки.
Абстракція і РеалізаціяЦі терміни було введено в книзі GoF 8 при описі Мосту. На мій погляд, вони виглядають занадто академічними та показують патерн складнішим, ніж він є насправді. Пам’ятаючи про приклад з фігурами й кольорами, давайте все
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Занурення в патерни проектування, Олександр Швець», після закриття браузера.