BooksUkraine.com » Публіцистика » Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі 📚 - Українською

Читати книгу - "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі"

4
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ" автора Гжегож Россолінськи-Лібі. Жанр книги: Публіцистика. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 22 23 24 ... 274
Перейти на сторінку:
надрукував книгу Муссоліні «Доктрина фашизму» (La Dottrina Del Fascismo)[242]^. 1934 p. біографія Муссоліні, написана Михайлом Островерхом, з’явилася у першому томі видання «Книгозбірня Вістника». Редактором цієї книги був Донцов. Того ж року часопис надрукував біографію Гітлера авторства Ростислава Ендика (іл.48). Обидві біографії написано у жанрі агіографії й за своєю суттю були крайньою правою пропагандою, та обидві розпочиналися з апологетичного вступу Донцова. У цих працях Муссоліні та Гітлера подано сучасними політиками, які ведуть та уособлюють рухи, що здатні забезпечити порядок та мир у Європі. Ці біографії познайомили українців з концепцією фашистського вождя, який керує з доброї волі нації та символізує саму націю. Крім того, «Вістник» надрукував праці інших нацистських ідеологів, зокрема Ґебельса та Розенберга[243]. Згідно з мемуарами Льва Ребета, голови Крайової екзекутиви ОУН у 1934–1938 рр., українська націоналістична молодь з ентузіазмом читала це видання (іл. 87), а її ідейні настрої багато в чому перетиналися з позицією цього часопису[244].

Український націоналізм міжвоєнного періоду Донцов вважав різновидом фашизму, і щоб інтегрувати цей рух до родини європейських фашистських рухів, він прагнув його радикалізувати та модифікувати. Спроби Донцова познайомити західноукраїнську молодь з цим новим політичним явищем мали певний успіх. 1934-го (у рік друку біографій Гітлера та Муссоліні у «Книгозбірні Вістника») Володимир Левинський (іл.46) відзначав: «Ах, як нині серед української студентської молоді поширений культ Муссоліні, Гітлера та інших фашистівських силачів! Скільки ж усяких Муссолінят і Гетлєрінят наплодилось у нас під впливом лектури Донцова!» (іл. 47)[245].

Багато українських студентів та школярів мріяли стати фюрером чи дуче. Серед українських націоналістів точилися дискусії стосовно двох фашистських лідерів, їхніх систем та держав. У багатьох з них Гітлер був популярнішою особою, ніж Муссоліні, оскільки їм імпонував його фундаментальний антисемітизм, антикомунізм, а також його стратегія захоплення влади. 1935 р. Ігор Вірлий писав, що Гітлер зачарував західних українців: «на своїх прапорах він виписав: Згинь, жиде! — бо жидівство являлося тим розносієм комуністичного зразка. Він бив у підстави, у підпори комунізму»[246]. Вчителька Софія Русова пригадувала, що відразу після вступу до скаутської організації «Пласт» (яка була «вся з націоналістів»), її онук почав захоплюватися націоналізмом, Муссоліні та Гітлером[247].

На ставлення Донцова до євреїв значною мірою вплинув виправ-дальний вирок у справі Самуїла Шварцбарда (людини, яка 25 травня 1926-го вбила в Парижі Симона Петлюру). Французький суд присяжних виправдав Шварцбарда, оскільки взяв до уваги, що вбивство було скоєне заради помсти за погроми, вчинені армією Петлюри[248]. Вирок дуже вплинув на українських націоналістів: саме після цього суду вони припинили приховувати свій антисемітизм. Донцов перетворився на одного з головних пропагандистів антисемітизму. Він атакував євреїв як із «расистських» мотивів, так і з політичних, ототожнюючи євреїв з СРСР, який він вважав головним «окупантом» української території та основним ворогом українців. Для Донцова євреї були винними з багатьох причин, але не так, як росіяни, — фактичні «окупанти» України. У відповідь на процес над Шварцбардом Донцов заявив, що російська та єврейська проблеми щільно переплетені, тому українці мають вирішити російську проблему, щоби потім мати змогу вирішити єврейську: «Се убійство є акт помсти агента російського імперіялізму над людиною, яка стала символом змагань нації проти її поневолення Росією. Справа не зміняється від того, що в данім випадку агентом російського імперіялізму виступив Жид. З стремліннєм жидівства грати неналежну йому ролю панів на Україні мусимо і — не вважаючи ні на що — будемо боротися… Ні одно правительство не взяло до себе на службу стільки Жидів, як то зробив московський Совнарком. Можна було завчасу передбачити, коли Росіяне, мов Пілати, умиють руки і скажуть пригнобленим націям: ”В усьому винен Жид“…Жиди винні, страшенно винні, як ті, що помагали закріпити на Україні російське панованнє, але — не “в усьому винен Жид“. В усьому винен російський імперіалізм. Лиш коли впаде Росія на Україні, зможемо ми й впорядкувати в себе жидівське питання так, як се лежатиме в інтересі українського народу»[249].

Донцовську характеристику євреїв схвалило молоде покоління оунівців; вони майже дослівно повторили її в постановах II Великого збору ОУН(б)[250]. 7 червня 1936р., у день пам’яті Симона Петлюри, оунівці розповсюджували листівки з закликом: «Увага! За нашого головного вождя Семена Петлюру ріж, бий усіх євреїв, геть з євреями з України, хай живе Українська держава»[251].

У тридцяті роки серед українських націоналістів набув особливої популярності модерний вид антисемітизму, у межах якого євреїв сприймали як расу, а не як релігійну групу. Антисемітизм такого штабу популяризувався, наприклад, у брошурі «Жидівська проблема в Україні», авторства члена ОУН та ідеолога Володимира Марганця, який тоді перебував під враженням від Нюрнберзьких законів 1935р. На відміну від Донцова, який звертав увагу на те, що євреї були поплічниками російських імперіалістів та силами, на які спирався СРСР, Марганець покладався на антисемітський дискурс націонал-соціалістів Німеччини. Як і нацисти, він вважав «єврейську проблему» расовою і, подібно до нацистів, запевняв, що українська нація стала жертвою євреїв. Для Марганця «єврейська проблема» в Україні була складнішою, ніж в інших європейських країнах, бо в Україні було більше євреїв, ніж будь-де у Європі. Особливо проблематичними були міста, де євреї посідали панівне становище (карта № 9). Марганець запевняв, що треба «очистити» ці міста від євреїв і, таким чином, вирішити «життєву проблему [української] нації». Першим кроком до вирішення «єврейської проблеми» мала бути їх ізоляція від українців. Марганець переконував, що інакше євреї зіпсують психологію та кров української раси та забруднять українську націю. Тому будь-яке тісне співіснування з євреями було небажаним. Щоб припинити взаємозв’язок між двома «расами», євреї, за його словами, повинні ходити у власні школи, мати власні газета, ресторани, кафе, театри, борделі та кабаре, їм має бути заборонено використання українських еквівалентів. Змішані шлюби між євреями та українцями треба заборонити, як у Німеччині[252].

Антисемітських аспектів ідеології українського націоналізму ОУН неухильно дотримувалася і у своїй практиці. 1935-го оунівці провели акцію, під час якої розбили вікна єврейських будинків Станіславівського воєводства (зокрема у Жидачівському, Калуському та Стрийському повітах та ін.)[253]. У червні 1936р. оунівці Костопільського повіту, що на Волині, дійшли висновку, що «євреї шкодять українській нації». Невдовзі після цього тамтешні оунівці підпалили кілька єврейських будинків. У результаті цього підпалу близько ста єврейських родин залишилися без даху над головою[254].

Серед українців, які мешкали у II Речі Посполитій, не тільки українські націоналісти були одержимі «єврейським більшовизмом». Цей антисемітський стереотип був поширений і серед так званих

1 ... 22 23 24 ... 274
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі"