Читати книгу - "Руйнівниця фортець, Марчін Швьонтковський"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
– Ну, так, – пробурмотіла Катаріна .– Якби Вільгельм Гессенський, архієпископ Майнца чи навіть імператор дізналися про те, що відбувається, вони негайно прислали б сюди орду війська, щоб повернути ці землі їх законним власникам.
– Отож.
Наступного дня вирушили вдосвіта. Ханов був дуже задоволений темпом.
– Ми можемо досягти Вюрцбурга сьогодні вдень, – сказав він, явно пишаючись своїми солдатами. – Залишення таборів було не такою вже й поганою ідеєю. У Бухені торговці були дуже раді продати нам щось. А ми ж могли б спустошити їхні склади майже задарма.
– Люди, які не мають доступу до золота, сумують за ним, – сентенційно прокоментував Еркісія.
– Можливо, але тут було щось більше. Ці люди були щиро раді спілкуватися з кимось зі сторони. Вони пропонували нам такі ціни, які викликали у мене сміх. Шилінг за бушель вівса? Навіть при найбільшому врожаї так дешево не буває. Просто поговорити, затримати, навіть, запросити додому. Захоплюючі речі.
Від такого теплого прийому бійці зраділи ще більше, ніж учора. Найманців звикли зустрічати камінням і ненавистю, а не квітами і хлібом. Тому, цікавлячись тим, що станеться з ними далі на цій дивній землі, відвойованій для світу, вони йшли маршем із чудовою відданістю та енергією. Проте краєвид ставав дедалі похмурішим. Чим ближче вони наближалися до Вюрцбурга, тим ясніше ставало, що нещодавно тут сталося щось погане. Села пустували або в них жили лише жінки; міста мовчки закривали свої ворота. Де-не-де вони бачили сліди боїв і спалені будівлі, тіла в ровах. Чим ближче до столиці, тим більше. На обрії також виднілися зграї ворон і круків, вірна ознака того, що десь там були побоїща.
Як і передбачав полковник, дими над Вюрцбургом вони побачили через кілька годин після полудня. Підійшовши до міста на відстань пострілу, загін зупинився, очікуючи, що хтось виїде їм назустріч. Чекали даремно. Нарешті Катаріна, якій не терпілося, зажадала продовжити похід. З обережності Ханов наказав солдатам зарядити зброю.
Вони підійшли до міста з боку фортеці Марієнберг, над якою не майоріло жодного прапора. Ханов повів колону на невеликий пагорб поруч із містом, укритий пожовклою та стиглою травою. З пагорба їм було добре видно всю місцевість. На сусідньому пагорбі грізно височів замок, але ні на зубцях стіни, ні на валах, що оточували його, не було нікого. Над містом по той бік річки здіймався дим з труб, і на вулицях було видно людей, але, здавалося, нікого не цікавило прибуття, що не кажи, великого військового підрозділу. Все це видавалося дуже підозрілим.
Катаріна наказала розбивати табір.
– Тільки легкий, – сказала вона, – без окопування. Бог його знає, як швидко нам доведеться вибиратися звідси. І признач сто чоловік, щоб пішли зі мною до міста.
– Чому б нам просто не зайняти його?
– Тому що, як я вже казала, ми маємо повернутися до Гейдельберга через п’ять днів. Що б не сталося, завтра вранці виступаємо в поворотну путь.
Коли рота зібралася на схилі пагорба, дівчина кивнула Еркісії, і вони рушили до фортеці та прилеглого до неї мосту, що поєднував береги Майну. Про всяк випадок вона надягла свій нафарширований реагентами чвертьпанцир і причепила до пояса кинджал. Вони зупинилися біля підніжжя замку, і Катаріна послала команду найманців подивитися, що відбувається всередині. Ті повернулися через двадцять хвилин.
– Замок зовсім безлюдний, ясновельможна пані, – доповів сержант. – Ми знайшли лише кілька гвардійців і кілька типів у чорному. Вони сидять у підвалі зовсім п'яні. На бастіонах стоять гармати, але без обслуги. Кімнати розграбовані. Укріплення цілі, тому ззовні їх ніхто не завойовував. Здається, гарнізон збунтувався, але з цих п'яниць нічого витягти не вдалося.
Дівчина кивнула і запитально подивилася на Еркісію.
– Думаю, що нам варто їхати до університету. Там можуть знайтися відповіді на кілька питань.
Вони рушили через міст. Ніхто не турбував їх, коли вони переходили річку. Увійшовши між будівель, загін розійшовся, шукаючи, з ким би можна було поговорити. Їм вдалося спіймати кількох містян і селян, але ніхто з них не хотів говорити, а допитувати їх на вулиці було важко. Лише один сказав сентенційно:
– Так, пані, про те, що ми тут пережили за цей рік, і немає сенсу говорити. Дайте спокій, будь ласка, ми чесні люди.
Коли вони пройшли кілька кварталів і звістка про їхнє проникнення поширилася по всьому місту, вулиці були зовсім безлюдні, а віконниці та двері всіх будинків були наглухо зачинені. Найманці вже було почали їх виламувати, але Катаріна їх зупинила. Все це дуже непокоїло, тому вона хотіла якомога швидше потрапити до університету.
Чим ближче вони наближалися до великої будівлі, тим більше ознак свідчило про запеклі бої. У кам’яницях вибиті вікна та зірвані з петель двері. Одна кам'яниця ще диміла після пожежі, яка охопила половину будинку. Тут і там на тротуарі були сліди крові. У самій будівлі університету вікна на першому поверсі були забиті дошками, а більшість вікон на верхніх поверхах були розбиті. На вулиці перед брамою стояла покинута гармата, яка випала з лафету і стволом опиралася на землі, в ворота, очевидно, влучила та сама гармата, бо в самому центрі була величезна діра. Обабіч вулиці стояли барикади з дощок, меблів та зірваних з петель дверей. Катаріна наказала солдатам зайняти ці імпровізовані укріплення й уважно оглядатися, поки вона злізла з коня. Еркісія наслідував її прикладу.
– У мене починають виникати деякі
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Руйнівниця фортець, Марчін Швьонтковський», після закриття браузера.