Читати книгу - "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
В українському національному дискурсі XIX ст. мав підтримку і соціалізм, але після Першої світової низка українських мислителів піддала його осуду. Одним із найактивніших критиків соціалізму був Донцов, який до війни дотримувався марксистських поглядів. Він затаврував соціалізм як різновид комунізму, що асоціювався з СРСР. Таким чином український націоналізм віддалився від соціалізму та змістився у бік крайнього націоналізму й фашизму[270]. У той самий час євреїв усе частіше почали називати агентами комунізму. У липні 1936 року у м. Сколе оунівці та інші націоналісти влаштували на честь Січових стрільців комемораційний захід. Один із учасників події, Петро Мірчук, згадував, що цьому дійству намагалися заважати комуністи, тому націоналісти вбили двох з них, одного з яких Мірчук назвав «безсоромним єврейсько-комуністичним фотографом». Також у багатьох будинках, де жили комуністи, націоналісти розбили вікна. Мірчук вважав ці дії законними методами поводження з комуністами та євреями[271].
Вороже ставлення до комунізму не заважало українським націоналістам використовувати комуністичні символи із власною метою та надавати націоналістичного змісту таким комуністичним святам, як 1 травня. Ефект був неочікуваним. Націоналістичні елементи не тільки не вивели з ужитку комуністичних елементів, а навпаки, міксувалися з ними. По суті, ці нові образи нагадували німецьку націонал-соціалістичну естетику[272].
Спроба інтегрувати Першотравень в український націоналістичний ужиток також продемонструвала, що українські націоналісти, так само як націонал-соціалісти й італійські фашисти, намагались залучити до свого руху робітників. Оскільки Галичина була переважно аграрним регіоном, а українці здебільшого мешкали та працювали в сільській місцевості та були селянами (рідше — фермерами), не дивно, що ОУН не приділяла так багато уваги «робітничим масам», як це робили німецькі націонал-соціалісти чи італійські фашисти. Для українських націоналістів логічнішим було зосередитися на сільському населенні, наголошуючи на фольклорних і народних мотивах. Цей підхід не дуже відрізнявся від програм інших центрально- і східноєвропейських фашистських течій, як-от: «Залізна гвардія» в Румунії, партія Глінки у Словаччині, партія «Стрілохрест» в Угорщині та усташі в Хорватії[273].
Ще одним важливим елементом ідеології українського націоналізму була релігія, хоча відносини між ГКЦ та ОУН завжди були складними. Українські націоналісти, як і ГКЦ, завжди були спрямовані проти матеріалізму та комунізму. Більшість оунівців Галичини були греко-католиками. Багато хто з лідерів ОУН, зокрема Бандера, Ленкавський (іл.28), Стецько та Матвієйко, були синами греко-католицьких священиків. 1931р. Андрій Шептицький, предстоятель ГКЦ, який для українців був моральним авторитетом, заснував Український католицький союз (УКС), що співпрацював з українськими націоналістами. Того ж року УКС заснував Католицьку акцію української молоді (КАУМ), яку очолив Андрій Мельник, управитель маєтку Шептицького. Офіційною ідеологією КАУМ став «Християнський націоналізм»[274]. Український націоналізм та ГКЦ мали спільних ворогів — комунізм та СРСР. Греко-католицькі священики, як і націоналісти, часто демонізували комунізм. М. Чернега, наприклад, називав комунізм «червоним демоном»[275].
Шептицький, загалом і в цілому, підтримував український націоналізм, але він скептично ставився до радикалізації молодого покоління, яке звинувачувало своїх батьків у тому, що вони не змогли створити української держави. 1932 р. у пастирському посланні до української молоді, він засудив «насилля та сліпий терор», відхід від традицій, поспішність, радикалізацію українського патріотизму та захоплення фашизмом[276].
Важливим питанням, яке у міжвоєнний період розділяло ГКЦ й українських націоналістів, було питання лояльності до польської держави. Зокрема, ГКЦ брала участь у фестивалі «Молодь заради Христа», продемонструвавши свою прихильність до II Речі Посполитої, у той час, як ОУН від цього заходу дистанціювалася[277]. Іншою проблемою був конфлікт між релігійними та націоналістичними пріоритетами. Греко-католицькі священнослужителі вважали Бога найважливішою цінністю, а українські націоналісти, відповідно, націю[278]. Але на практиці українські націоналісти охоче використовували релігійні символи та естетику, сакралізуючи таким чином свої політичні цінності, героїку та мету. До того ж ідеологія українського націоналізму та греко-католицька релігійність були найважливішими складовими галицької української ідентичності. Це можна побачити на прикладі брошури «Націоналізм і католицизм» Миколи Конрада, професора Богословської академії Львівського університету, що вийшла друком в УКУ (1934р.): «Дай Боже, щоб у нас ті два ідеалізми: релігійний і націоналістичний: католицьке “вірую” і націоналістичне “хочу”, гармонійно злучилися як два чисті тони української душі в один акорд, щоби розбудили наші зів’ялі серця — а повстане нова ера віри, любови й сили, національної могутньої єдності й одного непоборного фронту»[279].
Для формування основ своєї ідеологічної орієнтації молоде покоління ОУН використовувало релігійні моделі. 1929 р. Степан Ленкавський (лідер СУНМ, член ОУН та близький товариш Бандери) склав «Десять заповідей українського націоналіста», також знаних як «Декалог українського націоналіста» чи «Декалог ОУН». У Декалозі Ленкавського межі між ідеологією та релігією розмивалися, але по суті можна сказати, що у цьому тексті релігійна мораль підривалися ідеологічною аморальністю (через появу «нової релігії, релігії українського націоналізму»)[280].
Хоч і не кожен молодий член ОУН був, як Бандера, з родини священика, молодь Галичини зростала у суспільстві, для представників якого релігія була беззаперечною системою цінностей. У таких умовах релігія була ефективним засобом, за допомогою якого формувались основи та структури ідеології. Надалі стирання межі між релігією та націоналізмом (фактично — послаблення релігійних основ ідеологією) було дієвим способом змінити мораль цілої релігійної групи. У першому варіанті сьомої заповіді Декалога Ленкавського йшлося: «Не завагаєшся виконати найбільший злочин, якщо цього вимагатиме добро Справи». Пізніше слова «найбільший злочин» замінили словами «найнебезпечнішого чину»[281]. Першу заповідь Декалога «Здобудеш Українську Державу, або загинеш у боротьбі за Неї» запозичено із «Самостійної України» Міхновського, в якій він писав: «або ми переможемо у битві, або помремо». У системі цінностей Декалога Ленкавського життя українських націоналістів та їхніх «ворогів» не мало жодної ваги. Убивство в ім’я нації чи з «вірної причини» було бажаним та моральним вчинком[282].
Іншими списками правил та принципів, які сприймалися доповненням до Декалогу, стали також «12 прикмет характеру українського націоналіста» та «44 правила життя українського націоналіста». В «12 прикметах…» перелічені такі якості українського націоналіста, як «чесний», «відважний» та «обережний, це значить, що він завжди суворо придержується усіх засад конспірації». «44 правила…» Зенон Коссак написав у в’язниці. У правилі № 14 автор звертається до совісті читача: «Будь свідомий того, що Ти є співвідповідальним за долю цілої Нації». У правилі № 40
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі», після закриття браузера.