Читати книгу - "Пацієнт, Трюде Тейге"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
* * *
— Що ви про це думаєте? — запитав ленсман Уле-Якоб Еґґсбьо, переводячи погляд з Евена на Карстена.
Відпустивши Фруде й Свангільд Ульсенів, вони сиділи в його кабінеті.
— Навіть не знаю, — озвався Евен. — Мені здається, він каже правду й неправду водночас.
— А ти, Карстене, що думаєш?
— Погоджуюся. А ще Фруде наляканий і вживає якісь наркотики.
— Неприродньо розширені зіниці, відсутність міміки, сповільнені рухи, в’яла реакція, — додав Евен.
— Якщо це не ліки, які виписав лікар, то він має підстави для страху. Перевіримо в рецептурному реєстрі. І все ж я вважаю, нам треба детальніше розібратися в його поясненнях того, що трапилося чотирнадцять років тому. Кайса намацала щось дуже важливе. Вона думає, що Фруде цілком міг мати достатньо часу, щоб непомітно зустрітися з Юлією поза домом молитви. Я вже проглянув слідчі матеріали 2002 року й нічого про це не знайшов. Ніхто нічого подібного тоді не казав, ніхто не запідозрив, що Фруде міг збрехати й, насправді, не був у туалеті. Ще один приклад, як втрачається інформація, коли люди розповідають лише те, що вважають релевантним. А ще тому, що ми не ставимо правильних запитань.
— Він міг убити Юлію! — запально вигукнув Евен. — Тому й збрехав, нібито бачив її з Алланом, щоб відвести від себе підозру. Поліція взяла один лише слід, надто рано зосередилася на версії винуватості брата. Я гадаю, що вбивство Аллана Вінтера пов’язане зі зникненням сестри.
— Можливо, — усміхнувся Карстен. — Однак не забувай, що ні Маріанне, ні Сюсанне не мають алібі на суботній вечір.
— Ще й слід від уколу, — докинув Евен. — Кетамін, мати лікар і…
— Та який у неї мотив?! — роздратовано урвав його Еґґсбьо.
— Хай там як, треба ще раз поговорити з Маріанне Вінтер, — незважаючи на слова ленсмана, сказав Евен. — Кетамін міг бути в санаторії.
— Я згодний з Евеном, — кивнув Карстен. — Треба це перевірити, але насамперед мусимо провести обшук у будинку Фруде Ульсена, маємо на нього достатньо.
— Двох мух одним ударом, — широко всміхнувся Евен. — Зможемо розкрити свіже вбивство і давню справу про зникнення.
Карстен добродушно похихотів з Евенового ентузіазму.
— Влаштуємо Фруде несподіванку завтра вранці. Ти розмовляв з прокурором? — запитав він в Еґґсбьо.
Той кивнув і підвівся.
— Зараз піду до нього, — ленсман рушив до дверей, але спинився на порозі. — Якщо нам доведеться розслідувати «справу Юлії», щоб з’ясувати, хто ж убив Аллана, то буде важко, — сказав він, не обертаючись, ніби сам до себе.
29
Почувши музичну віньєтку свого улюбленого британського серіалу «Биття серця», вона встала з-за мольберта й пересіла у фотель. Вона не пропустила жодної серії про Джину й Філа, лінивого, але розумного поліцейського Алфа Вентресса, сільського лікаря, власника пабу, й Вернона Скріппса, який завжди вірив, що ось проверне вдалу операцію й миттю розбагатіє. Звичайні люди, зі звичайними малими й великими клопотами, які постійно зустрічаються в місцевому пабі. Вона передивилася всі сезони, а тепер транслювали повтор п’ятнадцятого сезону. Ці люди, мов щирі друзі, приходили її провідати кожного дообіддя. Найбільше їй подобався Девід, симпатичний, такий собі сільський дивак, трохи загальмований, і клепки йому бракувало. Він мав собаку Альфреда, то був товстий, сірий, скуйовджений псяка.
Давно, коли їй було дванадцять чи тринадцять років, вона теж мала собаку. Трохи схожого на Альфреда, але меншого. Його звали Ібсен. По сусідству народилися цуцики, і вона навіть повірити не могла, що їй дозволили взяти одного додому. Ібсен усюди її супроводжував, чекав на неї зі школи, витанцьовував навколо неї, з ним вона ліпше почувалася. А вночі спав на підлозі біля ліжка — пильнував її сон; іноді, коли мати засинала, вона дозволяла йому поспати на своїй руці в ліжку. А коли її замикали в льоху, пес ні на крок не відходив від дверей, аж доки її випускали. Їй не треба було докладати ніяких зусиль, щоб Ібсен її любив. Він завжди був щасливий, коли вона поверталася додому. Ібсен — це було найліпше, що трапилося їй у житті.
Та щастя тривало недовго, звісно, щастя ніколи не триває довго. Коли песикові виповнився приблизно рік, він захворів, виблював у коридорі й забризкав усе взуття. Кілька днів він нічого не їв, непорушно лежав на своєму килимку й здебільшого спав, не підводився навіть, як вона приходила додому. Мати не хотіла везти його до ветеринара. Коли вона одного дня прийшла зі школи, собака лежав у саду. Здавалося, ліг подрімати в затінку сливки. Але Ібсен дивився на неї порожніми очима. Вона не розуміла, як він міг померти? Лише згодом збагнула. Його приспали. Вона проплакала всю ніч, не мала сили піти до школи наступного дня, тож її замкнули в льоху, доки візьме себе в руки, як сказала мати.
Кілька років потому вона просила завести собаку. Але їй не дозволили. Собаку треба вигулювати, ходити з ним на довгі проходи, хто це робитиме?
Наприкінці фільму вона взяла наготовлену для неї піґулку рогіпнолу, лягла в ліжко, навіть не потурбувалася вимкнути телевізор — згасне світло, і він сам вимкнеться. Вона стежила за годинником. Рівно опівночі заплющила очі й почала розмовляти сама з собою, але встигла лише сказати:
— Я йду з Ібсеном понад берегом, він плутається мені під ногами…
Раптом голос диктора новин на NRK заглушив її слова. Вона здивовано глянула на годинника. Невже помилилася? Та ні, там досі видно було годину: рівно північ. Поволі сіла на ліжку. Певно, зіпсувався автоматичний вимикач світла…
«Поліція ідентифікувала чоловіка, якого знайдено мертвим у Вестьой на Сюннмьоре» — сказав диктор.
Екраном пробігало ще багато інших стрічок новин, доки в кадрі з’явилася білява дама в надто великих окулярах. Дама була схожа на сову й говорила просто до неї. Вона давно помітила, що так іноді бувало в новинах: диктори дивилися на неї прискіпливим поглядом, ніби казали, слухай, слухай дуже уважно.
Камера показала пірс, рибацькі хижки, будинки, гори й море. «Його ім’я Аллан Вінтер, брат Юлії Вінтер, яка зникла безвісти на Кінці в селі Флятбюґда 2002 року».
Увесь екран виповнила фотографія з підписом унизу: «Трагічні долі брата й сестри». Троє дітей, хлопчик і дівчинка приблизно одного віку та немовля, яке дівчинка тримала на колінах.
Вона вдивлялася у фото. Дев’ять років, з мишачими хвостиками, у рожевих кросівках. Раптом їй здалося, ніби кімната сповнилася пахощами соковитої, щойно скошеної трави.
«Троє щасливих дітей, — промовляв репортер. — Літній день. Аллан і Юлія
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Пацієнт, Трюде Тейге», після закриття браузера.