BooksUkraine.com » Драматургія » Готель між двох світів 📚 - Українською

Читати книгу - "Готель між двох світів"

206
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Готель між двох світів" автора Ерік-Емманюель Шмітт. Жанр книги: Драматургія / Сучасна проза. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 26 27 28 ... 40
Перейти на сторінку:
мого втручання — щоб я допоміг їм переселитись до Сполучених Штатів. Усі ці листи — від них.

Волоцюга. А навіщо їм ваша допомога?

Айнштайн. Бо американський уряд посилює вимоги. Окрім метрики, претенденти на притулок повинні надати довідку з поліції їхньої країни, де посвідчувалось би, що вони — сумлінні громадяни. Уявіть: упосліджений єврей з валізами в обох руках пнеться до штаб-квартири Гестапо і вимагає надати йому посвідчення про сумлінність!

Волоцюга. Халепа…

Айнштайн. Щоби запит відхилили, нацисти пишуть «комуніст» або «симпатизує комуністам» — цього достатньо! Для президента Рузвельта комуністи гидкіші за фашистів.

Волоцюга. Хіба він не має рації?


Айнштайн зачудовано дивиться на волоцюгу. Обидва знічено німують. Жоден не хоче починати суперечку, кожен побоюється відповіді.

Минає кілька хвилин.


Волоцюга. Що ви робите з усіма цими листами?

Айнштайн. Роздаю. Шукаємо підприємців, які надають біженцям робочі місця чи перебирають на себе фінансові витрати. Оскільки я сам не можу дати ні грошей, ні посад, то пишу рекомендаційні листи єврейським митцям, викладачам і науковцям.

Волоцюга. І що, це спрацьовує?

Айнштайн. Потроху. Дуже повільно. Надто повільно…

Волоцюга. Уряд визначив квоти. Прихистити тут усіх знедолених — це не рішення.

Айнштайн. Звісно, Америка не мусить вирішувати цю проблему — це радше питання до всього людства.


Волоцюга зітхає, осягаючи глибину питання.


Волоцюга. До людства? Ну, це ж так просто! Коли зустрінетеся з людством, переказуйте йому і від мене вітання!

Айнштайн (підігрує). Це буде нелегко… Останнім часом людство не з’являється на людях. Ось ви, скажімо, щось чули про нього нове? (Серйозніше.) Хіба можна уявити Голлівуд без євреїв? Сумний пляж для пенсіонерів, де із зірок засмагало б лише мишеня Міккі…


Волоцюга кахикає, виймає один із листів і показує його Айнштайнові.


Волоцюга. Можна?

Айнштайн. Прошу.

Волоцюга. «Професорові Альбертові Айнштайнові, Принстон, Сполучені Штати Америки». Що?! Оце й усе — а листа все ж доставлено?! Браво! Скидаю перед вами капелюха! А я гадав, що тільки мишеня Міккі отримує листи без детальної адреси. «Міккі, Голлівуд» — і гоп! — лист уже на столі мишеняти! (Роздивляється конверт.) Ого, які цікавезні марки! Якби я був усесвітньо відомий — як ви, — то став би філателістом! Ніколи про це не думали? (Розкриває конверт.) Дуже цікаво! Можна, я вам прочитаю?

Айнштайн. Звичайно. Уважно слухаю.

Волоцюга. Якийсь бельгієць дякує вам за підтримку Руху відмовників. Це що, такі ліваки? Чи соціалісти?


Айнштайн насуплюється.


Айнштайн. Звідки ви це взяли?

Волоцюга (збентежений, усе ж наполягає). Ці відмовники стверджують, буцімто війни влаштовано капіталістами для знесилення робітничого класу шляхом убивства наймолодших і найважливіших його членів. А от мені казали, що пацифізм вигадали червоні!

Айнштайн. Казали? Хто казав? Хто вам таке бовкнув?

Волоцюга. Вже не пригадую, хто саме…

Айнштайн. Раджу пригадати, і — будь ласка, більше не спілкуйтеся з цією особою!


Айнштайн суворо дивиться на волоцюгу.

Мить ніякового мовчання.

Присоромлений волоцюга повертається до листа.


Волоцюга. Цей бельгієць просить вас допомогти юним відмовникам.

Айнштайн. Ні.

Волоцюга. Як?! Чому?!

Айнштайн. Ще не так давно можна було сподіватися, що спротив окремих особистостей переможе мілітаризм у Європі. Тепер, коли я бачу, як Німеччина готується до війни, мені не смішно: свобода у небезпеці. А Бельгія — занадто мала…

Волоцюга. Еге ж, якась скеля…

Айнштайн. Та ні, то Монако. Бельгійське королівство не має природних кордонів, тож Німеччина неодмінно нападе! Скажу прямо: якби я був громадянином Бельгії, то не ухилявся б від військової служби. Згодився б відразу ж.

Волоцюга. І це кажете ви?! Неймовірно!

Айнштайн. Чому ж? Адже ви не пацифіст.

Волоцюга. Аби зрозуміти, що ви йдете супроти власних принципів, не треба бути пацифістом.

Айнштайн. Ви помиляєтесь. Я просто відкладаю принципи вбік, ставлю їх на поличку в очікуванні нагоди, коли зможу скористатися ними, коли відмова від військової служби знову стане дієвим способом боротьби за прогрес людства. Я не збираюсь обстоювати пацифізм усупереч здоровому глузду!

Волоцюга. Еге ж, поличка із принципами — дуже практично!

Айнштайн. Не «практично», а «прагматично».

Волоцюга. І багато принципів на вашій поличці?

Айнштайн. Та не бракує: переважно там принципи наукові. З усіх галузей науки, і сенс кожного з принципів залежить від його наслідків. Досвід повинен перевірити кожен із них на справедливість. У цьому випадку мої принципи мають наслідок, змиритися з яким я не можу: перемогу нацистів. Тож я відмовляюся від таких принципів.

Волоцюга. О, то ви підлаштовуєтесь! Протягом років удаєте шляхетність, аж раптом отак, без попередження спускаєте штанці?

Айнштайн. Якщо нині бельгійці, французи, голландці, поляки й угорці стануть рішучим опором проти війни, відмовившись від зброї, військової служби та мобілізації, то тим самим лише сприятимуть німцям! Часом наш радикалізм працює на сильнішого супротивника.

Волоцюга. То й що? Теж мені, відкриття! Завжди були народи озброєніші, наполегливіші, підступніші від інших. Саме тому кожен народ — навіть наймиролюбніший — намагається звести сяку-таку захисну систему. Ви що, раніше про це не думали? Тому й стали пацифістом?

Айнштайн. Нинішня Німеччина поводиться не так, як решта країн. Хвора на націонал-соціалізм, вона заявляє про бажання знищити демократію, встановлює владу однієї партії, полює на євреїв, завдає шкоди елементарним людським правам. Готуючись до війни з Німеччиною, слід розуміти: йдеться про захист самого поняття цивілізації! Все людство у небезпеці.


(За мить Айнштайн завершує свою думку.)


Айнштайн.

1 ... 26 27 28 ... 40
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Готель між двох світів», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Готель між двох світів"