Читати книгу - "Як ведеться, так і живеться, Панас Мирний"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
— Ви його не приймайте до себе, — рає батько синам.
І раді діти не приймати — сам Василь прибіжить і наробить колотнечі.
— Ти його не води, Галю, з собою, — каже Івась Галі, — бо він тілько іграшки теряє.
— Та я його не вожу, — він сам хвостиком за мною біга.
— А ти йому не мовчи, коли він тебе б'є, і ти його бий, — підговорює Грицько Галю.
Та куди Галі справитися з своїм кремезним братом, він як кібець так і насяде її зверху. Галі зостається тілько терпіти та плакати. Та й терплячці є свій кінець.
Раз Галі насипала Христя молока у тарілочку і постановила долі снідати. Василь, раніше поснідавши, не вдовольнився тим і, підійшовши до сестри, почав однімати ложку. Галя ухопилася обома руками — не пускала. Як не силкувався Василь — нічого не вдіє і, розпалившись, з усього маху ударив сестру кулаком по голові. У Галі світ у очах пішов ходором, і товстою дерев'яною ложкою увірвала вона з усії сили Василя по гуластому носі. Василь так і брязнув об землю, криконув не своїм гласом, облився, мов юшкою, кров'ю.
Досталося ж Галі! Параска, як огонь, кинулась на неї і почала віяти. То не мати повчає своє дитя — то звірюка кинулася на чуже. Спершу кричала Галя, а то і кричати перестала, тілько скавучить якось болізно. Не зоставила мати живого тіла на дочці, на другий день опухша, як пуп синя, качалася вона по полу, тоді як у Василя тілько трохи ніс припух. Мати знай доглядалася до його і кожен раз банітувала на всі боки Галю: ще чого доброго ніс перебила… я тобі, я тобі, відьмо. У кого се ти вивчилася?
Три дні не вставала Галя після того. Настя, скучивши за нею, пішла довідатись, і здивувалася ж вона, побачивши синю Галю.
— Що то в тебе, дочко? — допитувалася Настя.
Параска не дала слова сказати Галі.
— Оце як бачиш, — крикливо почала Параска, — чортова лобурячка трохи не вбила Василя. Той підійшов до неї, а вона з усього маху як дасть йому по носу — так мазкою і вмився.
— Він ліз до мене, — крізь сльози почала Галя, — він ударив мене кулаком по голові.
— Ти ще й говорити? — крикнула на неї мати.
Галя замовкла. А Василь, підійшовши до тітки, почав хвалитися, де саме його ударила Галя, як кров ішла, як і досі болять очі та лице.
— За що ви б'єтеся, діточки, — умовляла Настя, — ви ж рідні, двійко собі. Жили б у миру. Он у мене Гриць і Івась ніколи не б'ються.
— Я й сама не знаю, у кого вона набралася таких манер. Ну ненавидять же одне другого — як собачата. Як злізлися — так і бійка. Ще таки Василько добріше, уваже інколи, а та вже, та… як не сила, аж зуби зціпить та тілько сльозами надолужає, бісова рева.
— То се ти так побила її? — спитала Настя, обдивляючись Галю і жахаючись страшним синякам.
— Я її уб'ю! — скрикнула Параска, сверкнувши очима. Насті так гірко, так важко стало на душі…
— Знаєш що, Галю, ходімо до нас, — обернулася вона до дитини. — Там тебе Івась давно дожидає, і Гриць уже скучив.
— Я, мамо, піду до тьоті, — схопившись з постелі, просилася Галя.
Параска мовчала, сопла. Настя, не потураючись на те, зсадила Галю додолу. Галя стала і, гикнувши, підвела ніжку.
— То в тебе ніжка болить? — спитала Настя. Галя провела повними сліз очима на матір.
— Ходи до мене на руки, я тебе донесу.
Галя оповилася руками кругом Настиної шиї, припала до її загорілого виду і дзвінко поцілувала; а потім тихо, крізь сльози, почала жалітися тітці, як її били–били.
— І я, тьотю, з вами! і я, тьотю, з вами піду! — кричав Василь, вирвавшись з хати навздогінці за Настею.
Галя, ще дужче припавши і тремтячи вся, шептала: нехай він, тьотю, не йде! скажіть, нехай він не йде.
— Не йди до нас, ти тілько бійку заводиш, — суворо одказала йому Настя.
Василь зостановився і, блиснувши як сова та своїми круглими сірими очима, скрикнув: — так я матері пожаліюся! — швидко удрав у хату.
— Ви візьміть мене, тьотю, до себе; я не хочу там бути… Там усі б'ються та лаються. Я буду з вами, тіточко, — прохала Галя Настю, коли та унесла її у хату.
Гриць і Івась обступили малу. Гриць хвалиться мнячем, Івась тиче бублика у руки, що мати принесла йому з базару.
Галя зразу забула свої болі, лихі образи. Не пройшло і години, як вона, улягаючи на болячу ніжку, пішла бігати з Івасем. Так вона до віку, дякуючи братові, зосталася кривенькою. Василь часто підіймав її на глуз, звучи «кривулею».
А вдруге —
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Як ведеться, так і живеться, Панас Мирний», після закриття браузера.