BooksUkraine.com » Публіцистика » Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі 📚 - Українською

Читати книгу - "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі"

1
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ" автора Гжегож Россолінськи-Лібі. Жанр книги: Публіцистика. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 2 3 4 ... 274
Перейти на сторінку:
та людей його кола. Ретельний аналіз архівного спадку дозволить нам побачити, як діяв Бандера у кожний з періодів свого життя та як його сприймали сучасники, що зі свого боку дозволить нам зрозуміти роль цієї людини у сучасній українській історії та допоможе знайти відповідь на запитання: якою мірою він може бути — і чи взагалі може бути — відповідальним за злочини ОУН та УПА, у яких він особисто участі не брав, але які схвалював.

Культ. Міф. Харизма. Ритуали

Культ вождя — це феномен, створений та вкорінений у певному суспільстві (групі або спільноті), у яких визріли ідеологічні передумови для його сприйняття. Прибічники вождя вважають, що він допоможе суспільству подолати кризу, під час якої вождь зазвичай і з’являється. Сила та харизма вождя тільки частково похідні від нього самого. Переважно це суспільний продукт — результат покладених на нього соціальних очікувань[1]. Отже, вожді, навколо яких виникає культ особи, або є харизматичними, або їх такими вважають. Харизма може бути «особистим подарунком, ситуаційним збігом або винятковою угодою між вождем та його послідовниками»[2].

Харизматичный вождь не може існувати без «харизматично! спільноти», яка визнає, захоплюється, прославляє та вірить у його «екстраординарні» здібності. До того як виникнуть такий стан свідомості та відповідне коло обставин, між лідером і спільнотою мають установитися емоційні відносини. Спільнота має відчути нерозривний зв'язок зі своїм вождем, а він, на думку його послідовників, дбає про них і проводить до кращого майбуття[3]. Одним із найефективніших прийомів установлення емоційних відносин між вождем та спільнотою є виконання ритуалів. Здійснення політичних ритуалів має вирішальне значення для формування колективної ідентичності, що об'єднує групу. Ритуали впливають на мораль та цінності людей, які застосовують їх, та змінюють емоційний стан групи[4].

На практиці процес створення культу вождя може відбуватися різними способами — залежно від характеру руху. У мультиетнічних державах малі рухи, такі як ОУН чи хорватський рух усташів, використовували інші методи, ніж італійські фашисти чи німецькі націонал-соціалісти, що брали під контроль держави та встановлювали відповідні режими. Харизми можна надати вождю й після його смерті. Харизматична спільнота може перебувати під впливом свого вождя й після його смерті та надалі схилятися перед ним, влаштовуючи його комеморації. Після смерті вождя священний зміст може бути наданий не тільки його тілу, а й особистим речам (одягу, письмовому столу чи ручці). Члени харизматичної спільноти можуть розглядати ці предмети як реліквії свого легендарного керманича та справжнього героя[5].

Культи фашистських та тоталітарних вождів іншого типу виникли в Європі після Першої світової війни. їх появу зумовило зникнення з політичної сцени європейських монархій та, відповідно, культів імператорів. Монархів вважали помазаниками Божими на землі, і їхня раптова відсутність спричинила в багатьох відчуття порожнечі[6]. Важливий взірець для наслідування різноманітні фашистські рухи вбачали в Римо-католицькій церкві, адже її очільникові, щоб здаватися харизматичным, не обов'язково мати власну харизму[7]. 1927-го нацистський партійний секретар Рудольф Гесс написав у приватному листі: «Великий народний вождь подібний до великого засновника релігії: він повинен вселяти у своїх слухачів беззастережну віру. Лише за таких умов маси своїх прихильників можна привести туди, куди їх варто привести. І тоді вони будуть прямувати за вождем навіть у часи невдач; але тільки в тому разі, якщо вони пов'язані з ним безумовною вірою в абсолютну правоту власного народу»[8]. Філософ права Юлій Біндер запевняв (1929-го): «Вождя не можна створити, тією ж мірою його не можна й обрати. Вождем його робить те, що він містить у собі історію свого народу»[9]. Історик Еміліо Джентіле зазначає, що «прибічники сприймають свого харизматичного вождя як керівника та підкоряються йому з благоговінням та відданістю, тому що вважають — саме йому було надано право реалізовувати місію; вождь — це живе втілення та міфічна інтерпретація його місії»[10]. У такому розумінні вождь як втілення місії або як харизматична особистість може набути якостей святого чи месії, що відповідають потребам спільноти[11].

Прибічники вождя вважають, що він з'являється як «доля, пов'язана з внутрішньою сутністю народу»[12], тому що втілює ідею руху та уособлює його політику. Роджер Ітвелл вважає, що вождь — це той, хто допомагає людям «зрозуміти складні події» та «примиритися з труднощами, схиляючись перед образом однієї людини, яка вважається особливою, але в певному розумінні відповідальною»[13].

Від фашистського вождя очікують, що він буде ідейною, активною, полум'яною та революційною людиною. Він має стати «носієм місії», намагатися змінити status quo та мати дуже чітке уявлення про своїх ворогів. Його місію сприймають як революційну інтервенцію. Такий лідер часто є людиною, яка охоче пожертвує власним життям та життям своїх прибічників заради ідеї руху. Його перевтілення в міф майже неминуче, і він також може стати заручником власного міфу[14].

У міжвоєнний період у Європі з'явилася ціла низка харизматичних лідерів. Деякі з них, як-от Томаш Масарик (іл. 10) у Чехословаччині, не були ні фашистськими, ні авторитарними[15]. Інші, зокрема як Юзеф Пілсудський (іл. 16) у Польщі, були авторитарними, але не фашистськими (такого лідера радше можна назвати військовим)[16]. Найвідоміші культи, що виникли в різних культурних та соціально-політичних обставинах, пов'язані з фігурами Гітлера, Муссоліні та Сталіна. Прикладами інших є культи — Франсіско Франко (іл. 2) в Іспанії, Антоніу де Олівейри Салазара (іл. 3) в Португалії, Анте Павелича (іл.4) в Хорватії, Корнеліу Зеля Кодряну (іл. 8) та Йона Антонеску (іл.6) у Румунії, Міклоша Торті (іл.5) в Угорщині, Енґельберта Дольфуса (іл.7) та Курта Шушніга (іл. 162) в Австрії, Андрія Елінки (іл. 11) та Йозефа Тісо (іл. 12) у Словаччині[17].

На відміну від більшості згаданих особистостей, Бандера ніколи не керував державою, а його культ не було інституціалізовано в суверенній державі за його життя. Це становище змінилося за іронією долі лише через півстоліття після його смерті, коли культ Бандери не тільки відродився в Західній Україні, а й поширився на національному рівні — Бандері надали звання «Герой України» в останні дні каденції Віктора Ющенка.

Із середини тридцятих років Бандеру звеличували різноманітні групи, які вбачали в ньому хто Провідника, хто національного героя, а хто романтичного революціонера. Ідеологічний характер культу Бандери істотно не вирізнявся поміж інших культів націоналістичних, фашистських чи інших авторитарних вождів, але обставини, за яких існував культ Бандери, мали свої особливості. Крім того, культ особи Бандери існує настільки тривалий час, що ця

1 2 3 4 ... 274
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі"