BooksUkraine.com » Класика » Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний"

155
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Хіба ревуть воли, як ясла повні" автора Мирний. Жанр книги: Класика. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 2 3 4 ... 111
Перейти на сторінку:
дитино. Знаю, що була, - та, казали, ли­бонь умерла. - А що там?

- Та я так питаю... нiчого.


Розмова увiрвалася. Мати заснула на полу. Син ле­жить на лавi. Сон не йде йому в голову. Душно йому, мло­сно, пе­че попiд боками, а в вiччю - вона та й вона. "Пропади ти, навiжена!" - шепче вiн. Перевернувся з боку на бiк, натяг на голову ряднину, - не спиться, та й годi... "Нi, вже: не швидко ти дiждеш, щоб я пiшов на поле!"





II 


ДВУЖОН




Лiт за двадцять до крiпацької волi, з того самого Ромод­анового шляху, яким iшов парубок, у село Пiски вступав якийсь невiдомий захожий. Видно - з далекої до­роги. Соро­чка на йому чорна; штани вибiйчанi, пiдсуканi аж до колiн; за спиною вiрьовкою навхрест перев'язана одежа; через праве плече, на палицi перекинута торба - мабуть, з харчю, та пара шкапових чо­бiт. На взiр - чоловiк середнiх лiт. Чорнi, як гайворон, уси починали вже по краях рудiти; борода стирчала чорна, остюкувата, давно, мабуть, не бачила скiска.


Iшов захожий тихо, нога за ногою, й роздивлявся на всi боки. Сказати б - з заробiткiв, коли б не така рання по­­ра. А то тiльки що весна настала. Постiкали води, зазеле­нiли трави, зацвiли садки, городи, сонце ще не пекло, як серед лiта, а приязно сяло та грiло.


Дiйшовши до одного двору, де серед нечистого городу влiзла в землю старенька хата, захожий став. "Оце ж мов, бачся, й Окунева хата!" - каже вiн сам до себе. На той час з низеньких хатнiх дверей вийшов молодий па­ру­бок.


- Здоров був! - обiзвався до його захожий.


- Здоров.


- Чи це Окунь живе?


- Який Окунь?


- Карпо Окунь, старий дiд.


- Нi: це Лимар, а не Окунь.


- А де ж Окунь?


- Та який Окунь?


- Дiд старий, що з бородою ходив.


На їх розмову нахопилася з-за хати старенька жiнка. Видно, поралась коло городини, - бо очiпок подався тро­хи набiк, лице в поту, руки в землi.


- Та кого ти, чоловiче, питаєш?


- Окуня Карпа.


- Е-е-е... його вже давно й слiду нема... Знала я того Оку­ня, знала... Уже, мабуть, лiт з десять буде, як помер... А то­бi ж навiщо вiн?


- Та треба... Так умер, кажете?


- Умер, умер.


- Та хто ж пiсля його зостався?


- Та хто ж, пiсля його зостався?! - каже жiнка, за­ду­мав­шись... - Зосталася Ганна-небога, що вийшла за Соло­менка. .Та й та уже вмерла. Оце ми у неї й дворище купи­ли. Та ще зостався Грицько - був йому якийсь далекий родич... торiк його у некрути взяли. Та, здається, вже й немає нiко­го такого...


- Так... А волость же ваша далеко?


- Волость? - глянула жiнка на його й, перегодя трохи, од­казала: - на тiм боцi села. От як пiдеш сiєю улицею, та й вийдеш прямiсiнько. Спершу будуть гамазеї, а там - зараз i волость.


- Ну, спасибi вам. Прощайте.


- Щасливо.


Пiшов собi чоловiк тою тропою, що розказала жiнка. А жiнка й парубок ще довго стояли - дивились услiд, аж по­ки не скрився захожий з очей у кривiй вулицi.


- Ти не питав, Грицьку, - тодi жiнка до парубка : - хто вiн такий? навiщо йому Окунь?


- Нi, не питав.


- Гляди, лишень, чи не родич який... Там у його, в Дон­щинi, багато, кажуть, всякої рiднi... Там i брат його жив. То чи не по худобу бува, прийшов i сей?!


- Бог його зна.


- Треба б дознатись, Грицьку. Чи не збiгав би ти, слi­дом за ним, у волость та розслухався б: що воно за чоло­вiк.


- Добре, мамо, - каже парубок. I обоє пiшли в хату.


Жiнка справдi догадалася навiщо захожому здався ме­ртвий Карпо Окунь. Той, що розпитував, об'явився в воло­стi небожем Окуня - Остапом Хрущем, що лiт, може, з п'ят­надцять як пiшов на Дiн. Уже його й з ревiзiї викину­ли, не тiльки з думки. Тiльки старi люди пам'ятали ще - коли бородатий та бiлий Окунь виряджав на Дiн до дядь­ка сво­го хлопця-небожа. А тепер оце вiн на­зад поверну­вся й просився в пiщанську громаду.


- Чого ти звiдтiля вернувся? - пита його голова, - хiба там недобре стало жити?


- Та трудно вже й там, - кланяючись, каже Остап. - Не тi тепер порядки пiшли: багато вже й там нашого брата... про­падає...


- А тут хiба краще? - пита писар.


- Та все ж, бачте - рiдна сторона.


- Як же ми тепер тебе приймемо, що в тебе нi виду ні­яко­го, нiчого? - знову голова.


- Та в мене ось є старий пашпорт. - Та, витягши з га­ма­на шматок засмальцьованого паперу, з обтiпаними краям­и, й подав головi.


Подивився той на папiр, розправив, прочитав - i зно­ву зложив.


- Що ж з сього?! - каже. -Чому хоч ти не обзивався, як ревiзiя писалась?


- А бог його знає - чому... Не знав.


- Вiдколи пашпорта не перемiняв!! - не випускаючи з рук паперу, дивувався голова.


- Та там мене й по цьому всюди приймали.


- Гм... Що ж тепер, Василь Васильович, будемо роби­ти? - пита голова писаря.


- А що? Треба громаду збирати; та хай поставить гро­мадi могоричу, то, може, й дiло буде, - одказав писар. - А то, як бродягу якого, ще в тюрму запруть.


- Здiлайте милость, - каже, кланяючись, Остап, - уже по­клопочiться! Я вже вам, коли так не маю чого дати, то хоч одслужу за те.


Писар тiльки покрутив свого рудого уса та разом з го­ловою й пiшли у другу хату.


Через три недiлi Остап косив у писаря сiно. Та такий з його косар: такий жвавий, такий робочий - невтомний! Усьому лад дає, усiм перед веде - отаманує. А через мi­сяць йому об'явлено, що тепер вiн пiщанський громадя­нин - козак, Остап Макарович Хрущ.


Аж перехрестився Остап, як почув це. Та восени прямiс­iнько й почвалав у город найматись. Недовго й мiсця шу­кав: зараз жид злебенив його та й заправив у пош­тарi.


Добре Остаповi. I одежа й хлiб жидiвський, i плата добра, та й од проїжджих перепада. - Послужив вiн рiк, а на другий уже грунт i хату купив. Якраз на край села, на беле­бнi, стояла собi осторонь чиясь сирiтська пустка: необ­ма­зана, невкрита, город не

1 2 3 4 ... 111
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Хіба ревуть воли, як ясла повні, Мирний"