Читати книгу - "Ціна, Вальдемар Лисяк"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
- Боже мій!... - прошепотів Гаврилко. – Ніколи я не був прихильником багать…
- Але мене б ви, пане ксьондз, спалили з охотою, — засміявся Станьчак. - І за що ж? Тільки за те, що я вірю в Писання! Адже якщо вірити цим святим книгам, а іншого джерела ми не маємо – то Господь Бог створив сатану для виконання відповідної роботи, оскільки сам бруднити рук не бажав!
- Якої ще роботи? - простогнав ксьондз з міною людини, що втрачає свідомість від сильного болю.
- Я вже казав, якої. Тієї самої, перепрошую, диявольської, яку ми щодня бачимо навколо себе. Господь Бог її створив, а диявол нею займається. І все це описано у Святому Письмі, я б радив пану ксьондзу почитати; повірте мені – варто. Саме там, чорним по білому написано, що Бог є творцем зла.
- Брешеш! – верескнув ксьондз.
- Я ніколи не брешу, якщо в цьому для мене немає зиску. А яка мені вигода перекручувати Святе Письмо? Хіба там не було сказано, що Бог є творцем усіх речей? Але він не може бути творцем всіх речей, не будучи водночас і творцем зла. Якщо так, тоді Він створив князя пекла, і Він же засудив Єву, щоб та плодила дітей страху.
Філософа перебив бій настінного годинника. У просоченій напругою тиші, в напівтемряві, пропахлій ароматичним тютюном та свічковим воском і пронизаній димом сигарет – пролунало дванадцять ударів, немов гудіння дзвонів, що передвіщали Руднику Апокаліпсис. Коли годинник замовк, філософ повернув усіх до реальності, продовживши свої аргументи:
- Ми міркували про те, чиїм же виробом є весь наш підлий світ. А склепав його наш Творець.
- Підлим його зробили злі люди, а не Бог! – запротестував ксьондз Гаврилко, вичавлюючи з себе залишки енергії.
- А хіба не проголошуєте ви з амвонів, що люди стають поганими внаслідок діяльності диявола? Але диявола, що ми щойно встановили, створив Творець, бо це Він створили на цій юдолі сліз. З чого випливає – що сатана, це лакей Господа Бога.
- Apage!
- Пан ксьондз відносить це "Вийди звідсіля!" до мене?
- Я відношу це до диявола, який сидить у тобі і підбурює говорити дурниці!
- Але ж які дурниці, святий отче? Якщо сатана…
- Сатана - це падлий ангел, бунтівник! Але ніякий ні лакей Господа Бога, божевільна ти людина!
- Гаразд, давайте на хвилинку приймемо, що він не лакей, а бунтар, що тільки переміг. Переможець, оскільки виборов для себе незалежність і має всемогутність як розпорядник зла. Будучи логіком, тут я стикаюся з логічним абсурдом – дві всемогутні істоти, які взаємно борються без жодного результату… А хіба всемогутність, за визначенням, не є стовідсотково ефективною?... Але, зустрічаючи такий абсурд, я все ж таки схильний вважати , що диявол – це слуга або співробітник Предвічного.
- Диявол не співробітник, але ворог Спасителя, про що знають усі, а тобі це не відомо, мислитель?!
- Якщо так, то виходить, що диявол перемагає. Світ тріскається від зла, а Господь Бог не може запобігти цьому. Душі мільйонів людей відводяться сатаною на вічне прокляття, а Господь Бог не може цьому протидіяти, хоч і бажає, щоб усі врятувалися!
- Людина отримала від Господа вільну волю, і він повинен сам захищати чистоту своєї душі!
- Господи Боже мій, я ж не можу захистити навіть чистоту власних думок… – зітхнув Станьчак. Цікаво, а від кого людина отримала усіляку слабкість?... Правда, для того й потрібні священики, щоб людина внизу могла шукати допомоги... Ось на мене б чудово подіяло логічне допомога пана ксьондза з питання не тільки всемогутності Божого, а й всезнання Вічного. Господь Бог, будучи всезнаючим, тобто знаючим і майбутнє, повинен був чудово знати, що світ перетвориться на купу гною, а більшість людей – у тварин. Тоді чому він не створив і світу, і людей краще, а зліпив таку халтуру? Якщо ж виробничий дефект був типовим "нещасним випадком на виробництві" - чому він не зробив подальшого коригування виробу? А якщо він цього не зробив, то за яким правом ви приписуєте Йому всемогутність?
Підводячи свої висновки до кінця, Станьчак майже кричав. Гаврилко відповів йому таким же гнівним тоном:
- Можеш балакати, що завгодно! Але своїми гидкими словами, масон проклятий, ти не зміниш величі Спасителя! Ти не зможеш відібрати у нього ні всезнання, ні всемогутності!
- Та хіба б я посмів?! Тож нехай пан ксьондз не боїться...
- А я й не боюся!
- …Хай пан ксьондз не боїться діалектичної балаканини філософа. Скоріше вже, побоюйтеся фактів. Хоча б тих, які доктор Хануш міг би надавати пану ксьондзу нескінченно. Запитайте у нього про дітей, які вмирають на лікарняних ліжках, і про їхніх матерів, які намагаються вимолити у Господа здоров'я для своїх короїдів. Можливо, у Старого проблеми зі слухом, і ці жінки занадто тихо моляться, га? Але навіть при всіх своїх проблемах зі слухом, Він повинен чути гуркіт гармат? Тут я маю на увазі битви та священиків обох воюючих сторін. Такий священик постійно молиться до Небес, благаючи, щоб його армія перемогла. Для Господа Бога такі молитви перед битвами і під час них повинні бути дуже незручними, адже вони створюють дилему: кому тут допомагати? А якщо ще прапори обох сторін, що б'ються, вишиті зображеннями святих або зображеннями самого Христа… Поділ милосердя і всемогутності між тими, хто ненавидить один одного і намагається знищити супротивника - дилема малювання складна, так що я не заздрю Передвічному у цій роботі і розумію, що в таких ситуаціях Він не може бути ефективним як карета швидкої допомоги.
Ксьондз Гаврилко замість того, щоб продовжувати суперечку, склав долоні і беззвучно молився. Це відібрало голос у Станьчака, тому запанувала похмура тиша. Її перервав меценас Кржижановський, обережно прокашлявшись (ніби намагаючись усіх розбудити), а потім сказав:
- Що ж… Господь Бог не звільнить нас від обов'язку, панове… Ми тут вели дискусію щодо статусу диявола та його ролі… Думаю, всім ясно, що диявол, з яким маємо вести справу ми, це гестапо…
- А особисто – Мюллер! – уточнив Кортонь.
- Саме, інфернальний Мюллер… Я не стверджую, ніби нам вдасться перехитрити
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Ціна, Вальдемар Лисяк», після закриття браузера.