BooksUkraine.com » 📖 Публіцистика » Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі 📚 - Українською

Читати книгу - "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі"

4
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ" автора Гжегож Россолінськи-Лібі. Жанр книги: 📖 Публіцистика. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 32 33 34 ... 274
Перейти на сторінку:
про фашизм, опублікованих у «Розбудові нації», він, як і Мицюк, переконував, що італійський фашизм та український націоналізм мають спільну рису — радикальну націоналістичну природу, але вони не збігаються між собою, тому що італійський фашизм має державу, а український націоналістичний рух — ні. Він заявляв, що «фашизм є націоналізмом нації державної», тому українським націоналістам, щоб стати фашистами, треба створити державу[372].

Однак за кілька місяців, ще раз проаналізувавши природу фашизму, Онацький у статті «Фашизм і ми» (3 приводу статті проф. Мицюка) переглянув своє розуміння взаємозв’язку між фашизмом та українським націоналізмом. Він уже не наполягав, що фашизм є політичною системою, яка може існувати тільки в державі, а вказав на уніфікуючі та революційні особливості фашизму. Онацький провів паралелі між Італією та Україною і висловив припущення, що країні, яка перебуває в кризі, потрібна група сміливих і життєздатних людей, таких як італійські фашисти, які можуть здійснити революцію, подолати кризу та зробити країну великою і могутньою, як це здійснили в Італії: «Фашизм — є перш за все єднання. На цю першу й головну його ідею вказує сама етимольоґія слова “фашизм”, яке походить від “фашо” [fascio, іт.] — зв’язка, жмут. У хвилю, коли над країною запанував страшний хаос, коли політичний і національний розбрат почав досягати свого вершка, коли для всіх, обізнаних із ходом російської та української революцій, ставало аж моторошно від свідомости неминучої катастрофи… саме тоді виринає нараз купка людей, що кличе до єднання для відбудови “Великої Італії[373]”»[374].

У цій статті Онацький підводив до того, що хоча поява фашизму пов’язана з Італією, він є не суто італійським явищем (справа радше у групі людей, які з’явилися в потрібний час та ухвалили правильні для цієї країни рішення). За його словами, подібна фашистська революція, яку він називав відновленням великого минулого, могла з успіхом статися і в іншій країні[375].

Окрім ознайомлення української молоді з фашизмом, Онацький також надавав розгорнуте уявлення про принцип фюрерства та роль вождя в історії нації, пояснюючи останню на прикладі Муссоліні: «Фашизм це Мусоліні. Ніде так не ствердилась антропоморфічна необхідність кожного ідейного руху, як власне у фашизмі. Цілий він — є майже виключно наслідком особистої діяльносте Беніто Мусоліні; лише завдяки йому набрав фашизм форми констисенції. Фашисти перших часів складались головно з ріжних політичних недобитків, перебіжчиків з ріжних партій і груп, або і з людей, що ніколи не належали до жодної політичної партії. Всіх їх треба було злити в одне монолітне тіло, запалене однією ідеєю, одною волею.

Мусоліні був спочатку безумовним диктатором малої купки своїх політичних приятелів та прихильників, потім партії і, нарешті, цілої Італії»[376].

Ще абстрактніше Онацький виклав свою концепцію вождя. Зокрема, Онацький переконував українців у тому, що таке явище, як вождь фашистської нації, може існувати не тільки в Італії, а й практично в будь-якій країні, особливо у «країнах, що переживають кризу», або у тих, де може відбутися революція: «Він появився, коли політичний та соціальний хаос країни дійсно вимагав сильної людини, диктатора. Щастя Італії полягало, власне, в тім, що вона знайшла у відповідний момент свого диктатора. Проте, не л ише щастя, але й заслуга, бо для того, щоби міг з’явитися вождь, подібний Мусоліні, потрібні… дві головні передумови: 1) щоби людина, якої потребує країна, була покликана у відповідній хвилі, і 2) щоби країна була морально в стані породити таку людину…

Національний диктатор є дійсно представником енергії та життєвого динамізму народу. Криза допомогає йому виявити себе, своєї особистости і своєї сили, але він виявляє себе лише тому, що суспільство, сама нація, стремить до ладу й життя.

Людину диктатури, людину кризи визначає перш за все — характер, воля, і нічого іншого, як тільки характер виділяє його споміж звичайних честолюбців. Як честолюбець без належнього розуму так теж і розумна людина без сильного характеру не піднесеться до ролі провідника.

Диктатор дуже швидко переконується, що його інтереси зливаються з інтересами держави в одну неподільну цілість. Він не може в нічім їх скомпромітувати. Тому нарід дивиться на нього з довір’ям і надією. Він любить улюбленців. Далі, він любить відважних, і йому цілком байдуже до того, хто порушує чи не порушує законів. Диктатор робиться героєм, предметом культу й наслідування…»[377].

Наприкінці своєї статті про фашизм Онацький робить висновок: «Ми, представники поки що переможеного народу, вбачаємо в фашизмі, особливо в тій першій його ще недержавній стадії — інший бік до наслідування, — і то власне бік ідеалістичний. І ми не можемо миритись з накиненою нам «долею» [відсутністю незалежності], і ми мусимо її перемогти. І переможемо!»[378].

Що стосується назви руху, Онацький запевняв: українці не копіюватимуть в італійців назву «фашизм», а саме «український націоналізм» об’єднає українців та виконає функції, подібні до функцій фашизму в Італії. Таким чином, як і Донцов, Онацький не наполягав на використанні терміну «фашизм». Натомість він стверджував, що «український націоналізм» є формою фашизму, притаманного народу без держави[379]. Він також попереджав українців, щоб вони були обачнішими, називаючи себе фашистами або діючи, як вони. У своєму листі до Ярослава Пеленського від 20 січня 1930 р. він писав, що «ми симпатизуємо фашистській ідеології і поділяємо у багатьох пунктах її соціально-політичну програму», але ми не маємо наполягати на тому, щоб називатися фашистами, бо так ми «озброюємо проти нас всіх»[380].

Так само, як і Донцов, Онацький вважав, що український націоналізм, як і італійський фашизм, залежить від молоді[381]. Так само, як і Донцов, він жив очікуванням «нової людини», характерної не тільки для фашизму, а й для інших тоталітарних рухів та ідеологій у першій половині XX ст. Одним із провідних завдань ОУН було стерти з пам’яті жителів України менталітет «рабів» чи «підданих» інших держав та виховати новий, «героїчний» менталітет. Цей процес перетворив би українців на героїчні та безстрашні «українські народні маси», за допомогою яких ОУН змогла б боротися проти своїх ворогів. Тому для Онацького фашизм був як інструментом утворення держави, так і політичною системою, яку ОУН запровадить у державі[382]. Невід’ємною частиною фашизму у Онацького був антисемітизм (він схвально висловлювався, поміж іншого, й про італійські антисемітські закони 1938р.)[383].

Статті Онацького, які аналізували та популяризували фашизм, як і його полеміка з Мицюком, з’явились наприкінці двадцятих та на початку тридцятих років. Вже наприкінці тридцятих скептицизм, з яким українські націоналістичні кола ставились до ідеї неукраїнського походження

1 ... 32 33 34 ... 274
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі"