BooksUkraine.com » 📖 Сучасна проза » Як ведеться, так і живеться, Панас Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Як ведеться, так і живеться, Панас Мирний"

6
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Як ведеться, так і живеться" автора Панас Мирний. Жанр книги: 📖 Сучасна проза. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 34 35 36 ... 65
Перейти на сторінку:
тілько сердито проймаючи наскрізь очима Галю, подивилася, скрутнула головою і виступила вперед.

— Не прийди тілько, — якось глухо промовила і пішла до хати.

Чудно Галі… Чудний здається материн глухий голос. Що він призначає? Лайку, бійку хатню? Не розбере Галя нічого, тілько їй уперше доводиться бачити таку матір. Тихо схилившись, поволокла вона ноги за нею. Позаду. Христя і Василь. Галя серцем чує, крізь спину бачить радісне лице Василеве, його хижі сірі очі. Він зарані радіє, ждучи, що достанеться Галі.

— Візьми отой каптан, — увійшовши у хату, спокійно сказала мати, — витруси, витри. Та там полу одірвали шельмовські вилупки… Заший!.. А я тобі, сучий сину, — крикнула повертаючись до Василя мати, — я тобі в'язи скручу, тілько ти займатимеш чортів отих.

— Я їх не займав. Вони мене чіпали.

— Цить! проклятий! — гукнула на всю хату мати, аж голос її дзенькнув. Все зразу стихло.

За цілий той день не чутно було слова у хаті, мов яке лихо прийшло і зав'язало мову. Параска сумна, сердита сновигає, ні до кого словом не обізветься, ні на кого не гляне, а всі коло неї на пальчиках ходять.

Увечері прийшла Настя.

— Що це у вас тут коїлося сьогодні? — допитувалася вона. — Я не була дома, ходила з Яковом на поле гречку жати.

— Не питайте хоч… — тихо сказала вона, а потім як крикне: — оті мені вилупки заїдять, живцем у землю зариють, — і Параска почала плакати.

Так Настя і не добилась нічого, пішла. Параска плакала. Ніч надворі настала, у хаті зовсім потемніло, а світла не світили. Параска сиділа на полу і, підперши рукою голову, ронила сльозу за сльозою. Накипіле зло, сором розливалися слізьми. Їй було страх як важко, їй пригадувалась денна буча, що збила вона на всю улицю, вона чула, що вона одна тут тілько ославилася, осоромилася… І все через кого? Через отого шибеника… Скілько вона через його перетерпіла, чого вона тілько не пережила, що з Галею витворювала… І все через його. А що їй за те? яка дяка її жде? Он він тепер, узявши полумисок, лопає на дворі, байдуже йому, що вона розливається слізьми, що вона не їла за увесь день, бо шматок хліба не йде на душу. А йому байдуже. Нащо Галька, нащо ненависна їй, — а вона не схотіла їсти, он сидить мовчки коло вікна та боязко позирає на неї. Їй шкода мене? — серце матернє уже поверталося до дочки.

— Чому ти, Галю, спати не лягаєш? — тихо крізь сльози спитала вона дочки.

Галя не пізнає матері. Невже це мати каже, невже вона? Досі одну лайку та докори вона чула від неї… а от тепер мати плаче, мати тихо, любо мовляє до неї. Їй жаль матері.

— Я коло вас, мамо, ляжу, — жалісливо одказує Галя.

Мовчить Параска, хоч їй так і хочеться пригорнути свою жалісливу доню, та після того, що досі було, — їй соромно, аж боязко якось.

Галя тихо устала, узяла ряднинку, прокинула коло матері на полу і лягла. Параска сидить до неї спиною, схилилась головою на руку, тихо схлипує.

— Мамочко… не плачте… — тихо, жалісливо обізвалася Галя.

Наче хто ножем ударив у серце Параску тими тихими словами.

— Коли лягла, то спи! — крикнула вона, схопилася і перейшла на лаву до вікна.

Галя почула знову свою матір, її голос, її запалу річ. Їй стало зразу гірко–гірко так; вона повернулася до стіни і наче заніміла.

Параска теж замовкла, перестала плакати, важко зітхати. Перебираючи неправди свої до дочки, вона зостановилася, чого, справді, вона така до неї? Думка за думку чіпляється, одна за другу в'яжеться… Параска пригадала своє заміжжя, виряжання чоловіче, і панича пригадала, свої думки, свої надії… Ні одна з їх не справдилася, — всі мов за водою пішли, ославивши тілько її одну, наділивши соромом довічним. Люди і досі не помирилися з нею і досі пригадують їй давнє… І всьому, всьому виною вона, ця Галя, жаліслива дитина… Як на те саме Галя обізвалася. О, єхидна! гадина! — трохи не скрикнула Параска та тілько пригримнула: спи, — і геть одійшла, щоб часом справді Галя не привернула її до себе. Зразу у серці в неї стало і холодно і пусто; сльози мов хто заказав — стали, замерзли і тілько ніч прикривала її суворий, грізний погляд.

Через хвилину убіг Василь у хату і напустився на Галю, чого вона лягла на його місці.

— Де ж твоє місце? — огризалася Галя, — ти ж лягав під коморою.

— Тепер уже холодно. А ти хіба тут спала? Адже ти з Христею у сінях. Ну туди і йди.

— Іди сам, коли хоч, — мені мати сказали.

— Галько! ляж коло стіни! — скрикнула Параска, чуючи дитячу спірку.

Галя мовчки посунулась. Василь ліг посеред полу. І широкий піл, та Василеві здається мало, — йому не хочеться, щоб сестра лежала коло його, дихала, часом і штовхнула. Він почав займати Галю, то положить руку на неї, то присуне аж до самої стіни, що їй і дихати нігде, то штовхне мов ненароком у бік рукою, так що Галя аж скрикне.

— Лежіть! а то я вас помирю! — грозить Параска.

— Він, мамо, налазе на мене, — правується Галя.

— Устань, Галько! марш до Христі!

Галя, давлячи сльози, устала, взяла свою ряднинку і пішла у сіни. Вона чула як незабаром мати перейшла знову на піл і лягла коло Василя. їй важко стало, гірко, вона не змогла здержати більше своїх сліз і почала плакати.

— Галю, чого ти? — тихо питає Христя.

— Бог з ними! Бог з ними! — припадаючи до Христі, розливається Галя.

Наймичка прочула, чого Галя плаче, і, пригортаючи до себе, почала умовляти.

— Цить, Галю, цить, бо почують — гірше буде.

За ту ніч багато–багато пережила Галя. Не серцем дитячим вона побачила, розумом повірила, що їй немає більше місця у матерньому серці, немає миру і рівні з братом. Перед її очима пробігло її мале життя, — ціла черідка бійки та лайки, та образи та зневаги

1 ... 34 35 36 ... 65
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Як ведеться, так і живеться, Панас Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Як ведеться, так і живеться, Панас Мирний"