BooksUkraine.com » 📖 Публіцистика » Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі 📚 - Українською

Читати книгу - "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі"

4
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ" автора Гжегож Россолінськи-Лібі. Жанр книги: 📖 Публіцистика. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 34 35 36 ... 274
Перейти на сторінку:
і мав зіграти[396].

У міркуваннях про концепцію «національної революції» Бандері був притаманний глибокий інтерес до таємних організацій XIX та XX ст. Як згадувала його сестра Володимира, він більше цікавився діяльністю революціонерів і терористів, ніж військовими темами або питаннями зброї. Бандера захоплювався читанням історій про російських нігілістів XIX ст. та сучасних більшовиків. За словами Володимири, улюбленим революціонером Степана був Ленін. Проте згодом, під впливом Донцова, це захоплення Бандери поступилося місцем ненависті до більшовизму. Мабуть, інтерес Степана до революціонерів виник завдяки розповідям його батька про Петлюру, Скоропадського і Троцького[397].

Так само, як і багато інших активістів ОУН того покоління, Бандера зазнав сильного впливу польської національної культури та авторитарного режиму Юзефа Пілсудського. Хоча ОУН боролась з польською державою як з «окупантом», представники покоління бандерівців вільно говорили польською та були добре обізнаними з польською культурою. Саме з польської історії вони дізналися, як народ може досягти власної державності. Таким чином Бандера водночас захоплювався та ненавидів повстанців XVIII ст. та революціонерів XX ст. — Тадеуша Костюшко та Юзефа Пілсудського відповідно. Ровесник Бандери, оунівець Володимир Янів, згадував про польських вчителів: «Звичайно, ці польські патріоти старалися появити учням польську історію та культуру в якнайкращому світлі, але саме тут відбулося цілком неймовірне: вони стали найкращими виховниками українського патріотизму. Коли вони з захопленням оповідали про польські повстання чи про поетів, то ми автоматично транспонували це на українські відносини»[398].

Більшість молодих галицьких українців ніколи не стикалися з харизматичними лідерами безпосередньо, вони знали про них тільки завдяки творам Донцова. Винятком був Пілсудський. Інформація про нього з’являлася практично на кожній другій шпальті газети. Його портрети висіли у всіх кабінетах чиновників і в класах гімназії, де вчився Бандера. Візити Пілсудського до інших країн, його політичні промови та стан здоров’я були у центрі уваги щоденних обговорень та ефіру радіостанцій[399].

Як і інші члени ОУН, Бандера міг, читаючи щоденники Пілсудського, захоплюватися його націонал-революційною діяльністю (як до цього він захоплювався Леніним та іншими революціонерами)[400]. Водночас Бандера, ймовірно, вороже ставився до Пілсудського, бо той був лідером нації, яка «окупувала» Україну.

Міжвоєнний період визначався широким розмаїттям харизматичних культів авторитарних, фашистських та військових лідерів. Молоді українські націоналісти-революціонери не втрималися від спокуси долучитися до цих загальних лав із власним винаходом.

Висновок

Степан Бандера виховувався в родині греко-католицького священика, який боровся за українську державу та надихнув свого сина на продовження цієї боротьби. На відміну від батька, для Степана націоналізм був важливішим за релігію. За часів навчання у гімназії Бандера штудіював праці письменників націоналістичного та расистського спрямування — Міхновського й Донцова. 1928 р. він розпочав навчання у Львові, але через свою політичну та терористичну діяльність так і не довчився. Натомість Бандера швидко підіймався в ОУН кар’єрними щаблями. У червні 1933-го він став офіційним головою Крайової екзекутиви, а раніше, як очільник референтури пропаганди, показав себе талановитим організатором та відданим націоналістом. За часів його керівництва політика Крайової екзекутиви радикально змінилася: організація розпочала здійснювати вбивства все більшої кількості людей, часто — з ініціативи Бандери. Жертвами цих злочинів інколи були українці, зокрема й члени ОУН, яких звинувачували у зраді.

Формування світогляду Бандери можна відтворити за книгами та газетами, які він читав, за групами та організаціями, до яких він належав, за діями, які він чинив, та за промовами, які він виголошував. Аналіз цих даних показує, що Бандера, очевидно, інтерналізував ідеологію ОУН, Донцова та інших сучасних фашистських і крайніх правих мислителів. Світогляд Бандери сформувався на ґрунті численних крайніх правих цінностей та концептів, як-от: ультранаціоналізм, фашизм, расизм та антисемітизм, культ насильства, ворожість до демократії, комунізму та соціалізму, віра в те, що створити українську державу можна тільки за допомогою війни. Його світогляд, як і в інших молодих українських націоналістів, поєднував у собі екстремізм та відданість релігії (за допомогою якої він намагався сакралізувати політику та насильство).

Частина 3. Вбивство Перацького. Варшавський та Львівський судові процеси

Вбивство Перацького

Зранку 15 червня 1934 р. міністр внутрішніх справ Польщі Броніслав Перацький попрощався з міністром пропаганди Німеччини Йозефом Геббельсом, який перебував у Польщі з офіційним візитом та із Варшави вилітав до Кракова. Відразу після прощання Перацький (іл. 95) повернувся до свого кабінету в Міністерстві внутрішніх справ (вул. Нові-Свят, 69), а ввечері вирушив у традиційне місце зустрічі політиків — клубний ресторан Towarzyski за адресою: вул. Фоксал, 3 (іл.92). Міністр прибув на вул. Фоксал близько 15:40 та відпустив водія до 17:30. Перацький пішов до ресторану сам, без охоронців. У цей момент до нього почав наближатися Григорій Мацейко, 21-річний член ОУН. Мацейко струснув пакунок, загорнутий у папір із кондитерської Гаєвського. У пакунку був саморобний вибуховий пристрій, який Мацейко марно намагався підірвати. Для активації мав відбутися енергійний поштовх детонатора — Т-подібного металевого поршня, який мав зруйнувати скляну трубку з азотною кислотою. Щоб розбити трубку, потрібно було докласти трохи більше зусиль, ніж це вийшло у Мацейко. За умови детонації вибухового пристрою загинули б і міністр, і його вбивця. Коли Мацейко зрозумів, що його план зазнав невдачі, він витяг з пальто пістолет і підбіг до Перацького, який уже пройшов повз нього й заходив до ресторану. Наздогнавши Перацького, Мацейко двічі вистрелив йому в потилицю. Після того як міністр упав на землю, Мацейко зробив третій постріл, але промахнувся; утікаючи з місця події, молодий убивця відстрілювався від поліцейських, у результаті поранивши одного з них у руку[401].

Відійшовши на безпечну відстань від місця злочину, Мацейко позбувся зброї. До гуртожитку, де він жив під іменем Влодзимеж Ольшанський, він не повернувся. Замість цього він поїхав до Любліна, де провів кілька днів у компанії з українським студентом Яковом Чорнієм. Згодом Мацейко переховувався у Львові, у чому йому допомагали оунівці: Іван Малюца (іл.76), Роман Мигаль та Євген Качмарський. 5 серпня Катерина Зарицька та інші оунівці допомогли Мацейко перебратися до Чехословаччини й забезпечили його зброєю та грошима; згодом Мацейко, скориставшись литовським паспортом, переїхав до Аргентини, де оселився під іменем Петро Книш. У цій країні він одружився з українкою, але так і не зміг призвичаїтися до місцевого клімату. Пізніше почав пиячити та страждати на психічні розлади. 1966 р. він помер.[402]

До лав ОУН Мацейко приєднався певного мірою випадково. 19 листопада 1931р. він ішов вулицями Львова (до якого переїхав за два роки до того з маленького

1 ... 34 35 36 ... 274
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі"