Читати книгу - "Світло між двох океанів, Марго Л. Стедман"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Таким чином, Ханна Ронфельдт не могла ні з ким поділитися своїм горем. «Що було — те загуло», — казали люди, намагаючись повернутися до свого цивілізованого життя в Партаґезі. Але Ханна пам’ятає все.
День пам’яті. У пабах повно-повнісінько ветеранів, і тих, хто втратив там братів, і хлопців, які повернулися з Ґалліполі та Сомми й досі не оговталися від контузії та газу, навіть через десять років.
25 квітня 1926 року двоє хлопців грають у карти в кутку бару, і в цей один день на рік поліція позавіч пускає все. Чорт забирай, поліція також брала участь — це їхня війна теж! Пива багато, розмови стають голоснішими, пісні непристойнішими. Там було що забувати. Вони повернулися до своєї роботи на фермах, до роботи за письмовими столами і в кабінетах і мусили з цим жити, просто жити, оскільки іншого вибору немає. І що більше вони пили, то важче було стерти війну з пам’яті, то більше вони зривалися на чомусь або на комусь, це було чесно й справедливо. Кляті турки. Кляті фрици. Кляті виродки.
Тут і згодився Френк Ронфельдт. Єдиний німець у місті, за винятком того, що він австрієць. Він — один-єдиний ворог, якого вони могли знайти, тому, побачивши, що Френк з Ханною йшли вулицею, чоловіки почали насвистувати «Типперері». Ханна, запанікувавши, спіткнулася. Френк миттєво забрав маленьку Ґрейс і обняв її, схопив кофтину, накинуту на руку дружини, і вони, опустивши голови, пришвидшили крок.
Хлопці в пабі вирішили, що це чудовий вид спорту, і всі разом висипали на вулицю. Чоловіки з інших пабів уздовж головної вулиці теж вийшли, і один жартівник надумав, що буде дуже смішно збити з Френка капелюх, що він і зробив.
— Дай нам спокій, Джо Рафферті! — заверещала Ханна. — Повернися в паб і відчепись від нас. — Вони поспішили.
— Дай нам спокій! — пронизливим стогоном передражнив Джо. — Клятий фриц! Ви всі однакові, всі боягузи! — Він повернувся до натовпу. — І подивіться на цих двох з маленькою дитиною. — Він ледве говорив. — Знаєте, фрици їли немовлят. Заживо їх смажили, кляті падлюки.
— Йди, а то ми викличемо поліцію! — закричала Ханна й із жахом помітила, що Гаррі Ґарстоун і Боб Лінч, констеблі, з кухлями пива стоять на веранді готелю й нишком посміхаються в намащені воском вуса.
Раптом усе спалахнуло, наче до вогню піднесли запалений сірник.
— Ану, хлопці, давайте розважимося з любителями фриців! — вигукнув хтось. — Урятуємо дитину, щоб її не з’їли. — І дюжина п’яних чоловіків погналася за подружжям.
Ханна відстала, корсет не давав їй дихати вільно. Вона закричала:
— Ґрейс, Френку! Врятуй Ґрейс!
Він з малесеньким згортком утікав від натовпу до пристані. Юрба не відставала. Серце Френка пульсувало й вибивалося з ритму, і біль віддавав у руку. Він пробіг по хитких дошках над водою, стрибнув у перший-ліпший човен, який зміг знайти, і погріб у широке море, туди, де безпечно. Вони побудуть там доти, доки п’яний натовп не протверезіє і не заспокоїться.
У його житті траплялися й гірші ситуації.
Розділ 18
Чим би не займалась Ізабель цілий день, вона завжди була в русі; зв’язана невидимими нитками любові, вона фізично відчувала, де зараз Люсі. Жінка ніколи не сердилась, її терпіння до дитини було нескінченним. Коли їжа падала на підлогу, коли стіни були прикрашені відбитками брудних рученят, Люсі не чула сердитого слова й не бачила несхвального погляду. Якщо дівчинка прокидалася вночі з плачем, Ізабель ніжно, з любов’ю втішала її. Вона приймала подарунок, який послало їй життя, разом з усіма труднощами.
Поки дитина спала вдень, жінка йшла до хрестів, що стирчали на високому мисі. Тут була її церква, її святе місце, де вона молилася, щоб Бог скерував її, допоміг стати гідною матір’ю. Вона також читала молитви, хоча й більш абстрактно, за Ханну Ронфельдт. Ізабель не задавалася питанням, чому саме так вийшло. Для неї Ханна була віддаленим поняттям. Вона не мала ні тіла, ні душі, не те що Люсі, кожен вираз обличчя якої, кожен вигук були добре знайомими Ізабель. Жінка спостерігала за чудом, за тим, як ця маленька дівчинка росла й змінювалася щодня, мов подарунок, цінність котрого розумієш тільки з плином часу. Перед Ізабель виникала нова особистість, коли маленька уловлювала та вчилася вимовляти слова, почала виразно розказувати, як вона почувається, хто вона.
Тому Ізабель сиділа в каплиці без стін, вікон чи пастора і дякувала Богові. І якщо в неї виникали думки про Ханну Ронфельдт, то завжди на це була однакова відповідь. Вона просто не могла відіслати дитину. Вона не могла ризикувати щастям Люсі. А Том? Том — хороша людина. Том завжди чинитиме правильно. Вона може розраховувати на це. Урешті-решт, він змириться з цим.
Але між ними, наче пустир, уже пролягла тонка невидима смужка непорозуміння.
Поступово життя на Янусі повернулося на круги своя, занурюючи Тома в дрібні повсякденні турботи. Коли він іноді прокидався від кошмарів про зламану підставку чи компаси без позначок, то стримував занепокоєння, допоки воно не зникало з першими променями сонця. А відірваність від решти світу присипляла його музикою брехні.
— А ти пам’ятаєш, який сьогодні день, Люсі, правда? — запитала Ізабель, натягуючи їй на голову светр і вивільняючи руки з манжет рукавів.
Минуло півроку, відколи вони повернулися на Янус у січні 1928 року.
Люсі ледь нахилила голову й замугикала, зволікаючи час.
— Хочеш підказку?
Дівчинка кивнула.
Ізабель надягнула одну шкарпетку.
— Давай другу ніженьку. Ось так. Гаразд, підказую. Ти дуже хороша дівчинка, тому, можливо, сьогодні їстимеш апельсини…
— Катер! — вигукнула маленька, зісковзнувши з маминих колін і підстрибуючи з одним черевичком на нозі, а іншим у руці. — Катер іде! Катер!
— Так. Тому ми гарно приберемо будинок, бо до нас прийдуть Ральф і Блуї.
— Так! — погодилася з нею Люсі й прожогом кинулася на кухню, щоб сказати: — Татку, Альф і Буї ідуть!
Том, взявши її на руки,
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Світло між двох океанів, Марго Л. Стедман», після закриття браузера.