Читати книгу - "Свобода"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Далеко не останньою причиною того, що Петті уникала пишного весілля, був той факт, що Річард тоді став би дружкою Волтера. Її роздуми частково були зумовлені цими очевидними причинами, а також тим, що вона не могла позбавитися страху, уявляючи, що трапиться, коли Річард зустрінеться з її середньою сестрою (авторка нарешті зважилася назвати ім’я сестри — Ебіґейл). Було доволі неприємно бачити його з Елайзою; але коли б Петті побачила його з Ебіґейл, дізналася хоча б про одну їхню ніч, це просто добило б її. Можна й не казати, що вона про це Дороті ані пари з вуст, а лише зазначила, що взагалі не дуже полюбляє усілякі церемонії.
І все-таки як поступку Петті повезла Волтера познайомитися з родиною — навесні, перед самим одруженням. Авторці боляче визнавати, що вона дещо соромилася, коли представляла його родині, і що, мабуть, це було ще однією причиною того, що вона не хотіла церемонії. Вона кохала його (і досі по-справжньому кохає!) за ті риси характеру, які були дуже важливими виключно в їх особливому світі для двох, але були досить сумнівними для всіх, хто б подивився на них критично — а саме так дивилися на нього її сестри, особливо — Ебіґейл. Він нервово посміювався, часто червонів, поводився з нею дуже мило: ці його риси подобалися їй в усіх чоловіках. Вона навіть пишалася цим у ньому. Але темна її частина, яку могли бачити всі члени родини і яка завжди прокидалася в їх присутності, не могла не жалкувати, що він не височенний та не неймовірно крутий хлопець.
Джойс та Рей, треба віддати їм належне, відчули полегшення десь у глибині душі з приводу того, що Петті виявилася гетеросексуалкою (в глибині душі, бо Джойс була готова зіткнутися із жорстокою Іншою реальністю), і поводилися якнайкраще. Дізнавшись, що Волтер ніколи не бував у Нью-Йорку, вони ласкаво почали вихваляти своє місто й умовляти Петті повозити його по різних музеях, бо сама Джойс дуже зайнята в Олбані і зможе зустрітися з ними лише опівдні, щоб пообідати в одному із розхвалених газетою «Таймс» ресторанів, розташованому у районі СоХо, який тоді ще вважався небезпечним, але дивовижним місцем. Переживання Петті з приводу того, що батьки просто хочуть поглузувати з Волтера, переросли в інші переживання, тепер уже з приводу того, що Волтер стане на їхній бік і не помічатиме, якими нестерпними вони були до неї; запідозрить, що насправді проблема полягала в Петті, і втратить ту сліпу віру в її хорошість, на яку вона протягом цього року звикла так запекло покладатися.
Дякувати Господу, Ебіґейл, яка просто обожнювала шикарні ресторани і завжди наполягала, щоб принаймні на кількох обідах були присутні п’ять осіб, сьогодні не бажала нікуди йти. Оскільки вона й думки не припускала, що люди можуть зібратися не для того, аби послухати її, то тільки й могла, що базікати щось про світ нью-йоркського театру (який, за її визначенням, був нечесним, адже вона не просунулася в ньому вище, ніж та її несподівано отримана посада дублера); про свого «неохайного покидька» професора з Єля, з яким вона мала непереборні творчі розбіжності; про якусь подругу на ім’я Теммі, яка на власні кошти продюсує постановку «Ґедди Ґаблер»[67], і яка просто блискуче зіграла головну роль у цій п’єсі; про похмілля, регулювання орендної плати та неймовірні сексуальні оргії на трьох, які траплялися в їхньому світі; після останньої розповіді Рей, який пив один бокал за іншим, захотів почути кожну похітливу деталь. Під час останньої вечері у СоХо Петті вже настільки стомилась від спроб Ебіґейл потрапити в центр уваги, яка мала б дістатися виключно Волтеру (той, як завжди, дуже люб’язно слухав кожне слово Ебіґейл), що просто відкрито наказала їй стулити пельку і дати змогу іншим щось промовити. Повисла незручна тиша, яку порушував тільки стук столових приборів. Потім Петті, показавши жестами, ніби дістає воду з колодязя, запропонувала Волтерові, щоб він розповів про себе. Це було непередбачливою помилкою, бо Волтер завжди дуже пристрасно обговорював державну Політику, але не знав, що насправді являють собою політики, — тому він вирішив, що члену законодавчих зборів буде цікаво почути його ідеї.
Він запитав Джойс, чи чула вона про так званий Римський клуб[68]. Джойс визнала, що не чула. Волтер пояснив, що Римський клуб (одного з членів якого він запрошував до Макалестера з лекцією два роки тому) присвятив свою роботу дослідженню меж зростання. Пануюча економічна теорія, як марксистська система, так і система вільного ринку, казав Волтер, приймає як належне, що економічне зростання — це завжди позитивний фактор. Приріст ВВП на один чи два відсотки вважається незначним, а розмір приросту населення на один відсоток — це взагалі чудово, але все ж, казав він, якщо прорахувати на сотню років уперед, яку конкретно кількість несуть у собі ці відсотки, то ми отримаємо світове населення у вісімнадцять мільярд дів та світове споживання енергії в десять разів більше, ніж сьогодні. А коли прорахувати згідно з такими самими відсотками ще на одну сотню років, то ми отримаємо й зовсім неймовірні цифри. Тому Римський клуб шукає більш раціональні та гуманні засоби обмежити це зростання, яке просто знищить планету і заморить усіх жителів Землі голодом або змусить їх перебити одне одного.
— Римський клуб, — протягнула Ебіґейл. — Це щось на кшталт італійського клубу «Плейбоя»?
— Ні, — дуже спокійно відповів Волтер. — Це — група людей, які клопочуться про нашу неуважність щодо зростання зазначених факторів. Тобто всі просто поглинені цим зростанням; але ж коли замислитись саме над цим питанням, то зрозумієш: для дорослого організму будь-яке зростання — це майже рак, так? Тому існує таке угруповання інтелектуалів та філантропів, яке намагається вийти за межі нашого вузького бачення і вплинути на державну політику вищого рівня, як у Європі, так і в Західній півкулі.
— Римські кролики, — гнула своє Ебіґейл.
— Д-Жопа[69], Меріленд, — почав удавати
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Свобода», після закриття браузера.