BooksUkraine.com » Сучасна проза » Книга Безнадії. 1991—2004. Від миру до війни, Тимур Іванович Литовченко 📚 - Українською

Читати книгу - "Книга Безнадії. 1991—2004. Від миру до війни, Тимур Іванович Литовченко"

115
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Книга Безнадії. 1991—2004. Від миру до війни" автора Тимур Іванович Литовченко. Жанр книги: Сучасна проза / Публіцистика. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 45 46 47 ... 138
Перейти на сторінку:
class="p1">Обдумавши і зваживши все як слід, він вирішив не чекати на повернення сестри додому. Він вирішив, що протягом найближчого часу навідається до племінників, а далі повернеться у Сполучені Штати. Зрештою, в одному аспекті той клятий чиновник і справді мав рацію: доки ситуація в Україні не зміниться, Леонові не варто пхатися сюди зі своїми планами, хоч би якими прекрасними й багатообіцяючими вони були!

1996

Втрачене сердечко, або Крок у прірву

Відень – Київ, травень 1996 року

Чи хтось замислювався, чому нам сняться сни? Може, це просто наша свідомість грає з нами злий жарт? А може, хтось згори хоче повідомити нам про щось важливе…

* * *

Марек прокинувся посеред ночі від якогось жахливого марення і власного крику, зістрибнув з ліжка, вибіг на терасу і присів на край крісла. Жадібно вдихаючи холодне повітря, він намагався пригадати, що ж такого йому наснилося?.. Але рештки щойно побачених жахливих сновидінь вже зникли без сліду, натомість бурхливим потоком нахлинули спогади.

Згадав він Київ, Поділ, його вузенькі вулички, старі будинки й затишні зелені двори з дітлахами, які гралися там. Згадав рідний дворик, стару яблуню, грушу-дичку, а ще в тіні розкидистого волоського горіха – лавочки і столик для літніх людей. Посеред двору, немов пам’ятник радянської епохи – маленький горбатий блакитний «Запорожець» дядька Сашка, що постійно ремонтується. А ось і сам дядько Сашко, який дивиться на маленького, років десяти хлопчика і каже, посміхаючись:

– Дивись сюди, Мареку – оце вона, вічна машина! Перпет-мобіль[56], можна сказати… Одна з найперших моделей, що зійшли з конвеєра запорізького заводу, а й досі бігає, мотається вже скільки років.

– Та не працює ж цей древній мотлох! – заперечує хлопчик.

– Як-то не працює?! Ти що ж таке кажеш?! Минулого тижня тільки ми з тобою на ньому на риболовлю їздили!..

– Було таке, – погоджується маленький Марек, – але тепер ми його знов ремонтуємо…

– Ех, малявко, – зітхає дядько Сашко, – не тямиш ти всієї краси життя.

І не те щоб дядько Сашко відчував у цьому мотлоху аж таку велику потребу – адже в глибині двору під брезентовим чохлом простоювала його нова розкішна «Волга» ГАЗ-21 кольору вечірнього неба – мрія і заздрість усіх хлопчаків в окрузі. Проте на ній він їздив мало. Та й куди йому їздити?! Дачі у дядька Сашка не було, тоді хіба що в магазин за хлібом…

Щоразу, коли дядько Сашко ремонтував свій древній «Запорожець», він кликав Марека і говорив:

– Дивись, синку, до чого все у нього добре влаштовано! От виростеш – і моя автівка твоєю стане.

– Дядьку Сашко, я і без того допомагатиму вам. Але не хочу я цю старезну драндулетку! – вередував Марек.

– Так я ж тобі не «Запорожець» пропоную, а нову «Волгу»! – сміявся дядько Сашко: – Подарую я тобі її, Мареку! Їй-богу, подарую.

Всі знали, що у дядька Сашка нікого з рідних не лишилося. Колись раніше була дружина – тітка Наїна. Дуже смачні пироги пекла, всі хлопці у дворі їли й нахвалювали. Та вже рік як її не стало, а діточок їм бог або не дав – або не дожили вони до кращих часів, хтозна… Отож цілком скидалося на правду, що таки залишить невгамівний водій автівку Мареку. А продати комусь?.. Це навряд чи. Гроші дядькові Сашку не були потрібні, оскільки заробляв він і без того дуже добре на вахтах в Тюмені, в Сургуті та в Уренгої.

– А може, й подарує! Марек, по всьому виходить, спадкоємцем у Сашка стане, – шепотілися бабусі на лавочці.

Хлопці заздрили Мареку через те, що місцевий «кулібін» дядько Сашко залучав саме його до всіх можливих ремонтних робіт. Дорослі шанобливо тиснули хлопчикові руку, коли вони з дядьком Сашком міняли сусідам розетки, точили ножі, ножиці, лагодили будильники, переносні електроплитки, а при потребі – навіть архаїчні примуси. Не тільки у всього їхнього двору, але й загалом на всьому Подолі ця парочка – майстер і учень, були в пошані.

Не схвалювала їхні відносини лише Марекова мати. У Вікторії Борисівни Чмут було двоє синів: старшенький Любомир і меншенький Мар’ян. Однак лише старший займав усю її увагу: його матір цінувала, обожнювала, на нього покладала всі надії. Вона часто повторювала:

– Любомир – він красень і розумник, відмінник і гордість родини!

– А я? – запитував Марек, віддано зазираючи мамі в очі.

– А ти, Мар’яне, просто хуліган, – відповідала вона.

– Чому? – ледь не плачучи, цікавився молодший син.

– А хто вікно сусідці розбив? – пригадувала його останній «подвиг» мама Віта.

– Це випадково вийшло! Ми ж потім вікно з дядьком Сашком і полагодили, й ніяких претензій…

– Знов ти про дядька Сашка свого?! А хіба іншого приятеля, щоб свого віку, ти знайти не можеш?

Марек від образи закушував губу:

– Ма-а-амо-о-о, ти ж знаєш, що я приятелюю зі Спартаком і з Валеркою. І до речі, Спартак теж відмінник, а в цьому році загалом переміг на трьох районних олімпіадах! А у Любомира таких досягнень ніколи не було.

– Так у Спартака, мати – інженерка, а дід фронтовиком був, льотчиком і майстром взуттєвої фабрики. У твого Спартака є на кого рівнятися.

– Та при чому тут його дід і мати?!

– А при тому! Й не смій матері заперечувати. Ач, моду взяв!..

– А зате у Валерки кращий по всьому Києву результат на стометрівці серед школярів його віку! Він навіть участь брав з дорослими в забігу на три кілометри, як наймолодший учасник, і прибіг п’ятим.

Мати байдуже знизувала плечима:

– Мареку, все це прекрасно, що твої друзі чогось та й досягли в житті. А ось ти чого досягнув?! Відповідай або покажи.

Отак вона раз у раз доводила, що її менший син – всього лише сіра посередність, але бунтарська натура Марека не бажала миритися з цим. І він старався, як тільки міг. На конкурсі, влаштованому в районному Будинку піонерів авіамодельним гуртком на честь Дня космонавтики, перемогла саме його модель «кукурудзяника», яка злетіла і протрималася в повітрі цілих 55 секунд – тоді як виготовлена Спартаком модель легкого фронтового бомбардувальника Су-2 (на такому, за його твердженням, воював його дідусь Сьома) навіть злетіти не змогла. Того дня Марек примчав додому з нагородною грамотою і дивовижним призом – приладом із загадковою назвою «пантограф». Усі вітали хлопця, навіть заздрили йому. Але на маму Віту це досягнення не справило ніякого враження і, навпаки, навіть засмутило. І вона не впустила нагоди негайно висловити синові своє незадоволення:

– Мареку,

1 ... 45 46 47 ... 138
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Книга Безнадії. 1991—2004. Від миру до війни, Тимур Іванович Литовченко», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Книга Безнадії. 1991—2004. Від миру до війни, Тимур Іванович Литовченко"