Читати книгу - "Пацієнт, Трюде Тейге"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
«Фантом», — раптом згадала Кайса й занотувала, що треба зафільмувати дзеркало в палаті на другому поверсі Бйоркелі.
— Чи випадково прибрав собі Аллан ім’я Фантома, Крістофера Волкера? Чи випадково опинилася наліпка Фантома в одній з лікарняних палат? — стиха промовляла Кайса, швидко записуючи свої слова. — Чи Аллан також провідував Креза? Може, ця палата і є палатою Креза?
Це можна використати, як натяк на те, що трапилося з Алланом багато років потому.
«Що сталося з картиною, яку Крез подарував Юлії? — задумалася Кайса. — Це якось пов’язано з її зникненням?»
Несподівано їй згадалися слова Сіндре Нурберґа про книжку, яка потрапила йому до рук. Кайса зателефонувала старому лікареві й запитала, як називалася книжка, у якій згадувалося про твори мистецтва, сховані в часи війни в Дікемарку.
— «Комунальні лікарні Осло в часи війни», автор Турвальд Клявенесс. Її можна знайти в інтернеті, — відповів Сіндре Нурберґ. — До речі, я знайшов ключ від кімнатки в підвалі Бйоркелі.
— Ви були в кімнатці під скляною верандою?
— Ні, просто знаю, що ключ у сторожа, можемо разом піти туди, коли вам буде зручно.
Кайса сказала, що зателефонує йому відразу, щойно з’ясує, коли зможе приїхати.
Кайса знайшла книжку про клініки Осло на сайті Національної бібліотеки. Вона відразу зайшла на віртуальну поличку й погортала її. Про зберігання творів мистецтва в Дікемарку згадувалося лиш побіжно в зв’язку з протидією німцям реквізувати цю психіатричну установу: «У кінцевому підсумку нам допомогло те, що міський архітектор Руде був дуже зацікавлений у збереженні Дікемарка в комунальній власності, з огляду на величезні цінності, сховані в цокольному поверсі корпусу Діґалі, а саме: картини Мунка, Альдуса Нільсена, портретні колекції Ратуші й церков Осло разом з частиною фондів Військового й Технічного музеїв, загалом на страхову суму приблизно 25 мільйонів крон».
Кайса вражено втупилася в монітор. Вона ніколи не чула, щоб національне надбання, зокрема фонди Мунка, зберігалися в Дікемарку. Пошук в інтернеті не дав жодного результату. Вона написала емейла знайомому в Музеї Мунка, запитала, чи, справді, картини Мунка зберігалися під час війни в Дікемарку; доклала до листа фото картини, яка висіла на стіні в Анне-Марії — чи могла ця картина теж належати пензлеві великого художника? Той відразу ж відповів: «Ніколи такої не бачив і ніколи не чув про Дікемарк. Перевірю і відпишу».
Потім Кайса зателефонувала Карстенові. Того дня він працював у Кріпос, в Осло. Чи він не проти, щоб вона наступного дня приїхала в Аскер?
— Щось трапилося? Телефонували з клініки? — стривожено запитав Карстен.
Кайса заспокоїла його, що йдеться про її майбутній документальний фільм.
— Їдь, звичайно! Я радий, що ти так захопилася роботою, — сказав він полегшено. — Вдома буду ввечері.
— Як просувається слідство?
— Працюємо…
Вони працювали цілодобово. Фруде Ульсен досі сидів у СІЗО. А заголовки газет рясніли заголовками про те, що поліція «зайшла в глухий кут», і «слідство загальмувалося».
— Що робитимеш в Аскері? — запитав Карстен.
— Ну-у, ти ж знаєш… працюватиму, — у тон йому веселим голосом відповіла Кайса.
Кайса замовила авіаквиток на наступний день і взялася готувати обід — щипану рибу, рибну запіканку на картопляній подушці, за новим рецептом від сусідки: кілька шарів щипаної риби й цибулі з часником, перцем чилі, чорізо й беконом, змащені майонезом. Можливо, їй таки пощастить змусити Андерса полюбити рибу, приправивши її ковбасою чорізо, яка йому дуже смакувала. Ставлячи страву в духовку, вона глянула на годинника. Бездоганна організація часу: запіканка зготується саме до приходу дітей зі школи.
Кайса давно вже думала про потребу детальніше розібратися, що ж воно таке «deep brain stimulation», DBS — метод, про який розповідала в новинах Маріанне Вінтер. Кайса мала трохи часу, доки зготується рибна запіканка, і сіла з ноутбуком за кухонний стіл.
«На основі сучасних методів візуалізації, за якими стало можливо визначити гіпер- та гіпоактивні ділянки мозку при різних психічних захворюваннях, приблизно 2005 року вчені розробили новий альтернативний метод — так звану «глибоку стимуляцію мозку» (DBS, deep brain stimulation). Сьогодні цей метод застосовується у випадках глибокої клінічної депресії, яка важко піддається лікуванню, і лише до хворих, які можуть особисто дати згоду на таке втручання, якщо всі інші засоби не дали позитивних результатів». На іншій сторінці Кайса прочитала: «На нинішній день хірургічні втручання для лікування психічних розладів проводяться лише в дуже важких клінічних випадках і під суворим регуляційним контролем: зафіксовано менше ніж 100 подібних операцій щороку у Великій Британії і жодної — у Норвегії.»
«Метод розроблений 2005 року? Жодної операції в Норвегії?» — здивувалася Кайса. Тека, яку вона поцупила під санаторієм у Кістевіці! Чи було там щось про DBS? Добре пам'ятала численні фахові терміни й абревіатури. Кайса швидко погортала папери. Ні, нічого. Довго сиділа над рисунками, що нагадували систему координат. Може, коло, це — голова? Син… Син чоловіка, який помер тієї ночі, коли зникла Юлія. А якщо він знає, що означає цей рисунок? Не забути б запитати, коли вона його розшукає. А може, Ґюнвур Сюнне впізнає ім’я того літнього пацієнта, якщо вона покаже їй папери з теки? Кайса виписала прізвища чотирьох чоловіків, які фігурували в документах, склала рядком їхні діаграми. І тоді побачила! Лише одне прізвище було внесене в реєстр після вересня 2002 року. Пацієнта звали Юн-Геннінґ Гольм, його діаграма закінчувалася жовтнем 2002 року. Це міг бути чоловік, який помер у ніч, коли зникла Юлія. Кайса знала про смерть іще однієї пацієнтки — Тютти Сьоренсен. Погортала далі. Усе сходилося. Жінка зникла з системи на початку вересня 2002 року. А що з іншими? Усі дев’ятеро хворих померли? Ґюнвур казала, що четверо пацієнтів поховані на старому цвинтарі. Кайса гарячково перебирала аркуші. Та ні, ніде не значилося, чому вони зникли з реєстру, невідомо, виписали їх чи вони померли.
«А це пальцем у небо» — подумала Кайса, набираючи в ґуглі ім’я «Юн-Геннінґ Гольм». Стаття у Вікіпедії. «Юн-Геннінґ Гольм (1940–2002). Посол Норвегії. Дружина: Дорте Лієр (1945–1979)» — прочитала Кайса.
«Син: Нільс Лієр-Гольм».
55
Щодня, коли він повертався додому, вона намагалася відчитати вираз його обличчя. Чи вдалим був день? Чи веселий
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Пацієнт, Трюде Тейге», після закриття браузера.