Читати книгу - "Заклятий козак"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
- Так от, пане Лучко, розповів ти мені про ваш похід з челяддю в степи. - Та, щось пригадавши, й замовк.
- Не турбуйтеся, ясний пане: те, про що я не сказав, через хвильку саме за себе скаже.
- Та що ж воно? Коней хороших степових чи сам мені вчора показував, шаблю в дорогій оздобі ще на воротях підніс…
- Почекайте хвилинку, ясновельможний.
- А воно, правду кажучи, цікаво, коли зразу тобі не кажуть…
На півслові князь зупинився й підвівсь за столом, прикладаючи руку до серця.
- Що ви, пане? - напівголосно промовив Лучко, - це ж полонянка.
Так, це була полонянка, захоплена Лучком вкупі з іншими дівчатами в аулі. Довгі чорні коси спадали через плечі, підіймалися на круглих напівоголених смаглявих грудях і, перекручуючись гадюками, торкалися її круглих стегон.
Вишневенький ще раз приклав руку до серця, але опам’ятався. Вийшов з-за столу й підійшов ближче. Дівчина стояла й спокійно дивилася. Очі - терен.
- Перший раз таку красуню бачу, - прошепотів напівголосно князь Дмитро, - перший раз.
Далі круто повернувся до Лучка.
- Пане Лучко, ціла? - спитав він грізно.
Той не зрозумів і здвигнув плечима. Тоді Вишневенький почервонів, як рак і, схопивши пана Лучка за петлі, струсонув.
- Говори, собача кров? Ну, говори, бо задушу! - і тряс далі.
- Ну? - дихав він.
- О, ясний пане! - напівхриплим голосом, одкашлюючись, промовив пан Лучко. - Невже ж ваша милість могла допустити, щоб ваш вірний слуга насмілився доторкнутися своїм брудним тілом до того, що сам Аллах уберігав ясновельможному?
- А я думав… я думав, ти мені збрешеш і скажеш, що вона вже побувала в паскудних якихось руках…
Під час балачки дівча захвилювалося. На чорних довгих віях заблищали дві сріблинки. Джура подав їй вина.
- Виведи, - наказав князь Дмитро й став ходити по горниці.
Лучко налляв ще по чарці й подав Вишневенькому.
- За чорні очі, панове!
Той ходив, не звертаючи уваги. Пройшовсь раз-два, далі круто;
- А! За чорні очі? Давай!
- Пан, я бачу, чимось заклопотаний, чи не залишив пан у Варшаві блакитнооку?
Вишневенький перекинув у рота чарку й далі ходив.
- Так дозволите, ваша ясність, на ніч привести?
- Що? Чорнооку? Не треба. Поки що не треба. Одне, що зараз мабуть запізно, а по-друге, з дороги, а по-третє, сказати вам, пане Лучко, - я у Варшаві, в палаці князя Вепжека так задоволився, що жінки аж обридли. 1 знову ходив князь Дмитро Вишневецький, староста Черкаський та Канівський з кута в кут своєї світлиці.
А надворі стояла літня ніч. Крізь відчинені вікна високих хором князевих летіли пісні з села Дикий Кут, що далеко розкинулось, нависло десь внизу. Звідти через високі князівські двірцеві мури й густий сад долітали звуки села то веселі з скрипками й бубнами, то, коли ті раптом стихали, - смутні й жалібні, як одвічна селянська доля.
- Жнивують, - кинув Вишневенький на вікно, - а як урожай?
- Не турбуйтеся, ясновельможний, хліба ще позаторішнього миші точать.
- Не про голод мова, пане Лучко, а навпаки, куди будемо дівати добутий хліб?
- Хм? Куди - в комори, ваша ясність, і хліб, і сало, і пшоно - все в комору.
- Покиньте ви, пане Лучко, жартувати. А послухайте, що я вам скажу. У Варшаві я бачився з посланцем од турецького султана. Приїздив робити угоду з панством, щоб покинути раз назавсіди ворожнечу, а саме головне, почати торгівлю хлібом.
- Як так? - здивувався пан Лучко, - а як же він пропонує торгувати?
- Звісне діло: через Буг, Дністер до Очакова та Білгороду, а там на турецькі галери та до Царгороду й далі. Та зрештою це нам нецікаво. Тут річ у тім, як би нам повести справу торгівлі?
- Нам? Ей, не говоріть, ваша ясність, у нас же татари своїми наскоками з дворів тягнуть, а так…
- Пане Лучко! - аж крикнув Вишневецький.
- Що?
- А ось що. Нам треба заволодіти Дніпром, треба зробити так, щоб наші човни, переповнені пшеницею, могли вільно проходити аж до Очакова, і я це зроблю. Я доведу тим випещеним варшавським муцикам, що з головою можна й на кресах бути господарем!
- Так як же ви зробите, ваша моць? Кажіть скоріше!
- Ага! Кортить? Треба збудувати внизу на Дніпрі фортецю й завести в ній свою залогу. Цим ми вб’ємо двох зайців: і хліб провозитимемо, і буде нам безпечніше від татар.
- Так то воно, пане Дмитре, так. Та не забувайте й того, що коли цікавляться турки нашим хлібом, то не менш їм потрібні будуть і полонені з наших селян, що їм постачають татари. Останні не погодяться на таку вигадку, й не буде діла.
- Буде! Кажу - значить буде. - А потім того, - додав пан Лучко, - хто вам буде тую фортецю будувати? Коли будують тут поблизу, то всі зацікавлені у власній охороні, а хто піде будувати під самим носом у татар?
- Як хто? А хто будував оці хороми, хто будує палаци князям Острозьким, Ружинським, Радзивілам? Поспільство, селяни, - ось хто. .
- А коли не захочуть?
- Батогів! Челяді наказати, щоб у три нагаї гнали. Та ви знаєте, які права в цьому надаються панству після останнього з’їзду шляхтичів у Варшаві? Бити, псячу кров, коли не слухається й не робить, - ось що сказало все благородне панство на тому соймі.
- Побачимо, - сказав пан Лучко. - А тепер доброго сну.
- Пора й мені, - сказав і Вишневецький.
II
Челядник Марко Голий не пішов на село. Він десять разів перемивав свого коня, якого добув у татар під час останнього наскоку, чистив рушницю, пістолі, а особливо шаблюку. Він нею зарубав старого татарина, що не хотів віддати свою доньку. Рубався старий, конем втікаючи, а за спиною в нього дівча було. Коли б не оце дівча, проткнув би Марко списом старого татарюгу, та
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Заклятий козак», після закриття браузера.