BooksUkraine.com » Сучасна проза » Як ведеться, так і живеться, Панас Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Як ведеться, так і живеться, Панас Мирний"

5
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Як ведеться, так і живеться" автора Панас Мирний. Жанр книги: Сучасна проза. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 49 50 51 ... 65
Перейти на сторінку:
думці носилася справжня весна, зелена, пахуча, квітуча. Прислонившись до стовпа з ворот, вона загадалася об їй. В їх улиці нікого не видко, тихо та мирно, чому ж їй не погадати? Там у хаті мати метушиться, та й душно якось, а тут просторо і безлюдно… Галя, прихилившись до стовпа, стояла, дивилася вподовж улиці і не бачила, що з противного боку крався до неї парубок.

— Здорово, Галю! — підбігши до неї, скрикнув він.

Галя струхнулась.

— Бодай тебе, Карпе! — одказала вона, сплюнувши, — як злякав.

То був Саєнків Карпо, молодий русявий парубок. Галя давно знала його, як заможного батька сина, як увічливого, веселого парубка. Вона багато знала парубків, живучих на їх краї, вони все знай лізли до неї знайомитись і досі на всіх вона дивилася однаково, як на парубків та й годі. Другі дівчата розбирали: то красивий, то ковтьоба, то зух, а для неї вони всі рівні; стрінувшись з парубками, вона не ставала з ними на довгу бесіду, не п'ялила очей у їх лице, не скалила зубів на їх вигадки. І Карпа вона знала як Карпа Саєнка, та ще Карпа білявого, як жартуючи називали його парубки й дівчата. Вона бачила його скілько раз і завжди минала, як кожного з них, хоч ходили чутки між парубками, що Карпо чогось усе швендяє коло Галиного двору. А їй яке діло? вона ж не заборонить? Хай собі швендяє, коли хоче.

Тепер тілько, зиркнувши на його зляканим поглядом, вона побачила якось іншого Карпа, такого, якого вона досі ніколи і нігде не бачила. Його біле лице чи то від того, що сонце, сідаючи, освічувало його, здавалось якимось ясним та красним, крізь молоду свіжу шкуру пробивалася граюча кров, зуби біліли рівні та густі, мов камінці повставлювані, молоді уси засіялись по губі, русяве волосся, вибившись з-під країв шапки, кучерями розіслалося по висках, по ухах, а очі?.. голубі та тихі так світили любо, так дивилися мило, а в темних зрачках наче жевріли іскорки. І на зріст мов Карпо став більше і в плечах ширше, — кремезніше, міцніше. Той Карпо, та не той! У неї серце тріпнулося, коли вона обкинула його поглядом і сама не знає від чого, вона засоромилася–почервоніла.

Карпо постояв з нею, спитав, чого вона все домує та домує, чому не ходить ні на улицю, ні на веснянки.

— Он дівчата як співають. Чому б я не йшов до їх?

— Хай співають.. Я і здалека послухаю.

— Мати лається, не пускає? — питає Карпо.

— Та й мати! — почала було Галя, а далі повернула. — Чого, мати не пускає? Чого я туди піду?

— Гордуєш може? — спитав Карпо.

Їй аж боляче стало від того питання. Вона почула, куди се Карпо кида камінці, і здивовано знову зиркнула на його. Ні, в Карпа і трохи не було наміри її уколоти, він так тихо спитався без сміху, без жарти, а очі так любо світять, так і пронизують її усю.

— То то не гордуй! — сказав він, коли вона сором'язливо похилилася.

Галя тілько глибоко зітхнула.

На краї улиці замаячила чиясь жіноча постать. Карпо, попрощавшись, пішов далі. Галя дивилася йому вслід, на його стан високий та гнучкий, на його прямий, рівний поступ і жаль ущипнув її за серце. І піднесло ж ту жінку і взялася десь вона! Дивись, скілько стояла сама — нікого не було, як тілько підійшов Карпо, — де і люди ті набралися. Що ж то вони, висліжують мене? Сумна Галя пішла до хати. Їй зразу стало все не любе, обридле, тоді як Карпо не сходив з думки, його постать, ясний, голуб'язний погляд маячив перед очима. От так і стоїть Карпо перед нею, дивиться і як не заговорить. Що ж воно за знак, що вона досі не примічала його, а це зразу він так кинувся їй у вічі!

Сонце сіло; ніч насунула на землю, тиха та морозна ніч. Зорі виблискують серед неба. Галя стала вечерю варити, і диво — чи стане вона коло печі, з‑за огню визирає Карпова постать, чи вибіжить надвір за топливом — зорі нагадують його погляд.

— Чи солила галушки? — пита мати.

Галя задумалася, чи солила пак, чи ні?

— Солила, — відказала матері. А подала на вечерю — галушки і трохи не були солоні. Мати бурчала, гнівилася, а до Галі і трохи те не доходило, мов не до неї була річ, мов не їй виговорювали.

— Питалася Василя — нести йому вечеряти? — спитала перегодом мати.

— Не буде, — сміло одказала Галя, а через скілько часу Василь гукає через сіни: чи мені дасте вечеряти?

— Ти здуріла? — скрикнула мати і прикро, прикро подивилася на неї. Наче огнем обдала Галю.

— Що це я справді? — думала вона. Це вже й мати помітила? — і їй страшно–страшно стало.

Не впокоїлася вона, коли лягла й спати: то сниться їй, що стоїть вона з Карпом, щебече любенько і не дивиться нікуди, тілько йому у вічі. Коли зирк набік — аж Василь підглядає: що це ти вже до хлопців? — тихо питає Василь. Галя скрикнула і кинулась. Їй так шкода її сна, і де той Василь узявся і нащо він перебив їх розмову? То знову сниться, що вона під горою якоюсь ходить, по мнякій зеленій як рута траві. Кругом квіток, квіток. Нахиляючись, вона зриває їх і співає стиха якусь пісеньку. Коли це згори доноситься до неї голос: Галю! Галю! Галя дивиться — на самому шпилечку Карпо стоїть, зове її: Іди сюди! Галя кинулась до його. Гора крута–крута, а трава під ногами суха та ковзуча, — ноги так і їдуть назад. Галя дереться щосили і не здереться ніяк. Підсковзнулася… пада… і, жахнувшись, знову прокидається. Так цілу ту ніч прожахалася.

— Хай йому, — дума вона, — коли в його очі такі! буду обминати, буду тікати від його.

На ранок, не дивлячись на недосип, устала вона весела, радісна. Ясне сонце, встаючи з‑за гори, підняло її. На небі ні хмарочки, ні плямочки, як і в Галі на душі. Ясно граючи, піднімається сонце угору, калюжки снігової води, що взялися льодом за ніч,

1 ... 49 50 51 ... 65
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Як ведеться, так і живеться, Панас Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Як ведеться, так і живеться, Панас Мирний"