Читати книгу - "Як ведеться, так і живеться, Панас Мирний"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
І досада на свою злиденність і заздрість на Власова багатство мучили його. І дає ж бог таке щастя людям! Хоч не панського роду, зате не порожня кишеня. А з грошима і панство добудеш. А в його? Працюй, бігай щодня на службу, не згинаючи спини сиди там, пиши півроку і от тобі — пошив убор, зосталося десять рублів. А скілько то ще дірок зосталося, котрі треба полатати, скілько нових потреб, котрі аж кричать, — пробі, мов їсти. І от сиди собі, мучся, мовчи. І ніхто твоєї муки не побаче, кожне ще заздро дивлячись: пішли наші вгору! — з докором мовляє. О роде хамський, мужичий! привик ти у землі ритися, у калюці ковбанитися і тобі заздро стає, коли твій брат задихається там і протягає руки, щоб вирватися. Зо зла трохи не скрикнув він і наче уколений скочив з ліжка і заходив по хаті. Сонце сідало, обливаючи червоновишневим світом небо і землю. У хаті стало темніше, білі стіни наче потухаючий жар червоніли, по кутках збиралися густі тіні. Василь в одній жилетці, з закустраною головою несамовито бігав по хаті, поблискуючи своїми сірими очима. Він: не примітив, що за тінь промелькнула повз його вікна. Він тілько почув Шарків ляскучий гавкіт і нестямний грюк сінешних дверей. Кого ж то це чорт несе? — подумав він, зостановившись серед, хати. Двері розчинились…
— Бач куди він забрався? І занесуть же чорти на кулички! — весело мовив, ускакуючи у хату, молодий панич у якомусь заморському картузі, довгополому пальті і з гнучким батіжком у руках. То був Олександр Кирилович Власов.
— Олександра, Саш–ка! — здивовано мовив Василь, розставляючи руки. — Яким побитом! А в душі думав: і принесе лиха година! Чого? підглядіти мої злидні!
— Так гуляв, та й здумав за тебе. Дай зайду! Як почав ходить, як почав блудить. Де був — і сам не знаю. Насилу допитався твоєї кватирі. І занесла, думаю, його лиха година аж куди.
— То роздягайся ж. Та сідай. Сідай та розказуй, де був, де гуляв, кого видав? Скидай своє пальто, я повішу.
— На чорта його вішати? — скинувши і жужма кидаючи на стулець, одказав Власов. Потім круто на каблуці повернувся, швиргонув картуз аж на стіл, підбіг до Василя, обхопив його за стан і обкрутив кругом себе.
— Ну. Ще порвеш що–небудь, — вислобоняючись, одказав Василь.
— Чорт його бери! Дери! рви! не воно нас наживало — ми його. Ех! тілько й нашого тепер. Гуляй поки молоді, старі будемо — гуляти забудемо, — і приграючи сам собі на язик, він пішов по хаті викрутом.
— От дзига! дзига і є! — сказав Василь, геть одходячи і любуючись на Олександрові викрутаси. Було справді чим залюбуватися. Власов виробляв такі штуки ногами, мов вони були у його на пружинах; легко, наче плив, пробігав він через усю хату, далі з грюком бив каблук об каблук, так що аж його ланцюг через шию дзеленьчав, потім мчався мов навіжений через усю хату на одній нозі, викручуючи другою всякі крюки, потім знову обома разом, підстрибував на носках, стукотів каблуками. Високий стан його хоч би трохи зігнувся, звихнувся, плечі стояли рівно, одна голова похилилась трохи набік та руки на волі гуляли: кругом його.
— От здурів хлопець! Зовсім здурів! — сказав Василь, дивуючись.
— Ех брат! я тепер всяку музику перетанцюю! — викрикував Власов і ще несамовитіше крутився.
— Від чого се так? мабуть бачив когось?
— Бачив, бачив, — граючи веселими очима, ще веселіше одказав він.
— Кого? Педьківну?
Власов остановився, подивився на Василя і, махнувши рукою, знову пішов по хаті.
— Не її? Кого ж? Хіба Педьківну вже по боку?
— Що Педьківна? Підметки, брат, тої не стоє! Це ось що — і, підвівши три пальці пучками до рота, дзвінко і смачно поцілував.
— І побаче ж! і видере! Сказано пробийголова! — дивуючись, одказав Василь. — Де ж ти таку бачив? Хто така?
— Не знаю. Сам не знаю, брат. Видно, приїжджа, перший раз бачу. Ну й краса, ну і врода! — все оддай — і то мало!
— І закохався вже?
— Трошки, брат. Трошки. У мене мабуть серце з воску — як побачу кого вродливого — так і заколотиться бісове. Тане, наче на огні. Жіноча врода — бог мій, а любова — віра. Нікому я так щиро не молюся — як жіночій красі.
— Ах ти, бузувір, бузувір! — киваючи головою, казав Василь, а сам думав над послідніми словами товариша. — Казали, дурний Олександра. Ні, дурний такого не видумає!
— А ти чого, белбас, сидиш в чотирьох стінах? Така погода — а він сидить. Сам би чорт мене не вдержав у хаті! — крикнув Власов на Василя, що, задумавшись, стояв серед хати. — Сидить — дума. Мені хвалилися в ратуші, що ти там тілько й знаєш, що над ділом гнешся. Усі перерішити хочеш. Може й тепер яке на думку зійшло? Ех ти, законник! Мене он батько посадив у контору — коло свого ж учись, мов, як драти. Стану я вчитись, стану робити? Як би не так! Хай хто хоче робе. Я знаю, у батька до чорта грошей — на мій вік стане.
— Пожалуй, так би може й я не робив, а коли глянеш кругом себе — пусто. Поневолі сядеш за роботу.
— Дурний! А ти вчись у мене. Розложив роботу — а сам я пішов. Попрохав кого — як спитає де?
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Як ведеться, так і живеться, Панас Мирний», після закриття браузера.